Kā kopt eglīti podiņā, alpu vijolīti, Ziemassvētku zvaigzni un citus ziemas augus

Godaģimene.lv
Godaģimene.lv


Mājīgumu ziemā rada ziedošie augi, un Latvijā tradicionāli tie ir augi, ko dēvējam par Alpu vijolīti, Ziemassvētku kaktusu, Ziemassvētku zvaigzni un acāliju. Šajā rakstā ieteikumi arī par to, kā līdz pavasarim saglabāt eglīti podiņā.

 

20170104140214-27678.jpg

Ziemassvētku kaktuss
Ja tavam Ziemassvētku kaktusam ir parādījušies pumpuri un ziedi, ievēro, ka to nedrīkst grozīt, pārbīdīt vai pārvietot citā vietā. Ziemassvētku kaktusam nepatīk, ja to ja laista ar nepiemērotu ūdeni – nenostādinātu un pārāk kaļķainu, ja mēslo ar neatbilstošu mēslojumu un ja to iekaltē un pēc tam, situāciju glābjot, pārlaista. Kad kaktuss noziedējis, tad jāļauj tam pāris mēnešus atpūsties. Miera periodā kaktusu laista retāk – tā, lai neiekaltē saknes, - un novieto pavēsā (+14 līdz +16 grādu) gaišā telpā. Kad parādās jauni dzinumi, atsāk biežāk laistīt un mēslot (aptuveni reizi divās nedēļās). Šim nolūkam der kaktusu vai kompleksais mēslojums atbilstošā koncentrācijā. Ja telpā ir ļoti sauss gaiss, kaktusu rasina, bet nepārlaista, jo saknēm tas nepatīk. Rasināšu pārtrauc, kad kaktuss sāk ziedēt. Ja vajag, pavasarī kaktusu pārstāda, savukārt vasarā to var nest dārzā vai uz terases un balkona. Jāraugās gan, lai tas neatrastos tiešā, karstā saulē un vējā. Atkarībā no laika apstākļiem septembra sākumā vai vidū kaktusu nes telpās.
Ja kaktusa lapas sāk izskatīties apvītušas un pat sažuvušas, vēl nenozīmē, ka kaktuss beidz savu dzīvi. Vairumā gadījumu tas ir signāls, ka kaktuss nevis nokalst, bet – tieši otrādi - ticis pārlieku laistīts un tagad kādu laiku nevēlas mitrumu.

 

20170104140129-11213.jpg

Alpu vijolīte
Šo krāšņo augu esam iedēvējuši par Alpu vijolīti, tomēr tās īstais nosaukums ir ciklamena.
Ciklamena ir kaprīzs un prasīgs augs, kas labi aug gaišās un vēsās telpās +12 līdz +15 grādu temperatūrā. Lieliski, ja augsnei ir pievienotas smiltis. Visu ziedēšanas laiku augs ir jālutina - jālaista mazos daudzumos, bet bieži, tas ir, kolīdz augsnes virspuse ir sausa. Vislabāk būtu podiņu iegremdēt ūdenī līdz 15 minūtēm un notecināt lieko ūdeni, pirms likt atpakaļ uz paliktņa. Laistīt var arī no augšpuses, taču jāizvairās no ūdens tiešas liešanas uz bumbuļa, lai tas nesapūtu. Mēslošanai var izmantot ziedaugiem domāto maisījumu ar zemu slāpekļa sastāvu, taču jāievēro divas lietas: nedrīkst mēslot, ja zeme ir sausa, kā arī pārāk daudz mēslojuma dos kuplu lapotni, bet maz ziedus.
Pēc noziedēšanas tai nepieciešams miera periods, kurā augs atbrīvojas ne tikai no noziedējušajiem ziediem, bet arī lapām, atstājot podā vien gumu ar sakaltušiem lapu stublājiem. Ciklamena snauž divus mēnešus. Šajā laikā puķe jālaista ļoti reti - tā, lai nesakaltētu gumu, kā arī jānovieto vēsā, noēnotā telpā.

 

20170104140112-36950.jpg

Krāšņā acālija
Acālijai patīk gaiša vieta, bet ne tieši saules stari. Tai nepatīk atrasties arī tieši virs radiatoriem, jo tad pumpuri, ziedi un lapas izkalst. Acālijas sakņu kamolam allaž jābūt vienmērīgi mitram, to nedrīkst ne iekaltēt, ne pārlaistīt, puķu podā nedrīkst krāties ūdens. Acālijai patīk, ja to laista ar lietusūdeni vai sniegūdeni. Ja nav ne viena, ne otra, tad laista ar kārtīgi nostādinātu krāna ūdeni. Ja ir sniegs, tad uz augsnes saudzīgi uzliek kārtiņu sniega. Ziedošas acālijas tur pēc iespējas vēsākās (ap +15ºC), gaišās, labi vēdinātās telpās. Ja telpās ir virs +20º C, acālijas ātri nozied. Noziedējušos ziedus regulāri noplūc, lai mudinātu augu veidot jaunus pumpurus un pagarinātu ziedēšanas laiku. Pēc noziedēšanas novieto vēsā un gaišā vietā, bagātīgi rasina un laista. Vasarā karstā laikā rasina pat 2-3 reizes dienā, savukārt ziedēšanas laikā nerasina.

 

20170104135948-19848.jpg

Eglīte podiņā
Ja Ziemassvētku laikā mājās esi pārnesis eglīti podiņā, ir jāievēro daži praktiski padomi, lai to varētu saglabāt līdz pavasarim un pārstādītu ārā. Eglīte ir regulāri jālaista, to nedrīkst iekaltēt. Eglītes glabāšanai labi piemērota vieta ir balkons. Ja āra temperatūra ir ap 0°C, var ar visu podu eglīti aizvest un nolikt dārzā. Taču, ja ārā ir mīnus 10–15°C, tad šis laiks nav piemērots eglītes iznešanai no siltās istabas. Iznešanai jānotiek siltākā laikā. Pagrabs eglītes glabāšanai būs par tumšu.
Jāņem vērā, ka eglītes spēja sagaidīt pavasari ir atkarīga arī no jums neatkarīgiem apstākļiem — ja kokaudzētavā eglītei ir bojātas saknes, to izrokot un pārstādot vai, piemēram, ja uzglabāšana tirdzniecības vietā bijusi nesaudzīga.
Pārstādīšanas darbi var sākties, kad zeme ir atkususi. Vispirms rūpīgi izvēlieties stādīšanas vietu, lai pēc dažiem gadiem tā nesāk traucēt un kociņš nav jānocērt. Tāpat jāņem vērā, ja atsevišķu šķirņu egles nav īsti piemērotas augšanai Latvijas klimatiskajos apstākļos.

 

20170104140037-55663.jpg

Ziemassvētku zvaigzne
Greznā eiforbija, poinsetija jeb Ziemassvētku zvaigzne ir augs, kas savvaļā sastopams Meksikā. Pie mums tas uzzied, kad iestājusies īsā diena. Ziedēšanas periods — no novembra, decembra līdz martam. Starp citu, spilgtās augšlapas nepareizi tiek sauktas par ziediem, būtībā šā auga ziedi atrodas virs šīm sarkanajām vai rozā augšlapām,

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies