Svinam rudeni: Miķeļdienas tirdziņi, ražas svētki un kino

Godaģimene.lv
Godaģimene.lv

Sagaidot astronmisko rudeni, daba mūs nolēmusi lutināt ar īstu atvasaru, dažviet sasildot zemi līdz pat plus 20 grādiem. Rudens krāšņums ir izbaudāms arī dažādos pasākumus. Latvijas pilsētās norisināsies Miķeļdienas tirdziņi. Kurus no tiem izvēlēsies tu ar ģimeni? 

Miķeļdienas gadatirgus Vecrīgā
Miķeļi ir rudens saulgrieži, kad saule pagriežas uz ziemas pusi, tāpēc diena un nakts ir vienā garumā un iestājas astronomiskais rudens. Zemkopim tas ir svarīgs pieturas punkts, ir padarīti nozīmīgākie lauku darbi un pienācis laiks savākto ražu celt saulītē, svinot ražas svētkus. Tirgus laukumā 23. septembrī plkst. 10:00 - 17:00 acis priecēs Latvijas laukos augušu ķirbju kaudzes, ābolu, bumbieru, dzērveņu un brūkleņu grozi. Saimnieces piedāvās pašu gatavotus ievārījumus, sierus, kārdinošus, spīdīgus pīrāgus un pašceptu maizi. Ikviens varēs baudīt un nopirkt svaigi sviestu medu, gaļas kūpinājumus, gardas plekstes, zeltainas reņģes un citas zivis. Savukārt amatnieku teltīs būs iespējams atrast gan etnogrāfiskus, gan mūsdienīgus linu izstrādājumus, keramiku, rotas, koka karotes un daudz ko citu. Miķeļdienas gadatirgus gaisotni kuplinās arī skatuves programma ar dziesmām un dejām.

Rudens ražas svētki Brīvdabas muzejā
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Rudens ražas svētkiem 24. septembrī no 10:00 līdz 16:00. Svētku viesiem būs iespēja iegādāties dažādus vietējos lauku labumus un amatnieku darinājumus bagātīgajā Miķeļa dienas tirgū, nogaršot vilinošo Saberu ķirbju zupu un apmeklēt Katlakalna IV starptautiskā folkloras festivāla RUDENĀJI noslēguma koncertu. Šogad svētki pulcēs gandrīz 80 tirgotāju no Latvijas un viesus no Lietuvas.

Pastariņa muzejā atzīmēs rudens iestāšanos
22.septembrī Pastariņa muzejā (Bisniekos, Dzirciemā, Zentenes pagastā, Tukuma novadā) ar latviskām tradīcijām un izstādes atklāšanu tiks svinēti rudens saulgrieži. Tieši šajā dienā plkst. 23:02 iestājas astronomiskais rudens, kad nakts un diena ir vienāda garuma, bet turpmāk naktis kļūs garākas par dienu. Pastariņa muzejs ir muzejs bērniem, kas paši vēlas darīt lauku darbus, apgūt tradicionālās spēles un rotaļas, iepazīt Ziemeļkurzemes lauku sētas sadzīvi, tradīcijas un iepazīt Birznieku dzimtas vēsturi.

Kino “Baltijas pērle” - laba kino cienītājiem
Starptautiskais kinoaktieru festivāls «Baltijas pērle» šoruden notiks līdz 29.septembrim, piedāvājot kino cienītājiem filmu programmas “Festivālu eksotika”, “Leģendas”, “Kino visai ģimenei”, Lielbritānijas un Krievijas kino. Šogad festivāla programmas devīze jeb atslēgvārds ir «leģenda», jo tajā iekļauto darbu autori un varoņi ir gan leģendāras personības kino vēsturē - kā brāļi Limjēri, Žans Liks Godārs, Deivids Linčs, gan mūsu laikabiedri, kas jau kļuvuši par leģendām, - kā Andrejs Zvjagincevs, Renāta Ļitvinova, Stīvens Frajs, Sallija Potere, gan leģendāras personības, kam pievērsies kino, - kā Džeroms Deivids Selindžers, Dalida, Franka Socāni un daudzas citas. Festivālu atklās ilggadējais Kannu kinofestivāla direktors Tjerī Fremo ar savu slaveno filmu «Limjēri. Un sākas piedzīvojums”.

