DISKUSIJA: Cik daudz laika tavs bērns pavada pie datora?

INGA_DZĒRVE
INGA_DZĒRVE

Protams, protams.. Mūsdienu tehnoloģijas arī bērniem ir jāapgūst, un nevaram jau viņus mūžīgi audzināt kā tādā saudzīgā burkā, kur nav nedz "slikto" multeņu, nedz kaitīgo ārējās vides faktoru, nedz mikrobu.. Bet tai pat laikā, mūsu varā ir ierobežot, un apzināti NEPAKĻAUT bērnus atkarībai no datora.

Es pati savā dzīvē esmu redzējusi bērnu, kurš nupat kā sācis skolas gaitas un ir tiešām atkarīgs no datorspēlēm - ne par ko citu nerunā, neinteresējas, grib pavadīt laiku tikai un vienīgi pie datora, un tur apgūst nevis, piemēram, kā rēķināt teksta uzdevumus matemātikā, bet gan, kā pareizi uzrakstīt un izrunāt "o shit, you shot my balls". Tādam bērnam neinteresē komunikācija ar vienaudžiem, neinteresē iešana ārā, un tam visam klāt var nākt vēl lērums veselības un pat neiroloģisko problēmu, ja laiks, kas tiek pavadīts pie datora, netiek kontrolēts..

Skaidrs, ir bērni, kas ir noturīgāki un viņi nepaliek momentā atkarīgi, bet ir bērni, kas pat septiņu gadu vecumā var nogaidīt, kad mājās visi iemieg, lai tikai varētu pasēdēt pie datora. Es zinu, ko runāju, un zinu, ka tas viss ir labojams, ja vien iesaistās visa ģimene.

Vispirms jau būtu jāatceras, cik daudz laika dienā vispār pirmsskolas un skolas vecuma bērns drīkst pavadīt pie datora, un tā ir ne vairāk kā pusstunda. Turklāt - ne katru dienu, ievērojot attālumu no acīm līdz ekrānam, kontrolējot saturu, ko bērns "apgūst", un atgādinot, ka arī šajā pusstundā ir jāpaņem brīdis pārtraukuma.

Un tieši tāpat ar telefonu, planšetdatoru..

Protams, nav jau arī mūsu ģimenē tā, ka nemaz un necik neko vispār nedrīkst. Reizi nedēļā pie bērniem ir mazais portatīvais dators, kur var noskatīties vienu garo multenīti vai uzspēlēt kaut vai kūciņu cepšanas spēli. Artuss tur ir iemācījies arī zīmēt. Un tāpat ir arī ar telefonu - tas netiek piedāvāts brīžos, kad vajag klusumu un mieru no bērna.

Cik ilgu laiku pie datora pavada Jūsu bērni, un ko datorā viņi dara?

Inga

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
ilze.lipska 13. jūnijs 2014 22:31

Datora lietošana jau sāksies vien ar skolas laiku. Informātika no pirmās klases. Un skolā esot planšetdatori. Tā ka jau gatavojos tam, kādu vēstuli Ziemassvētku vecītim bērns var rakstīt. :)

Bet šobrīd maniem bērniem nav aktuāli. Pirms gada mums bija dators, kur bija dažas spēlītes bērniem, bet viņi veiksmīgi datoru piebeidza, un labi saprot, ka paši vainīgi, tā ka nemaz neprasa. Un to, ka portatīvais ir mammai darbiņam, ka tajā nav spēles, to zina.

EdīteKrastiņa 13. jūnijs 2014 16:39 Agnese

Nu ne visi atbalsta un var atļauties šo līdzi augšanu... :)
Arī tad, kad tas dators būs, tas būs stipri limitēts un ļoooti kontrolēts, jo mūsu emocionālā situācija jau pati par sevi ir atkarības veicinoša...

Agnese 13. jūnijs 2014 14:35 EdīteKrastiņa

Man arī dēls piekto klasi pabeidza, viņiem informātikas stundas ritēja pilnā sparā, arī citos mācību priekšmetos ik pa laikam visāda info jāmeklē, jāprezentē utt. Lai sagatavotu grupu darbus, puišiem skaips ļoti noder, viens otram pārsūta info, pieraksta, papildina utt.., kur vēl bildes. Bibliotēka der tiem, kam labākās idejas nerodas ārpus skolas atrodoties vai brīvdienās.:D Trešklasniekam vairāk treniņam atkal dators vajadzīgs, dažādi mācību materiāli disleksijai utml. Bērni aug, jāaug līdz arī mums!(F)

Ilzhukinjs 13. jūnijs 2014 12:04

Kamēr vēl skolā nav jātaisa projekti utt..tikmēr datoru vecākais dēls izmanto ļoti maz. Dienā tās ir kādas 10 min.

