Kļavu sulas tecināšana ģimenes lokā

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Pavasaris tuvojas ar straujiem soļiem, un, lai gan kalendārs vēl rāda februāra beigas, daba jau sāk pamosties no ziemas miega. Tagad ir īstais brīdis sākt domāt par vienu no pavasara aizraujošākajām aktivitātēm - kļavu sulu tecināšanu. Šī senā tradīcija ne tikai sniedz mums iespēju baudīt dabisku un veselīgu dzērienu, bet arī piedāvā brīnišķīgu iespēju pavadīt laiku kopā ar ģimeni, mācot bērniem par dabas cikliem, augu dzīvi un veselīgu uzturu. Kļavu sula, ar tās bagātīgo minerālvielu un vitamīnu sastāvu, ir ne tikai garšīgs pavasara dzēriens, bet arī vērtīgs veselības avots, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu un atjaunot organismu pēc ziemas. Februāra beigas un marta sākums ir laiks, kad varam sākt gatavoties sulas tecināšanai, izvēloties piemērotākās kļavas un sagatavojot nepieciešamo aprīkojumu.

Soļi kļavu sulas tecināšanai:

  1. Koku izvēle - Tecināt sulu vajadzētu no kļavām, kas aug saulainā vietā, vēlams uzkalniņā, un kuru stumbra diametrs ir lielāks par 40 centimetriem, lai nodrošinātu, ka koks ir pietiekami vecs un spēcīgs sulu tecināšanai​​.
  2. Nepieciešamie instrumenti - Sagatavojiet urbi, sulu mēlīti vai caurulīti sulas notecināšanai un trauku, kurā sula tecēs. Izvēlieties noslēgtu trauku, lai pasargātu sulu no kukaiņiem un netīrumiem​​.
  3. Urbšana - Apmēram metru virs zemes urbiet 5-10 cm dziļu caurumu koka stumbrā. Urbšanai izmantojiet speciālu urbi, kas paredzēts šādiem darbiem​​.
  4. Sulas notecināšana - Caurumā ievietojiet sulu mēlīti vai caurulīti, lai sula varētu tecēt ārā. Zem tā novietojiet savu trauku sulas iegūšanai.
  5. Sulas iegūšana - Lai pasargātu sulu no netīrumiem, pārklājiet trauku ar marli vai citu piemērotu materiālu. Svarīgi ir arī nodrošināt, ka trauks ir pietiekami liels, lai iegūtu plānoto sulas daudzumu​​.
  6. Cauruma aizvēršana - Pēc tecināšanas beigām caurumu aiztaisiet ar speciālu kokam draudzīgu tapiņu vai citu materiālu, lai palīdzētu kokam sadzīt un aizsargātu to no infekcijām​​.

Jo agrāk pavasarī tiek iegūtas sulas, jo saldums ir izteiktāks, tādēļ ka tad cukura saturs sulām ir augstāks. Taču, temperatūrai kāpjot, sulas kļūst arvien ūdeņainākas. Interesanti, ka sulas saldums un kvalitāte nav atkarīga no tā, vai caurums kokā ir jauns vai jau iepriekš izmantots.

Salīdzinot ar bērzu sulām, kļavu sulas glabāšanas laiks ir ierobežots – tās ieteicams patērēt 36 stundu laikā pēc iegūšanas. Tāpat kļavu sulu tecināšanas periods ir īsāks; kamēr bērzu sulas parasti sāk tecēt marta beigās, kļavu sulu iegūšanas laiks jau ir noslēdzies. Der zināt, ka koka sulas visvērtīgākās ir 3–4 stundas pēc tecināšanas, jo ar katru stundu tās zaudē daļu vērtīgo vielu.

Kļavu sulu tecināšana ir iespēja ieviest jaunu tradīciju, kas bagātina ģimenes kultūru un saglabāsies atmiņās kā kopīgi pavadītais laiks. Šī tradīcija kalpo kā atgādinājums par vienkāršu, bet nozīmīgu dzīves prieku, ko sniedz dabas dāvanas un laiks, ko pavadām kopā ar mīļajiem.