10 padomi daudzbērnu ģimenēm

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Protams, ikdiena mainās, kad mūsu ģimenē ierodas gaidītais, lutinātais un nedalītas uzmanības prasošais bērniņš. Vai vēl atceraties, kā bija, kad ģimenē bija viens bērniņš? Katrs bērns ir mūsu bagātība, bet noteikti, katra māmiņa vai tētis ir saskāries ar jautājumu, kā dot visu labāko bērniem, taču nepazaudēt sevi kā personību, realizēt sevi ne vien mājās, kā arī visu paspēt un neizdegt 

Ikdiena daudzbērnu ģimenē var būt aizņemta un izaicinoša, bet ar pareiziem paņēmieniem un plānošanu to var padarīt vieglāku un efektīvāku. Tāpēc esam sagatavojuši dažus padomus, kas varētu palīdzēt atvieglot ikdienu daudzbērnu ģimenēm.  

  1. Rūpīgi izveidots grafiks 

Izstrādājiet dienas un nedēļas grafiku, kurā iekļaujiet visus svarīgos notikumus, aktivitātes un uzdevumus. Tas palīdzēs jums redzēt, kas jādara un kad. Grafika sastādīšanai var nākt talkā tehnoloģijas. Izveidojiet koplietošanas kalendāru vai lietojiet mobilās aplikācijas, lai viegli sinhronizētu ģimenes aktivitātes un uzdevumus. Tāpat efektīvs paņēmiens ir pašu sagatavots plānotājs vai grāmatnīcās nopērkamie sienas plānotāji, kuru novietot, piemēram, koridorā vai virtuvē, kur tas ir pieejams visiem ģimenes locekļiem.  

  1. Uzdevumu dalīšana 

Sadaliet ikdienas uzdevumus starp visiem ģimenes locekļiem. Katrs bērns var būt atbildīgs par kādu konkrētu uzdevumu, piemēram, palīdzību virtuvē, istabu uzkopšanu vai dzīvnieku aprūpi. Uzdevumu sadale ir svarīga, ja ģimenē aug vairāki bērni, kas jau sasnieguši tādu vecumu, lai piedalītos mazākos vai lielākos ikdienas darbos. Lielākie var palīdzēt arī ar savām zināšanām, piemēram, palīdzot mazākajiem skolas darbos un projektos, bet mazākie var palīdzēt vecākiem, piemēram, sakārtojot savas rotaļlietas vai smuki saliekot koridorā visas ģimenes apavus pēc izmēriem, kas ir kā spēles moments. Galvenais atcerēties katra bērna spējas un varēšanu, kā arī uzdot tādus uzdevumus, kurus bērns uztvers ar atbildību un ieinteresētību.  

  1. Mājokļa plānošana 

Jo vairāk cilvēku ir ģimenē, jo vairāk ir mantu un apģērbu, tas gluži neviļus rada haosu. Smelieties idejas no mājokļu organizētājiem, internetā ir pieejama plašā informācija par mājokļa un mantu organizēšanu. Savu mājokli organizējiet tā, lai tas būtu ērts jums pašiem. Ieviesiet katram ģimenes loceklim savu drēbju plauktu, kas pieejams viegli un ātri. Retāk izmantotās mantas lieciet tālāk, lai tās netraucētu jums atrast biežāk lietojamās. Bērnu istabai izvēlieties dažādas kastes, audumu maisiņus vai mapītes, kurā uzglabāt rotaļlietas, zīmējumus, kancelejas priekšmetus, utt. Tas padarīs daudz estētiskāku skatu, kā arī bērns zinās, kur atrodas konkrētā rotaļlieta vai kancelejas piederumi.  

  1. Ēdienkartes plānošana 

Izstrādājiet nedēļas ēdienkarti, kas ietver viegli pagatavojamus ēdienus, lai ietaupītu laiku virtuvē. Ja iespējams, dodieties iepirkties retāk un ar iepirkumu sarakstu, tā ietaupīsiet gan finanses, gan laiku. Ar bērniem kopīgi vienojieties par nedēļas ēdienkarti, bērni var piedalīties gan ēdienkartes satura sastādīšanā, gan to izveidot, piemēram, sarakstot katras dienas paredzēto ēdienkarti, un to atbilstoši noformējot.  

  1. Ikdienas prioritātes 

Nosakiet dienas svarīgākos uzdevumus un aktivitātes, un pievērsiet tām primāro uzmanību. Pārējos uzdevumus vai aktivitātes variet izvērtēt pēc svarīguma. Paruna vēsta, ka neko nevajagot atstāt uz rītdienu, ja var izdarīt šodien, bet ne vienmēr tas ir patiešām svarīgi. Svarīga ir jūsu ģimene, un uzdevumu vai aktivitāšu sarindošana pēc prioritātēm ir noderīga gan vecākiem, gan bērniem.  

  1. Laiks sev 

Neaizmirstiet par sevi un laiku kopā ar partneri vai personīgajām interesēm. Pārslēdzieties no ģimenes ikdienas, lai uzturētu emocionālo labklājību. Pavadiet kopā laiku divatā, dalieties savās sajūtās un uzklausiet partneri, atstājiet bērnus labās rokās un dodieties pastaigās, kopīgās sportiskās nodarbēs vai apmeklējiet kādu kultūras pasākumu. Katrai mammai un katram tētim ir vajadzīgs laiks sev, tāpēc atstājiet partnerim bērnus un dodieties ārpus mājas, lai satiktos ar draugiem vai pavadītu laiku vienatnē. Galvenais ir atcerēties, ka atpūta un laiks sev ir jāplāno. To der ierakstīt ģimenes grafikā, ka konkrētā dienā vecāki velta laiku sev.  

  1. Palīdzības pieņemšana 

Neveidojiet pārāk lielas prasības pret sevi. Lūdziet palīdzību no draugiem vai ģimenes locekļiem, ja jūtaties pārāk noguruši vai nepietiekami atbalstīti. Meklējiet atbalstu no draugiem, ģimenes locekļiem un citiem daudzbērnu ģimeņu vecākiem. Dalīšanās ar citiem var sniegt noderīgus padomus un emocionālu atbalstu. 

  1. Piedalieties kopīgās aktivitātēs 

Lielās ģimenēs ir viegli pazaudēt personisku saziņu. Ir svarīgi regulāri atvēlēt laiku kopējām aktivitātēm, lai stiprinātu saikni starp visiem ģimenes locekļiem. Svarīgi ir būt kopā gan visiem, gan katram bērnam atsevišķi kopā ar vienu vai abiem vecākiem, tā vecāki var dot 100% uzmanību vienam bērnam un stiprināt saikni.  

  1. Sarunas ar bērniem par ģimeni 

Sarunas ar bērniem par ģimeni ir ļoti svarīgas, lai jūs kā vecāki varētu izstāstīt savu redzējumu par ģimeni, kā arī uzzināt, ko domā bērni. Pārrunājiet, ko nozīmē būt daudzbērnu ģimenei, kādas ir priekšrocības un izaicinājumi. Tādējādi varēsiet palīdzēt viņiem saprast un cienīt savu ģimeni, kā arī jūs uzzināsiet bērnu sajūtas un emocijas.  

  1. Smiekli 

Ikdienā ir svarīgi saglabāt humora izjūtu un spēju smieties. Tas var palīdzēt samazināt stresu un veicināt pozitīvu attieksmi.