Kad jālūdz palīdzība sociālajiem dienestiem.. Kāda ir jūsu pieredze?

INGA_DZĒRVE
INGA_DZĒRVE

Man pašai šādas pieredzes nav attiecībā uz sociālo dienestu apmeklēšanu, bet zinu, ka nekad neko nevar zināt, un ne jau vienmēr turp dodas izmisumā, bet dažkārt tāpēc, ka tā ir iespēja izmantot to, kas pienākas. Un kāpēc lai to nedarītu?

Bet tad tajā visā, cik vien dzirdēts nostāstos, var saskatīt bezgala daudz birokrātiskā absurda.

Tā lūk, kādā daudzbērnu ģimenē vecāki paļaujoties uz apkārtējo aicinājumu devušies uz sociālo dienestu, kur viņiem maznodrošinātā statuss atteikts, jo uz vīra vārda bijis reģistrēts patiešām vecs auto, kas ir kustamais īpašums. Diemžēl - statuss nepienācās.

Nākamā sāpe - iestāšanās dzīvokļa rindā. Tajā var iestāties tie, kam ir šis te maznodrošinātā statuss. Kam šos statusus pamatā piešķir vispār? Kādi ir jūsu novērojumi?

Arī mēs, vairāku bērnu mammas, saprotam, ka ne jau valstij ir jāuztur mūsu bērni, bet krīzes situācijas, kad nepieciešams kaut neliels atbalsts no pašvaldības un valsts, var ienākt katrā ģimenē, neatkarīgi no bērnu skaita. Un vai tiešām tad mēs šo atbalstu saņemam?

Kā vispār iegūt maznodrošinātā statusu/trūcīgā statusu?

1. Jāvēršas savas pašvaldības (kur esat deklarēti) soc.dienestā, kur jāraksta iesniegums un jādeklarē savi ienākumi, kā arī piederošā manta. Strādājošiem var prasīt arī darba algas izziņu par pēdējiem 3 mēnešiem. Nestrādājošiem  - NVA izziņa un VSAA izziņa par to, vai saņemat/nesaņemat bezdarbnieka pabalstu.

2. Jums var lūgt arī īpašuma zemesgrāmatu, ja dzīvojat savā īpašumā un arī īres, komunālo maksājumu pēdējās nomaksātās kvītis - izrakstus no bankas. 

3. Savā deklarācijā jāuzrāda ienākumi: ienākumi no algotā darba, pabalsti, atlīdzības, pensijas, stipendijas, uzturlīdzekļi, cita veida materiālais atbalsts, ienākumi, piemēram, no kāda īpašuma pārdošanas, kas gūti pēdējā gada laikā. Ienākumi ir tie, kas veidojas PĒC nodokļu nomaksas!

Cik lieliem jābūt ienākumiem, lai saņemtu augstākminēto statusu?

Vēl pagājušajā gadā, kad viss tika rēķināts latos, ienākumi pēc MK noteikumiem nedrīkstēja pārsniegt vidēji 90LS mēnesī uz katru ģimenes locekli pēdējo 3 mēnešu laikā.  Tas ir valsts noteiktais apmērs, kas katrā pašvaldībā var atšķirties.

Kas statusa prasītājam drīkst piederēt?

1. Nekustamais īpašums vai tā daļa, kur esat deklarējis dzīvesvietu un dzīvojat jūs un pārējās personas, kurām ir kopīga saimniecība ar jums;

2. Bērna nekustamais īpašums un naudas līdzekļu uzkrājumi kredītiestādēs, ja nav bāriņtiesas atļaujas ar tiem rīkoties;

3. Dzīvokļa vai mājas iekārta, apģērbs, sadzīves priekšmeti, bērnu piederumi, kā arī cita manta un priekšmeti, kas pieder jums un pārējām personām, kurām ir kopīga saimniecība ar jums.

Ja runājam par auto, MK noteikumos nekur nav minēts, ka mašīna kā īpašums statusa prasītājiem var piederēt, bet tā kā katra pašvaldība var izstrādāt savus noteikumus attiecībā uz maznodrošinātā/trūcīgā statusa iegūšanu, tad ir pašvaldības, kas nepieļauj faktu, ka ģimenei, statusa prasītājam pieder auto. Līdzīgi arī ar kredītsaistībām. Ir pašvaldības, kurās statusa pieprasītājam var būt kredītsaistības, un ir, kuras šādu praksi neatbalsta.

Kāda ir jūsu pieredze?

