Jaunu norēķina sistēmas ieviešana sabiedriskajā transportā un jauna braukšanas maksas atvieglojumu kategorija

Godaģimene.lv
Godaģimene.lv

2017.gada 4.aprīļa, valdības sēdē tika izskatīts Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotais informatīvais ziņojums, kas paredz jaunu norēķina sistēmas ieviešanu sabiedriskajā transportā.

Satiksmes ministrijas un Autotransporta direkcijas risinājums paredz, ka maksājošie pasažieri varēs samaksāt par braucienu, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus, tādējādi tiks samazināta skaidras naudas aprite, pastāvēs mazāk riska negodprātīgai transportlīdzekļa vadītāju rīcībai, kā arī iespējas pārvadātājiem izvēlēties banku, ar kuru sadarboties. Tāpat paredzēts izveidot vienoto valsts datu bāzi, kurā vienkopus atrastos informācija par personu, kuru braucienus apmaksā valsts, statusu un veiktajiem braucieniem.

Jaunā sistēma neuzliks par pienākumu pilsētām – Rīgai un Jelgavai –, kas jau ir ieviesušas savu sistēmu, ieviest vienu konkrētu risinājumu, bet tās varēs saglabāt jau izveidoto norēķinu kārtību. Savukārt pārējām republikas nozīmes pilsētām personu, kuru braucienus apmaksā valsts, personalizēta uzskaite būs jānodrošina līdz 2020.gada beigām. Autotransporta direkcijas sistēma būs gatava integrēties ar pilsētu risinājumiem jau no 2018.gada.

Jaunā kārtība nesarežģīs pakalpojuma saņemšanas iespējas personām ar I un II grupas invaliditāti, bāreņiem un politiski represētajām personām, jo SM risinājums paredz, ka arī turpmāk attiecīgā pasažieru kategorija, iekāpjot reģionālo maršrutu autobusā vai vilcienā, uzrādīs apliecību, kas apliecina personas statusu, un saņems nulles vērtības biļeti.

Tāpat paredzēts noteikt jaunu braukšanas maksas atvieglojumu saņēmēju kategoriju “daudzbērnu ģimenes locekļi”, kuriem noteiktajā kārtībā būs tiesības saņemt kompensāciju 25% apmērā par braukšanas izdevumiem, izmantojot sabiedrisko transportu reģionālās nozīmes maršrutu tīkla maršrutos. Tas nozīmē, ka tām personām, kurām šobrīd ir izdota jeb derīga 3+ Ģimenes karte, būs iespēja izmantot šo braukšanas maksas atvieglojumu.

Saskaņā ar esošo MK Nr.153 redakciju braukšanas maksas atvieglojumu saņēmējiem, lai varētu braukt sabiedriskajā transportā bez maksas, būtu jākļūst par vienas bankas klientiem, jāatver tajā konts un jāsaņem konkrētās bankas norēķinu karte; pasažieri ar invaliditāti, bāreņi, politiski represētās personas būtu spiestas reģistrēt braucienu ar bankas karti; MK noteikumu esošajā redakcijā nekas nav teikts par personu datu aizsardzību, un tas nozīmē, ka sensitīvā informācija par piešķirto invaliditāti nonāks privātu uzņēmumu rīcībā; MK noteikumi šobrīd neparedz arī rīcību gadījumos, kad sistēma kādu iemeslu dēļ varētu nestrādāt, un tas nozīmē, ka nauda par braucienu sabiedriskajā transportā varētu tikt atskaitīta no pasažiera personīgajiem līdzekļiem, viņai pašai par to nemaz nezinot.

Iepriekšminēto paredz Informatīvais ziņojums “Par Ministru kabineta 2015.gada 31.marta noteikumu Nr.153 “Noteikumi par pasažieru kategorijām, kuras ir tiesīgas izmantot braukšanas maksas atvieglojumus maršrutu tīkla maršrutos” ieviešanu”.

Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67028013
E-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
klinda 1. jūlijs 2017 11:02

Rodas jautājumi: vai kartes jāpasūta katram ģimenes loceklim, arī bērniem, jo viņi brauc arī bez vecākiem? Vai nepieciešama īpašā bankas karte? Kas ir reģionālas nozīmes maršruti?

arizona 11. maijs 2017 19:58

atvainojos - manuprāt, informācija nav saprotama (pārpublicēta?). Ko nozīmē 25% kompensācija un reģionālās nozīmes maršrutu tīkla maršruti?
Dzīvojam Jūrmalā, un nekad neesam izmantojuši nevienu atlaidi par braukšanu sab. transportā. Zinu, ka Rīgā abi vecāki var braukt par velti, bet uz citām pilsētām šāda opcija neattiecās..
un ko nozīmē Reģionāla nozīme maršrutam?:)

kristineL 26. aprīlis 2017 13:31

lūk, šis - jāatver konts konkrētā vienā bankā - tas ož pēc vasaļu sistēmas - un arī konkrētas bankas lobēšanas. Te jau Liepājā ir ar skolēnu Pilsētnieku kartēm - jāuztaisa konts konkrēti Norvik bankā. Pirmo gadu bija par velti, otro gadu jāsāk maksāt - kaut arī tā arī to karti gada laikā braukšanai neizmantoja, un vecākiem no savas līdzšinējās bankas konta skaitīt līdzekļus bērnam citā bankā ir visai dārgs prieks. Bet mainīt banku mēs negribam un nevaram (overdrafta dēļ). Tad nu no tās kartes atteicāmies.
Un vēl interesants ir apgalvojums, ka pozitīvais aspekts esot pēc iespējas mazāk skaidras naudas skolēna rokās - vecākiem to esot grūti kontrolēt. Atvainojos, man daudz vieglāk kontrolēt ir pusotru eiro, iedotu rokās pusdienām/transportam utt. šai dienai, nekā ieskaitīt viņam uz mēnesi mistisku summu kontā (jo katru dienu tači vajadzīgo neskaitīsi šīs pašas komisijas maksas dēļ - un vispār tas ir čakarīgāks process) un tad trīsreiz dienā skraidīt gar internetbanku - vai tik puika kaut ko nav ne tur notērējis vai, nedod, Dievs, skaidrā izņēmis!