Kur Latvijā izbaudīt silto atvasaru šajā nedēļas nogalē

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Ak, siltā siltā atvasara, kas šoreiz, šķiet, būs siltāka par pašu vasaru. Izmantojiet šo laiku, lai baudītu mākslu, dzeju, dabu un kopību ar saviem mīļajiem. Rīgā šoreiz notiek vairāki vērienīgi pasākumi – Baltās naktis, Dzejas dienas, Tēvu dienas festivāls Vērmanes dārzā, bet ja gribas aizbēgt no burzmas, dodieties uz skaistajiem Latvijas dabas parkiem.

Kalsnavas arborētums
Rudens skaistumu iespējams izbaudīt LVM Kalsnavas arborētumā, kur viesus gaida rotaļīgs krāsu virpulis gan koku lapās, gan rudens ziedos, kā arī ogās un augļos. Te ir iespēja nolūkot arī dārzam piemērotākās rudens krāsas un jautāt pēc tām LVM kokaudzētavās.

Arborētumā ražu nes arī dekoratīvās ābeles, kaut ābolu garša ne visām šķirnēm ir garda un āboli lielākoties ir mazi vai pat ogas lielumā, tomēr rudenīgu ābolu smaržu un krāsu rada ainavā. Pat ozoli šogad nes neparasti bagātīgu ozolzīļu ražu, tāpat arī brūklenes un dzērvenes lutina ar neparasti lielu oguražu. Tepat arī pamanīt, ka zied virši, bet ne jau parasti meža virši, bet gan dažādas šķirnes, dažādās krāsās – balti, violeti, purpur sarkani, dzelteni u. c. Latviešu ticējums vēsta - ja rudenī ir daudz pīlādžu ogu, tad būs auksta ziema un lietains rudens.

 

Sēnes Dabas muzejā
Latvijas Dabas muzejā no 14. līdz 18. septembrim aplūkojama izstāde „Sēņu dienas 2016”. Līdz šim sēņotājiem visā Latvijā ir veicies ar gana bagātīgu sēņu ražu – groziem un spaiņiem no meža nestas ārā gailenes, baravikas un citas sēnes. Dabas muzeja rīkotajā izstādē akcents nebūs uz kādas konkrētas sēņu sugas pārstāvju kvantumu, bet gan uz Latvijā satopamo sēņu sugu daudzveidību.

Izstādē būs apskatāmas Latvijas dabā, galvenokārt Rīgas, Ogres un Tukuma apkārtnē, ievāktās ēdamās, neēdamās, indīgās un reti sastopamās sēnes. Zināms, ka izstādē starp sēnēm sažāvētā veidā būs atrodamas arī baltās cūktrifeles.

Izstādes apmeklētāji varēs iesaistīties dažādās aktivitātēs - būs iespēja izveidot savu mazo sēņu izstādīti no biežāk sastopamajām sugām, pārbaudīt zināšanas par to, kuru sēni var likt grozā un kuru – nē. Turklāt interesenti varēs uzzināt Latvijas zināmāko mikologu mīļākās sēņu ēdienu receptes, tās paņemt līdzi un izmēģināt mājās. Izstādes apmeklētāji ir aicināti ņemt līdzi savus atradumus - interesantas un retas sēnes!

 

Dzejas dienas Latvijā

Visā Latvijā šajā nedēļas nogalē un līdz par 18. septembrim notiek “Dzejas dienas 2016”. Dzejas dienas jau vairāk nekā piecdesmit gadus ir ražas svētki Latvijas dzejnieku saimei. Tiek atrādīti gada laikā paveiktie darbi, tiek radītī īpaši pārsteigumi, tiek godināti svarīgie un aicināti ciemiņi no ārzemēm.

Rīgā nedēļas noglē dzeju varēs klausīties plkst. 11 Āgenskalnā. Tikšanās pie autobusa pieturas Ļermontova ielā.

Bet pl. 21.00 notiks dzejas diskotēka “Blumbergs = Bezgalība” Kalnciema ielas kvartālā. Savukārt piedzīvojumu spēle "Dzejas bezgalīgais stāsts" norisināsies Rīgas centrā. Pilna informācija šajā vietnē www.dzejasdienas.lv

Baltās naktis Rīgā
10. septembrī Rīgas iedzīvotāji un viesi ir laipni aicināti iepazīt aktualitātes, kas notiek laikmetīgās mākslas un kultūras dzīvē Latvijā un starptautiskā līmenī. Pirmie "Baltās nakts" pasākumi tiek atklāti jau šodien, bet visaktīvākā "Baltās nakts" programma būs rīt no plkst. 15.00 līdz pat 3.00 naktī. Atsevišķas, ģimenēm ar bērniem piemērotas norises, sāksies jau agrāk. "Baltās nakts" programma un aktualitātes visērtāk ir izlasāmas www.baltanakts.lv.

 

"Baltās nakts" organizatori aicina arī ģimenes ar bērniem piedalīties mūsdienu kultūras norisēs. Programmā ir iesaistījušās divas Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes (Pārdaugavā un Centra rajonā), piedāvājot aktīvu un darbīgu programmu ģimenēm. Savukārt, filmu studija "Rija" aicina uz savu studiju, baudīt animāciju filmu programmu un iejusties animatora tēlā. Turpat blakus  jaunie mākslinieki-bērni no studijas "Trīs krāsas" aicina uz pasākumu "Māksla kastēs", bet deju studija "I-deja" uz deju piemērīšanas aktivitātēm Lāčplēša ielā.

Tēva dienas festivāls, kur piedalās arī www.godagimene.lv

Parasti pasākums notiek sestdienā – šogad 10. septembrī –, lai svētdiena, kad Tēva diena atzīmējama oficiāli, paliktu svinēšanai ģimenes lokā. Sestdien, 10. septembrī, plkst. 12.00 Tēva dienas festivāla dalībnieki ir aicināti pulcēties pie Brīvības pieminekļa, lai kopīgā gājienā dotos uz Tēva dienas festivāla norises vietu – Vērmanes dārzu, kur pasākums turpināsies līdz pat plkst. 17.00.  Valsts atbalsta programmas “Latvijas Goda ģimenes “3+ Ģimenes karte”” teltī noteikti jāiegriežas visai ģimenei! Te jāuztaisa praktiska dāvana tētim, mammai vai sev – jāapglezno krūze, auduma maisiņš vai jāizlej smaržīgas ziepītes. Pieaugušajiem izstāstīsim, kā iegūt valsts atbalsta programmas “Latvijas Goda ģimenes “3+ Ģimenes karti”” un iesniegumu varēs aizpildīt arī uz vietas. Paši mazākie varēs izmēģināt spēkus milzu ziepju burbuļu ķeršanā (no plkst. 15.00). Būs arī pārsteigumi un neparasti ciemiņi. Vairāk par dažādajām Tēva dienai un tēviem veltītajām aktivitātēm var uzzināt – www.tevadiena.lv.