Inga

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Saulesdziesma 18. maijs 2014 17:18

Domāju, ka kauns ir tas, ka daudzbērnu ģimenei jātērē laiks dokumentu kārtošanai un staigāšanai pa palīdzības dienestiem. To varētu lietderīgāk izmantot, pavadot kopā ar bērniem. Varasvīriem būtu jāmaina likumdošana, lai būtu nodokļu par apgādāmajiem ievērojami atvieglojumi, PVN samazinājums, atbalsts dzīvojamās mājas un auto iegādei. Jāievieš dižģimenes statuss, kurām daudz lielāku atvieglojumus, varbūt ne pabalstus. Ir ļoti liela starpība, vai ģimenē ir 3 bērni, vai 3 x 3, bet abas dēvē vienādi. Un kur no vēl, ja dižģimeni audzina viens vecāks.

deizii 15. maijs 2014 18:01

njaa..man pateica,ka nav ko dzemdet,ja nevario uzturet...gaju prom raudadama.audzinam 5 puisisus,gaidam sesto.velejos nokartot trucigo statusu,mani izsneja,pazemoja.vairs nekad neiesu.

Aniad 8. maijs 2014 23:16

Ja tev ir kareivīgas raksturs un bieza āda, tad var iet uz pašvaldību lūgt palīdzību. varbūt patrāpīsies labs sociālais darbinieks , tad vis labi , bet ja ne tad izurķēs tevi no a līdz z arī omītes un opīša ienākumus pieskaitīs. Es tiešām parasti atrisinu savas problēmas daudz ātrāk nekā , ja grieztos pie viņiem pēc palīdzības . Mani uzaudzināja omīte viena pati un krīzes situācijās ,kad viņa griezās pēc palīdzības viņai taktiski tika pajautāts vai viņa tiešām vēlās mani audzināt un vai to dzīvokli nevēlas samanīt uz mazāku .

ilze.lipska 8. maijs 2014 12:12

Es nemūžam vairs nekādu palīdzību nemeklēšu tādos dienestos. Vienu reizi dzīvē tāds brīdis bija. Gāju apjautāties, vai nebūtu kāda iespēja bērnu dārza rēķinus segt, tam vienam mēnesim, kad zaudēts darbs, ienākumi nulle. Bet mani pasūtīja - tad, kad man trīs mēnešus nebūs ienākumu, tad viņi man palīdzēšot. HA! Redz, kam palīdz valsts - tiem, kuri paši neko negrib darīt. Bet cilvēkiem krīzes situācijā palīdzība nepienākas. Tiem, kas pēc tiem trīs mēnešiem būs izdomājuši kā tikt uz pekām.
Ļoti nesakārtota ir mūsu valstī sociālo pabalstu sistēma, un itin nemaz nav motivējoša - to tagad izjūtu, kad gribam atrast palīgu saimniecībā - NEVIENS negrib oficiāli strādāt un zaudēt savu statusu un pabalstu. Kāda jēga kaut ko darīt un nopelnīt iztikai, ja to iedod par to, ka esi slinks un neko nedari bet māki čīkstēt?

ilka 7. maijs 2014 13:09

Es biju trūcīgās ģimenes statusā 11 gadus, saņēmu pabalstus, reizēm vēl kaut ko... Viss ir atkarīgs no sociālā darbinieka un viņa attieksmes. Reizēm ir sakarīgs speciālists, bet reizēm tāds.... Man vienkārši apnika līdz mielēm. Tagad mums ar vīru ir labs darbs un mēs varam paši uzturēt savu ģimeni.

JānisK 7. maijs 2014 12:11

Lūdzu nejauciet maznodrošināto statusu ar trūcīgo statusu, maznodrošinātais status bija kad ienākumi bija zem iztikas minimums uz vienu ģimenes locekli, bet no 2014.gada vairs nerēķina iztikas minimumu. Daudzās pašvaldībās nav atbalsta maznodrošinātiem.

INGA_DZĒRVE 7. maijs 2014 11:12

Bet tas ir drausmīgi, ja jāsaskaras ar ko tādu. Ir jau tā grūti saņemties un lūgt palīdzību, kad tā patiešām vajadzīga, bet ja vēl nav pretimnākošas attieksmes, tad vispār rokas nolaižas..

Ilzhukinjs 7. maijs 2014 10:47

Es esmu vienreiz gājusi lūgt maznodrošināto statusu (toreiz tiešām bij akūta nepieciešamība). Pēc tā ko es tur redzēju un kā mūs smuki atšuva, es esmu nolēmusi, lai arī cik grūti klātos, vairs neiešu pazemoties. Man novērojums maznodrošināto statusu dabūn nodzērušies cilvēki, bomži, cietumnieki. Vai arī tikai caur pazīšanos. Tā vien šķiet, ka tādu statusu piešķir tikai pēc face control, jo sliktāk izskaties, jo netīrīgaks esi atnācis, jo lielākas izredzes tādu statusu ir dabūt.

MieraVējos! 7. maijs 2014 10:28


Man vienu reizi bija akūta neieciešamība pēc palīdzības-Rezultāta,mani atsuva!Pamatojoties uz to,ka neesmu maznodrošinātā,man tāds statuss nepienācās-līdz ar to čušš...!
Esmu novērojusi,ka mūsu valstī vairāk palīdz tieši tiem kas paaudžu paaudzēs ir statusā,palīdz tieši tiem kas neko smagaku par karoti savu mūžu nav turējuši!Diemžēl tie,kas uz brīdi ir nonākuši "ČP " situācijā-atsaka!!!