Kuriem bērniem valsts apmaksā brilles un briļļu lēcas

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Ir vecāki, kuriem papildus ikgadējām rūpēm par jaunu apavu un drēbju iegādi bērniem, kas no vecajām jau izauguši, ir jādomā arī par to, kā atlicināt naudu jaunu briļļu iegādei. Vai zini, ka bērniem pienākas valsts apmaksātas brilles un lēcas?


Bērns aug ne tikai garumā, bet aug arī viņa galva, līdz ar to pa mazu kļūst ne tikai bikses un zābaki, bet arī brilles. Briļļu iegāde, protams, nav pati lētākā, tāpēc, lai finansiāli atvieglotu dzīvi vecākiem, kuru bērni bez brillēm vai lēcām nekādi nevar iztikt, valsts ik gadu apmaksā noteiktu skaitu briļļu, kontaktlēcu un speciālo lēcu bērniem, kuriem konstatētas konkrētas ar redzi saistītas problēmas.

Kam pienākas valsts apmaksātas brilles un lēcas?
Briļļu lēcu, briļļu ietvaru un kontaktlēcu izrakstīšanu un arī iegādi apmaksā bērniem, kuriem diagnosticēta:

  • augstas pakāpes iedzimta miopija (virs 5,0 Dsph),
  • augstas pakāpes hipermetropija (virs 4,0 Dsph),
  • augstas pakāpes astigmātisms (virs 1,0 D),
  • augstas pakāpes anizometropija (virs 2,0 D),
  • afakija iedzimtu kataraktu gadījumos vai afakija iegūtu kataraktu gadījumos vienai vai abām acīm,

Kā arī iegūta tuvredzība virs 7,0 Dsph, keratokonuss, akomodācijas šķielēšana, parēze – bifokālās briļļu lēcas, albīnisms, ar objektīvām izmeklēšanas metodēm pierādīta iedzimta tīklenes distrofija ar fotofobiju – fotohromās briļļu lēcas, radzenes rētas, apduļķojumi (kosmētisko kontaktlēcu protēzes), III–IV pakāpes vājredzība neatkarīgi no refrakcijas anomālijas pakāpes.

Kāda ir procedūra, lai saņemtu valsts apmaksātās brilles?
Viss sākas ar vizīti pie ģimenes ārsta, kurš izsniedz nosūtījumu uz Bērnu redzes aizsardzības centru Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Kā jau to var paredzēt, rindas tur ir garas un, tā kā katru gadu iepirkts ir tikai noteikts skaits briļļu un lēcu, kādā brīdī finansējums var beigties, taču parasti līdz oktobrim, novembrim valsts apmaksātās brilles un lēcas vēl ir pieejamas.

Ja Bērnu redzes aizsardzības centrā tiek apstiprināts, ka bērnam ir kāda no diagnozēm, kuru gadījumā pienākas valsts apmaksātas brilles vai lēcas, tad tiek izrakstīta recepte, ar kuru tālāk var doties pie briļļu izgatavotāja.

Valsts apmaksātus redzes asumu koriģējošus optikas izstrādājumus ir tiesīgi izrakstīt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas acu ārsti: Lilita Apsīte, Vineta Aizkalne, Una Epnere, Marija Krūmiņa, Vita Sperga, Biruta Oša, Antra Treija, Sandra Valeiņa, Rometa Valtere, Ina Ivanova, Olga Popova, Māris Vīksniņš.


Kas tieši tiek apmaksāts?
Valsts apmaksā gan briļļu ietvaru, gan lēcas, gan arī optiķa darbu 100 % apmērā. Piedāvātās brilles un lēcas ir kvalitatīvas, taču jāņem vērā, ka valsts izsludinātajā konkursā uzvar tie, kas spēj piedāvāt viszemāko cenu, kā rezultātā briļļu izgatavošanā tiek izmantots lētākais materiāls. Ir iespējams izvēlēties arī dārgākas brilles ar augstākas kvalitātes lēcām un ietvariem, taču šajā gadījumā vecākiem cenas starpība ir jāsedz pašiem.

Valsts apmaksātu kontaktlēcu, briļļu ietvaru un plastikāta lēcu pasūtīšanas un saņemšanas vietas:
veikals "Optio", Tipogrāfijas iela 2-1a, Rīga;
veikals "Optio", K.Barona iela 31a, Rīga;
veikals "Pasaules optika", Rīgas iela 4, Valmiera;
veikals "Optio", Lielā iela 13, Liepāja;
veikals "Pasaules optika", Rīgas iela 9, Daugavpils;
veikals "Vision Express", Latgales iela 17, Rēzekne;
veikals "Optio", Vienības iela 7, Jēkabpils;
veikals "Vision Express", Andreja iela 7, Ventspils;
veikals "Optio", Katoļu iela 18, Jelgava;


Valsts apmaksātu kontaktlēcu, briļļu ietvaru un plastikāta lēcu papildu saņemšanas vietas:
veikals "Optio", Rīgas iela 23, Ogre;
veikals "Optio", Rīgas iela 8, Talsi;
veikals "Optio", Pionieru iela 2, Bauska;
veikals "Optio", Rūpniecības iela 49, Madona;
veikals "Optio", Raiņa iela 26/28, Cēsis.

FOTO: Shutterstock.com