Pirmizrāde jaunai Lego animācijas filmai “ Lego Ninjago filma”
22.septembrī, Latvijas kinoteātros sāks demonstrēt aizraujošu animācijas filmu visai ģimenei “Lego Ninjago filma” . Daudzu bērnu gaidītais animācijas stāsts “Lego Ninjago filma” vēsta par dzīvīgo Nindžago pilsētu, kurai draud briesmas. Tajā dzīvo jaunais būvmeistars Loids, pazīstams arī kā Zaļais nindzja, kurš kopā ar draugiem nolemj aizstāvēt savu pilsētu. Situāciju gan sarežģī fakts, ka viens no ļaundariem ir Loida tētis Garmadons. Harmoniskas nākotnes vārdā abiem jāiemācas ieklausīties vienam otrā un jāapvieno spēki, lai pasauli darītu labāku. Spraigie notikumi tēvu ar dēlu ļoti satuvina un liek aizmirst senus aizvainojumus. Abus vieno arī aizraujoši noslēpumi par īstu nindzju dzīvi un senām kaujas mākslām. Animācijas stāsts “Lego Ninjago filma” ir veidots ar jaunāko 3D datorgrafikas programmu palīdzību, tāpēc skatītājiem ir iespēja izbaudīt īstu klātbūtnes efektu.

Ģimenes diena "Pulkstenis iet un stāsta par..." Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā
Svētdien, 24.septembrī, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz Ģimenes dienu „Pulkstenis iet un stāsta par…". Ģimenes dienas programma piedāvā ekskursijas mazajiem un lielajiem, radošo darbnīcu bērniem un izzinošus uzdevumus visām paaudzēm izstādē "Laika mūzika. Pulksteņi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma. 17.- 20.gs.", kā arī visu muzeja ekspozīcijas apskati un Ģimenes dienas īpaši draudzīgo ieejas maksu.

Pulksten 11:00, 13:00 un 15:00 sāksies Ģimenes dienas ekskursija izstādē "Laika mūzika. Pulksteņi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma. 17.- 20.gs.". Ekskursijas gaitā, izstādē, kur tikšķ, dimd, skan, dzied dažādu gadsimtu laikrāži, radot maģisku nepārtrauktā laika ritējuma mūziku, būs iespēja uzzināt stāstus un faktus par laiku un tā skaitīšanu cilvēces attīstības gaitā, par to, kā pulkstenis ienāca cilvēku dzīvē uz palikšanu, par pulksteņu modi un attīstību laika gaitā, līdztekus iepazīstot izstādē eksponēto muzeja pulksteņu kolekcijas krāšņo parādi.

Visas dienas garumā, no plkst.11:00 - 17:00, radošajā darbnīcā "Viens, divi, trīs – mans pulkstenis iet!" bērni būs aicināti krāsās un līnijās radīt gan savus lieliskos fantāzijas pulksteņus, gan pēc paraugiem atveidot muzeja kolekcijās esošos īpašos - vēsturiskos laikrāžus, savukārt, gan bērni, gan vecāki, gan vecvecāki varēs likt kopā savus "spēkus" un veikt uzdevumus vērībai un atjautībai, kas būs atrodami Darba lapās "Laika skaitītājus iepazīstot".
Ģimenes dienas aktivitāšu apmeklētājiem muzejs dāvā īpaši draudzīgo Ģimenes dienas ieejas maksu: EUR 2,50; pensionāriem un studentiem – EUR 1,50, skolēniem EUR 0,50, pirmsskolas vecuma bērniem - brīva ieeja, programmas piedāvājums - bez atsevišķas maksas.

Pulkstenis kā būtisks sadzīves elements rodams arī latviešu tautas folklorā. Piemēram, vai varat atminēt mīklas: "Kas iet bez kājām, sit bez rokām, rāda bez pirkstiem?" vai "Kas iet dienu un nakti, neprasa ne ēst, ne dzert?", savukārt, ticējums teic: "Ja pulkstenis sit, nedrīkst žāvāties, jo tad mute paliek šķība".

Izstādē "Laika mūzika. Pulksteņi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma. 17.- 20.gs." eksponēti unikālākie un interesantākie muzeja pulksteņu kolekcijas pārstāvji. Šajā kolekcijā pašlaik ir 528 pulksteņi un to piederumi, kuri aptver laika posmu no 17. gs. līdz mūsu dienām. Izstādē, sekojot hronoloģiskai pulksteņu veidu un stilu attīstībai, apskatāmi vairāk kā 150 muzeja kolekcijas pulksteņi, kā arī vēsturiski interjera priekšmeti.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies