DISKUSIJA: Vai laistu bērnu 6 gados uz skolu? JĀ/NĒ

INGA_DZĒRVE
INGA_DZĒRVE

Kad Artusam bija 4 gadi, viņš iemācījās jau lasīt, tiesa - mazos vārdiņus, kas sastāvēja no 4-5 burtiem, ne garākus. Tagad viņam ir 5 un rudenī būs jau 6, lasītprasme iet uz priekšu, bet garas grāmatas pats, protams, vēl nelasa. Lasa lēnām, bet tai pat laikā - nekur jau arī nav jāsteidzas, galu galā, cik daudz bērnu sēžas 1.klases solā bez lasītprasmes! Skaitīt arī prot teju līdz simtam. Reiz domāju - varbūt Artuss būs tas bērns, kas būtu jāsūt jau sešos gados uz skolu, bet izpētot plašāk par šo tēmu, sapratu - viņam ir arī psiholoģiski vēl tam visam jānobriest, tāpēc uz šo jautājumu vairs neiespringu.

Tuvojoties 1.septembrim, aizvien biežāk lasu, ka ir vecāki, kas savas atvases, pateicoties dažādu prasmju savlaicīgai apguvei, tomēr izšķiras par bērna sūtīšanu skolā jau sešos gados. Bet reizēm gribas pajautāt - vai tiešām bērns ir VISĀDĀ ziņā ir gatavs, vai arī tie esam mēs, kas tam ir gatavi?

Vai bērns sešos gados, jūsuprāt, ir gatavs skolai? Un kas liecina par viņa gatavību?

  • lasītprasme?
  • skaitītprasme?
  • prasme par sevi parūpēties (apģērbties, paēst pašam)?
  • spēja noturēt uzmanību, būt disciplinētam?
  • vēlme doties uz skolu?

Te noteikti sarakstu vēl varētu papildināt ar dažādām bērnu īpašībām un prasmēm.

Bet, kāds kaitējums var tikt nodarīts, ja bērns vēl nav gatavs skolai, un tomēr skolā viņu sūta? (uzvedības problēmas, nespēja koncenrēties, sliktas sekmes, nevēlēšanās doties uz skolu,  noslēgtība, motivācijas zudums, citu traucēšana mācību stundu laikā, dusmas un pat agresija). Jāsaka, es arī starp draugu, paziņu septiņgadniekiem esmu sastapusi tādus, kas daudzējādā ziņā skolai gatavi tomēr nav un tad, diemžēl, jau pirmajā klasē pazūd motivācija mācīties un apgūt ko jaunu.

Padalieties pieredzē!

Inga

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
māmiņa_Iveta 29. augusts 2015 01:54

Man tieši šogad bija aktuāls šis jautājums, jo manai dāmai palika seši martā, visi viņas grupas biedri beidza dārziņu un aidā uz skolu - manējā, lai arī viena no visjaunākajām, sita pušu arī par viņu vecākus bērnus. Ilgi biju domājusi, ka arī laidīšu, jo visu māk, uz skolu grib, no ko vēl to vienu gadu dārziņā? Tomēr, kad biju atklātajās stundās, redzēju, lai cik cītīgi viņa dara, tomēr koncentrēties ilgāku laiku viņai ir grūti un tieši to izturību viņai vēl tas viens gads dos. Es tā domāju. Jo tieši palaidu vecāko meitu uz skolu un redzēju, cik tās ir krasas izmaiņas - lai cik mūsdienīgas ir skolas, tāpat bērniem tās 40 minūtes ir stundas cita pēc citas, tā ir nopietna izturības pārbaude ar citiem likumiem un citām prasībām.

irocka 28. augusts 2015 15:44 Ilzhukinjs

Pilnīgi piekrītu ka jāskatas uz paša bērna.Piemēram manam delam bija garlaicīgi kad bērnu darzā nebija nekadas nodarbības.Protāms ar speku un bez bērna velmem to labak nadarit un pagadīt vel gādu.Vel lielās ğimenēs mēs varam pati redzet to atšķirību starp mūsu bērniem.Viens ir gstavs no 6 bet otr no 8.

