Piektdien vakarā – Zinātnieku nakts

Godaģimene.lv
Godaģimene.lv

Piektdien, 29. septembrī, 11 Latvijas pilsētās - Rīgā, Salaspilī, Jūrmalā, Jelgavā, Dobelē, Cēsīs, Valmierā, Ventspilī, Liepājā, Rēzeknē un Daugavpilī - notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Šīgada tēma ir inovācijas. Savas durvis apmeklētājiem vērs augstskolas, zinātniskie institūti, muzeji un citas iestādes, kopumā piedāvājot apmeklēt vairāk nekā 50 norises vietas.


Izpētot Zinātnieku nakts programmu, esam izvēlējušies interesantākos apskates objektus, kur bērniem noteikti būt ko darīt, pētīt un jautāt.

LU Vēstures muzejs (Raiņa bulvāris 19)
Latvijas Universitātes galvenajā ēkā esošais studentu karceris un tā vēsturiskie uzraksti glabā stāstus no laikiem, kad mūsdienās pašsaprotamais bija vēl nezināms. Zinātnieku nakts apmeklētājiem radošā formātā būs iespēja uzzināt, par kādiem zinātniskajiem sasniegumiem un inovācijām cilvēki domāja un runāja vairāk nekā simts gadus senā pagātnē.

LU Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģisko pētījumu centrs (Pape, Rucavas novads)
Apmeklētājiem būs iespējams apskatīt putnu un sikspārņu murdu, tīklus un gredzenus, kā arī, ja būs piemēroti laika apstākļi, piedalīties ķeršanā un gredzenošanā. Tāpat tiks piedāvāta iespēja novērot naktsputnu migrāciju starmeša gaismā un sikspārņu migrācijas saucienus ultraskaņas detektorā. Centra darbinieki interesentiem pastāstīs par jaunākajām metodēm dzīvnieku migrāciju pētījumos.

LU Zooloģijas muzejs (Kronvalda bulvārī 4)
Varēs pētīt tauriņu krāsu un formu daudzveidību. Būs iespēja uzzināt par jaunākajām tendencēm tauriņu pētniecībā - izrādās savu ieguldījumu var dot ikviens no mums! Darbnīcās noskaidros, kā tauriņi redz un kā tie maskējas, iejutīsties tauriņu pētnieka ādā un apgūt iemaņas sugu noteikšanā.

LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte (Jelgavas iela 1, LU Dabas māja) Plaša programma, kurā ikviens iepazīs, iespējams, līdz šim nezināmas sajūtas - polārās sajūtas, ģeoloģiskā laika sajūtas, 60 elementus savā kabatā, senos iežus, vidi sev apkārt.

LU galvenā ēka (Raiņa bulvāris 19)
Apmeklētājiem būs iespēja ar virtuālu braucienu ar motociklu vai automašīnu reaģēt uz dažādiem šķēršļiem, ar ko varam sastapties ikdienā – izskrējis dzīvnieks uz ceļa, pēkšņa avārijas situācija krustojumā vai citi negaidīti pavērsieni. Tādā veidā ikvienam pēc noteiktas skalas un grūtības pakāpes būs iespēja pārbaudīt savu reakcijas līmeni.

Zinātnes zona (Liepājas iela 34)
Apmeklētāji varēs vērot aizraujošu šova programmu “Zinātne mūsdienu dzīvē”, kopā centīsimies saprast, kāda ir zinātnes nozīme mūsu ikdienā apmeklēt divas darbnīcas un četras laboratorijas, kurās būs iespēja radīt un eksperimentēt ar ķīmiskām vielām un inovatīvām tehnoloģijām. Vairāk informācijas: ej.uz/zinatneszona

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (Brīvības gatve 333)
Varēs iepazīties ar sporta zinātnes ierīcēm atlētu fizisko darbaspēju novērtēšanai, izmēģināt velo un slēpošanas ergometrus. pārbaudīt savas spējas vertikālajā lēcienā (lēciens augstumā), ko novērtēs ar tam speciāli paredzētu iekārtu, uzzināt, kā notiek dopinga kontroles procedūra, izmēģināt šaušanu ar lāzerpistoli pa mērķi, testēt savu emocionālo stāvokli ar speciālām tehnoloģijām un pārbaudīt savas spējas pārvaldīt kādu no cilvēka bāzes emocijām.

Ventspils Augstskola (Ventspils, Inženieru iela 101)
Tulkotājs un mašīntulkošana: kurš kuru vai gudra sadarbība? Dažbrīd jaunās iespējas vedina cilvēkus izdarīt pārdrošus secinājumus, ka drīz mašīntulkošana aizstās cilvēka darbu. Vai šāda iespēja pastāv?
Varēs vairāk uzzināt par kosmosa zinātni Latvijā.

Latvijas Lauksaimniecības universitāte (Jelgavas pils)
Apmeklētājiem tiks demonstrēts viedais risinājums auto novietošanai pilsētās. Iegūsiet atbildes uz jautājumiem: Kā ierīces un cilvēki ietekmē telpas mikroklimatu? Kā mikroklimats ietekmē cilvēka veselību?
Pieaugošais elektroierīču klāsts – kas ir elektromagnētiskā lauka piesārņojums? Būs iespēja izmērīt savas mobilās ierīces elektromagnētisko lauku sarunas veikšanas laikā. Diskutēt par elektromagnētiskā lauka ietekmi uz veselību.
Un vēl varēs vērot suņu intubācijas, sirds toņu un vēnas punkcijas simulatoru un to par izmēģināt.

Ar visu Zinātnieku nakts 2017 programmu var iepazīties šeit.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies