KONKURSS! Padalies savas ģimenes Jāņu svinēšanas tradīcijās un laimē M.Stārastes pasaku grāmatu!

Godaģimene.lv
Godaģimene.lv

Jau šonedēļ svinēsim Līgo svētkus. Vieni dosies uz lielākiem festivāliem, citi svinēs mājās ģimenes lokā. Padalies savas ģimenes Jāņu svinēšanas tradīcijās un laimē brīnišķīgu pasaku grāmatu no Zvaigzne ABC.

Kas jādara?

Līdz 29. jūnijam (ieskaitot) ieraksti zem raksta komentārā savas ģimenes Jāņu svinēšanas tradīcijas, kā arī savu vārdu un uzvārdu, lai varam tevi atrast, ja būsi laimējis.

Viens dalībnieks drīkst iesūtīt vairākas tradīcijas.

Uzvarētāju noteiksim 30. jūnijā.

Balvā: Apgāda Zvaigzne ABC izdotā Margaritas Stārastes krāšņā pasaku grāmata “Brīnumzemes pasakas” 24,21 EUR vērtībā.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
elvi05@inbox.lv 29. jūnijs 2016 23:46

Līgo vakara kulminācija ir Jāņu ugunskurs mūsu mājas apkārtnes augstākajā vietā, kuru mēs esam nodēvējuši par Jāņu kalnu. Dedzinot ugunskuru tieši šeit, uguns gaisma apspīd tuvākus un tālākus laukus, dodot tiem Dieva svētību. Tā kā mūsu dzimtas ģimene ir diezgan kupla, tad sanāk tīri lustīga līgošana. Mamma ir laba folkloras zinātāja un dziedātāja, tadējādi viņa jaunajai paaudzei cenšas nodod līgo dziesmu bagāto krātuvīti.
Pirms nav sākusies līgošana tā pa īstam, un putni vēl nav devušies gulēt, jaunākās paaudzes līgotāji mēģina atminēt putnu dziedošās balsis. Un mums ir tāda tradīcija, ja Līgo vakarā izdzirdam dzeguzi, tad skaitam, cik reizes tā nokūko, tad nākošajos Jāņos par tik būs kuplāks mūsu līgotāju pulciņš.
Naktī ejam meklēt jāņtārpiņus (spīguļīšus), lai būtu laimīgi. Jo vairāk jāņtārpiņus atrod, jo vairāk būs laimīšu. Tikai diemžēl pēdējos gados atrast kaut vienu spīgulīti - tā jau ir liela laime. Un svarīgi, meklējot jāntārpiņus, brienam pa rasoto zāli basām kājām, jo rasai piemīt maģisks spēks - tā dod veselību un skaistumu.
Protams, neizpaliek arī lēkšana pāri ugunskuram, dažādas spēles, rotaļas, jo ir jābūt kustībā, jābūt nomodā; līgoties, staigāt, bradāt, lēkāt, skriet - lai sagaidītu saullēktu. Sagaidītā Saule dod daļu savu staru gaišuma, siltuma un spēka, kas tik ļoti vajadzīgs mums, līgotājiem, visa gada garumā, lai atkal varētu visi satikties nākošajos Jāņos! Visiem VESELĪBU un DIEVA SVĒTĪBU!
/Elvīra L./