Ilzhukinjs 28. augusts 2015 14:29

Es pagājušo gadu vecāko meitu palaidu ar nepilniem 7 gadiem (7 gadi palika decembrī). Ja, viņa man neietu speciālā skolā, kur pirmo klasi mācās 2 gadus, tad uz šādu soli neparakstītos. Viņai pagājušo gadu bija ļoti grūti noturēt uzmanību un nosēdēt stundās. Pārējā ziņā jā, viss it kā smuki skaisti, bet tieši tā uzmanība un tirināšanās (kā skolotāja teica), sagādāja vislielākās grūtības. Bērns tiešām bija ļoti jāmotivē uz mācīšanos, liela paviršība darbos, jo taču ātrāk gribējās visu izdarīt un nodarboties ar citām, ne mācību saistītām lietām. Tā kā ja būtu man iespēja, tad noteikti laistu bērnu no pilniem septiņiem gadiem, pat neskatoties uz to, ka bērns māk lasīt un rēķināt matemātiku ar lieliem skaitļiem.

INGA_DZĒRVE 28. augusts 2015 13:30 Ineta

Mūsu gadījumā vairāk tieši ar zināšanām Artusam padodas vairāk likt mums aizdomāties par skolu, bet tai pat laikā - nekur nesteidzamies, jo zinu, ka viņš tomēr psiholoģiski vēl varētu nebūt tam gatavs. Paldies arī Jums par pieredzi! :)

INGA_DZĒRVE 28. augusts 2015 13:29 irocka

Paldies par pieredzi, patiešām interesanta pieredze un ne katram tāda ir. Šoreiz tiešām gribēju vairāk uzzināt, kā citiem vecākiem iet skolas laišanas jautājumā, jo daudzkur tomēr tiek skandināts, ka neiesaka vēl no 6 gadiem iet, bet tiešām - ja bērns ir visādā ziņā gatavs, kāpēc ne? Bet tas tiešām ar nosacījumu - VISĀDĀ ziņā gatavs.

Tas ir līdzīgi, kā daudziem ir stereotips, ka bērniem pēc Valdorfa vai Montessori bērnudārza beigšanas būs grūti skolā, kur ir vairāk vai mazāk atšķirīgi noteikumi, ierobežojumi utml.

irocka 28. augusts 2015 13:06

Labdien visiem!Man ir 5 bērni.Savu vecāko dēlu atdevu no 6 gadiem.Un ne vienu mirklīti par to neželoju.Viņš ir teicamnieks trīs gadi pēc kārtas.Protams mēs ka vecāki redzējam to gatavību skolai un audzenatāja pirmsskolas iestāde arī teica ka bērns ir gatāvs.Savu meitu atdēvu no 7 un redzu ka ne viss viņai izdadas bet tie priekšmeti kuri viņai patīk izdevas vislabāk.Tagad mans otrais dēls ies uz skolu arī no 6 gādiem.Nevaru pateikt ka uzvedība ir super bet ja gaidīt to labāko uzvedību tad man ir piemēri kur 12 gadīgi bērni uzvēda sev sliktāk par 6 gaīgiem.Viņš prot lasīt,rakstīt,zin cik ir pulksteni.Vislabak viņam patīk skaitīt.Jau no 5 gadiem mutiski vat atbildet cik būs pidmēram 1567+542.Viņu neviens nemāca.Kad atnacam uz skolu,skolotāja viņa parbaudīja un teica ka pirmajā klasē viņam nav ko darīt un pieņema mūs uzreiz uz otro,bet mēs ar vīru parunājam un nolēmam ka kāda adoptācija arī bērnam ir vajadzīga un tomēr atdodim uz 1 klase.Jūs varat klausīties cilvēkus un protsms katram ir savs viedoklis.Bet tikai Jūs zinat savu bērnu vislabāk ne kā visa pasaule.Cilvēki vienmēr pateic standartus:macīties no 7-8,dzemdēt 1-2 bērnus ne vairsk utt.Katram ir tiesības pieņemt lēmumus pašiem un nevajag baidīties ko teiks ļaudis!Visu labu(hi)(hi)

Ineta 28. augusts 2015 08:59

Godigi sakot man tagad ir 6gadnieks un ari es domaju ,domaju visadi, bet ja nemt vera to ka pie mums Dricanu vidusskola ir tadi kas ir aizgajusi 6 gados iet loti gruti . ja klase ir visi labinieki un teicamnieki tad tiesi mazie sanak nesekmigi.

tapec es to domu atmetu labak vel gadu darzina un tad uz skolu tomer bus nobriedis un jau stingri zinas ka ies uz skolu ,kur ari dosies ekskursija pa savu toposo klasi .
es par NE