Kā papildināt skolu programmu ar 21. gadsimtā aktuālajām zināšanām?

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Skola un tās mācību programma neapšaubāmi ir galvenais zināšanu avots ikvienam skolēnam. Taču dzīvojam 21. gadsimtā, un šajā laikā strauji mainās itin viss – sākot no tehnoloģiju attīstības, beidzot ar mūsu dzīvesveidu. Kā labāk palīdzēt savai atvasei sagatavoties pieaugušo dzīvei un nodrošināt viņu ar itin visām nepieciešamajām zināšanām, arī tām, par kurām skolās nerunā? Iepazīsties ar dažādām bezmaksas privātās iniciatīvas izglītības programmām, kuras skolēniem un vecākiem interesantā veidā sniedz zināšanas par mūsdienās aktuālām jomām! 

Dzīvei gatavs
Dzīvei gatavs ir praktisko mācībstundu programma 11. klašu audzēkņiem, kas piedāvā mācību programmā paredzētās tēmas apgūt ar praktiskiem uzdevumiem. Programma ietver piecas mācību stundas – matemātiku, ekonomiku, klases stundu, angļu valodu un informātiku. Katru mācību stundu pasniedz atbilstošas profesijas pārstāvis, sniedzot ieskatu tajā, kā teorētiskās zināšanas tiek izmantotas ikdienas darbā. Piemēram, matemātikā skolēni apgūst statistikas elementus, iejūtoties vērtspapīru brokera lomā. Klases stundā, lai apspriestu mērķtiecību un cēloņsakarību apzināšanos, lektori piedāvā runāt par sava budžeta plānošanu, uzsākot patstāvīgu dzīvi. Uzdevumos ekonomikā ir iespējams izmēģināt kredītkomitejas locekļu lomas. Savukārt informātikas stundu saturs tiek iedzīvināts, runājot par e-drošības izaicinājumiem, kamēr angļu valodas stundās jaunieši iejūtas karjeras konsultanta lomā. Dzīvei gatavs mācību programmu piedāvā Swedbank un bezmaksas mācībstundām var pieteikties interneta vietnē šeit.

Kā būt par vecāku 21. gadsimtā
Digitālās ierīces ir kļuvušas par ikdienas sastāvdaļu ikvienā ģimenē, taču daudzās no tām regulāras diskusijas ar bērniem rodas par pārāk ilgu "sēdēšanu ekrānā". Vecāki ir noraizējušies arī par bērnu drošību internetā, jo viņi nespēj izsekot līdzi bērnu dzīvei virtuālajā pasaulē. Tāpēc Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm ciešā sadarbībā ar psihologu Edmundu Vanagu izstrādājusi mācību programmu Kā būt par vecāku 21. gadsimtā. Tā skaidro, kā ģimenēs veidot atbildīgus mobilo tehnoloģiju lietošanas paradumus jau sākumskolas un pat pirmsskolas vecuma bērniem, kā arī veicina digitālās plaisas mazināšanu starp dažādām paaudzēm.
Jau pussimts skolu psihologu un sociālo pedagogu ir kļuvuši par šīs mācību programmas vēstnešiem, piedāvājot individuālās konsultācijas un lekcijas 65 skolās visā Latvijā. Lekcijas skaidro, kādi ir veselīgi viedierīču lietošanas paradumi, kā novērtēt pašreizējo situāciju ģimenē un radīt pārmaiņu plānu, kā arī palīdz apgūt jaunu un veselīgu digitālo ierīču lietošanas paradumu ieviešanu. Turklāt Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm vēstneši, atsaucoties pasniedzēju un vecāku interesei, labprāt apmeklē arī citas mācību iestādes. Pieteikties lekcijām iespējams, rakstot e-pastu: [email protected]

MOT
MOT ir iedvesmojoša motivācijas programma mūsdienīgiem Latvijas skolu jauniešiem. Tā balstīta universālās cilvēciskās vērtībās, kas jauniešos stiprina drosmi un mērķtiecību – drosmi dzīvot jeb atļaušanos sapņot lielus sapņus un strādāt to piepildīšanai, drosmi rūpēties par līdzcilvēkiem un palīdzēt tiem, kas jūtas vientuļi vai atstumti, kā arī drosmi pateikt “nē” jeb atteikties no tām izvēlēm, kas kaitē pašiem vai apkārtējiem. Programmu veido 12 interaktīvu nodarbību cikls 13 – 16 gadus veciem jauniešiem jeb 7.- 9. klašu skolēniem, kas tiek īstenots trīs mācību gadu garumā. Nodarbības vada MOT treneri – gan skolotāji, gan brīvprātīgie citu profesiju pārstāvji. Katra nodarbība ilgst aptuveni 120-150 minūtes un ir iekļauta mācību stundu programmā. Plašāka informācija par MOT programmu un pieteikšanos tai ir pieejama šeit.

Gardēžu klase
Nav noslēpums, ka daudzi skolas vecuma jaunieši bieži ēd neveselīgi, dodot priekšroku ātrām uzkodām vai našķiem. Lai uzlabotu 5. – 9. klašu audzēkņu ēst gatavošanas prasmes un iedvesmotu pašu spēkiem gatavot gardas un veselīgas maltītes, darbojas Rimi veidota iniciatīva Gardēžu klase. Iniciatīvas ietvaros uz skolām dodas sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina un profesionāli pavāri. Uztura speciāliste māca par to, kas ir veselīgs uzturs, kā našķēties veselīgi un kādus produktus iekļaut ikdienas ēdienkartē. Pēc lekcijas skolēnu jauniegūtās zināšanas tiek pārbaudītas viktorīnas veidā – skolēniem jāmāk aprēķināt, cik gramus cukura satur noteikti našķi un kāda ir dažādu produktu uzturvērtība. Savukārt nodarbības praktiskajā daļā Rimi Bērniem pavārs Normunds Baranovskis kopīgi ar skolēniem pagatavo veselīgu un vienkāršu maltīti, iemācot praktiski rīkoties virtuvē. Gardēžu klases jaunā sezona sāksies šī gada rudenī, un tai pieteikties varēs šeit.