lienite4 29. jūnijs 2016 20:16

Svētkus gaidot, visi dārzi ir izravēti, zāle nopļauta, kā vecāmamma bērnībā teica, lai neaplīgo. Visi piedalās mājas sakopšanā, tad arī rotāšanā ar bērzu meijām, pīlādžu zariņiem pie durvīm, vāzē Jāņu zāles. Lai kādi būtu laika apstākļi, atrodam laiku Jāņu zāļu lasīšanai, arī meitas lasa. Vainagus gan pinu es pati, šogad palīdzēja māsas meita. Mūsu meitas vēl mazas, lai pašas nopītu. Lielāka darbošanās sanāk, cepot pīrāgus, tad katram var atrast darbiņu, atbilstoši varēšanai. Dziedam tautasdziesmas tās bērniem patīk, gan ikdienā, gan svētkos, arī Jāņu dienā. Jāņu dienā arī līgo dziesmas. Šogad mēģinājām aplīgot viens otru. Saulei rietot, iededzam ugunskuru. Cenšamies nomodā palikt, cik vien ilgi varam. Šogad saullēktu nesagaidījām, lai arī bija brīnišķīgs laiks. Tā ir laimes sajūta - būt savās mājās kopā ar mīļiem cilvēkiem, tuvāk dabai, baudīt saulrietu, saules lēktu. Un dziedāt.

elvi05@inbox.lv 29. jūnijs 2016 19:13

Turpinot Līgo vakara tradīcijas, jāsaka, ka Jāņus mūsmājās sagaida arī mūsu ganāmpulks. Kā pienākas, visām piena devējām vakarā pirms došanās uz kūti tiek savīti Jāņu vainagi un uzlikti uz ragiem. Pinot gotiņām vainagus, reizē tiek saplūktas arī jāņuzāles, kuras vēlāk ienesam siena šķūnī kā svētību vasaras sienam, kas nāks šķūnī. Kūts durvis tiek sapušķotas ar jāņuzālēm, kurās noteikti ir ieliktas arī nātres un pīlādžu zari, kas pasargā no raganām, skauģiem un ļauna vēlējumiem, kas īpaši aktuāli ir tieši Jāņu naktī. Kad gotiņas ir jau sanākušas kūtī, tad saimniece, parasti tā ir mamma, cienā visus ar jāņusieru, lai piena devējas būtu veselas, skaistas un dotu daudz piena.
/Elvīra L./

elvi05@inbox.lv 29. jūnijs 2016 00:03

Mūsu ģimenē viena no svarīgākajām drīzāk ir Jāņu dienas sagaidīšanas tradīcija. 21.jūnijā, kad visā Latvijā svin vasaras saulgriežus, jo iestājies neilgais laika periods, kurā diena ir visgarākā, bet nakts- visīsākā gada laikā, ejam saplūkt daudz un dažādas jāņuzāles, ko pēc tam iesienam pirts slotiņās. Bet tieši 23. jūnijā vācam augus, kas tiek lietoti dažādās tējās visu gadu, jo šīm tējām piemīt saulgriežu laika maģiskais spēks un burvība. Tās noteikti ir kumelītes, piparmētras, raspodiņi, vīgriezes, asinszāle u.c. Pirms Līgo vakara tiek uzposta un tīrīta māja, un viena no burvīgākajām smaržām, ar ko piepildām māju, ir jasmīni. Un, protams, tiek kurināta lauku pirtiņa, kurā tad dziedinām visas kaites ar saulgriežos lasītām pirtsslotiņām. Pa dienas vidu tiek sasiets pats īstākais jāņusiers no pašu saražotām izejvielām - biezpiena, piena, sviesta, olām, pat ķimenes salasām pļavās. Tāpēc tas pats superīgākais siers pasaulē! Kādreiz ģimenes vīrieši, pārsvarā tētis, uz Jāņiem vienmēr darināja superīgāko alutiņu, bet pēdējos gados diemžēl vairs nav tādas iespējas. Tā, lūk, mūsu mājās gatavojamies svinēt Līgo nakti, sagaidot Jāņus!
/Elvīŗa L./

veesma 26. jūnijs 2016 23:45

Mēs Jāņus svinam vienmēr pie manas mammas laukos, kur atbrauc mammas brālis (mans krustēvs) Jānis ar savu ģimeni un visi pārējie tuvākie radiņi. Mums vienmēr ir Jāņu siers, manis ceptie pīrādziņi, pašu marinēts šašliks. Katru gadu Jāņu ugunskurs un līgo dziesmu dziedāšana pie ugunskura. Jāņu zāles vienmēr braucam lasīt no rīta un tad gatavojam pušķus un pinam vainagus.