EdīteKrastiņa 13. jūnijs 2014 11:47

Esmu briesmīga mamma un manam puikam vēl beidzot 5.to klasi nebija datora :D . Mums arī mājās tāda nav. Ja kas bija vajadzīgs - gāja uz bibliotēku. Ja tikai informācija - meklēja caur manu Samsung Galaxy S3. Diemžēl, izskatās, ka būs arī mūsu mājās jāievieš dators, jo skolu prasības... Arī pašai darba lietas būs vieglāk organizēt, turklāt tagad vēl VID ar savu EDS... :D

Agnese 13. jūnijs 2014 09:34

Mūsmājās viss atkarīgs no tā vai ir skolas laiks vai brīvlaiks, vai ārā kolosāls laiciņš vai purga utt.utjp., protams, arī no vecākiem un viņu dzīves uztveres. Vidējo aritmētisko, šķiet, vilkt būtu diezgan muļķīgi (man tie vidējie aritmētiskie kā suga smaidu reizēm uzdzen :D). Man patīk, ka katra lieta dara to, kas viņai visvairāk padodas. Ja tas ir telefons, tad ar normālām pogām, zvanu un īsziņu funkciju, kas ir primārā lieta šiem, bez kaut kādām citām fīčām, spēlēm utt.. (skārienjūtīgie vispār man šermuļus uzdzen, tik ļoti nepraktisku lietu mūsmājās nelietojam). Līdz ar to, bērniem līdz šim telefoni ir bijuši tikai uz nometņu laikiem vasarā, lai varam sazināties, kā arī, ja kur aizceļo, jo skolas laikā es pati viņus vedu uz/no skolas un pulciņiem, tā ka pa velti lieku atribūtu kabatā nēsāt nav jēgas. Mājās ir parastais telefons, ar kuru ērti var sazvanīties, ja puiši ir mājās un es darbā vai kā savādāk. Ja tas ir fotoaparāts, tad tāds, lai būtu skaistas un kvalitatīvas bildes (nekvalitatīvi ātrie kadri man uzdzen zosādu, piedodiet, profesionālais kretīnisms (emo) :D ). Ja tas ir internets, tad normālā portatīvajā datorā, nevis acu šķobīšana telefonos vai planšetēs, kurām vispār īstu jēgu neredzu, ja vien tā kādam nav vitāli nepieciešams darba atribūts, kas pelna naudu. Diezgan principiāli un konservatīvi, bet ko tu lauvai padarīsi, tā teikt. :D :D Nu redz, līdz ar to bērnu sēdēšana planšetēs un telefonos mūsmājās vienkārši nav nekāda. Manam vīrietim ir stacionārais dators, kas mazajiem nav pieejams, mans portatīvais arī ir tabu, jo puišiem katram ir pašiem savi portatīvie. Tur arī katram savas dokumentu mapes, piekļūšana netam utt.. Māsas pa reizei ielien tur peintā pazīmēt vai apģērbt lellītes, vēl topā ir pasakas.net vai youtube klipiņi. Tā kā esam aktīvi un atraktīvi un ir visādas iešanas un darīšanas, nekāda lielā sēdēšana pie datora nesanāk, bet, ja nu kas, vienmēr ir opcija - rūtera izslēgšana - un nekādu problēmu.(Y)(F)

INGA_DZĒRVE 13. jūnijs 2014 08:13 marakenigsvalde

Tā laikam ir tā pati spēle, ko es ļauju spēlēt datorā Artusam :) Bet telefonā, paralēli visam populārajam iesaku turēt arī aplikāciu Gudrinieks :) (F)

MieraVējos! 13. jūnijs 2014 07:43

Ar Markusu ir noruna,ka pie datora Viņš tiek tikai tad,kad ir labi uzvedies!Respektīvi-nav rīkojis histērijas,klausījis mani.Rezultatā-aptuveni reizes 2 nedēļā un arī ne ilgāķ par stundu,divām!
Datorā Viņš arī vai nu zīmē vai spēlē kūciņspēli,kas starp citu-ir tiešam laba :)