INGA_DZĒRVE 26. jūnijs 2016 10:10

Protams, neiztiekam bez Jāņu ugunskura, gaļiņas cepšanas, svētku galda, uz kura liela loma apaļajam, saulītes formas sieram. Vainagus pinam no agrā rītā salasītām Jāņuzālēm, pušķojamies paši un pušķojam svinību vietu. Bet šogad tiku pie brīnišķīgas, jaunas tradīcijas! Jāņos svinēsim ne tikai manam brālim vārda dienu, bet arī viņa turpmākās kāzu jubilejas! Gods bija Jāņos par vedējiem būt! :)

Lonija 25. jūnijs 2016 01:20

Mūsu ģimenītē katru gadu ierasts doties zaļumos kurt ugunskuru, cept šašliku ēst pašu gatavotu Jāņu sieru un speķa pīrādziņus, dziedāt līgo dziesmas. Tie ir mūsu ģimenē skaisti svētki kad no sirds izbaudam ģimenes kopā būšanu, lai gan bērni vēl ir mazi Rihardam (5gadi) Annijai (3gadi) un Lonijai šogad tieši Jāņu dienā (5mēnesīši) katru gadu šie svētki mums paliek aizvien interesantāki bērniem ar katru gadu aizvien vairāk pieaug interese par šo svētku tradīcījām. Šogad bērni bija izlēmuši ka mēģinās sagaidīt rītausmu tik ļoti centās bet aizmiga 3.00 pat mazā meitiņa tik ļoti turējās lielajiem bērniem līdzi ka likās ka ir sajaukta diena ar nakti. Tādas ir mūsu ģimenītes tradīcijas novēlu visiem pieturēties pie jaukajām tradīcijām, bet galvenais esiet visi kopā kopā ar savu ģimenīti jo tā ir galvenā svētku tradīcija.

Ieva 22. jūnijs 2016 12:53

Līgo, Līgo!
Mūsmājās šo svētku svinēšanā galvenais akcents ir uz 24.jūniju, kad vārda dienu svin mūsu otrais dēls :) Jau no mazotnes esam sapratuši, ka Jancim ļoti svarīgi ir lai viesi ierodas tieši uz Jāņu dienu un nevis uz Līgošanu kā tādu. Tad nu tajās reizēs, kad nedodamies paši nekur prom, tad Līgo vakars paiet tāds mierīgāks ar vainagu pīšanu, dziesmām (no grāmtas), dažām rotaļām-dejām (ja ir garastāvoklis), ugumskuru, lekšanu pāri tam, dārza, mājas aplīgošanu, pirtī iešanu. Nu un tad nākamajā rītā/dienā gaidām lielāku viesu pulku, kad gatavojam lielāku mielastu, rīkojam kādu atrakciju spēles, stafetes vai citas aktivitātes veidā.
Ja svinēšana notiek citur, tad arī pieturamies pie saimnieku ieviestās kārtības :)

sankis 20. jūnijs 2016 21:15

Mēs visa ģimenīte dodamies uz laukiem pie dabas ar teltīm, un pārējo nepieciešamo Jāņu svinēšanai pie kāda no Latvijas ezeriem, svinēt šos gada nozīmīgos svētkus. Ievērojot senču tradīcijas. Lasot Jāņu zāles, pinot vainagus, kurot ugunskuru un dziedot dziesmas un dejojot, kā arī lecot pāri ugunskuram.

ZanZane 20. jūnijs 2016 19:01

Mūsu tradīcija ir ugunskura kurināšana, lapenes rotāšana ar ziediem un ozolzariem... tad paralēli desu un gaļas cepšanai bērni grib ugunï ceptu zivi... Kad satumst sākas īstā jautrība- skriešana, ķeršana, slēpšanās un smieśanās... tā biedējam tumsu prom. Un lai rudenī daudz ābolu bērni dejo ap ābelēm...