Latvijas Nacionālās operas un baleta īpašie piedāvājumi 2023.gada rudens sezonai!

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Latvijas Nacionālā opera un balets apliecības "Goda ģimene" (“3+ Ģimenes karte”) īpašniekiem šoruden piedāvā iegādāties biļetes ar  50% atlaidi uz:

20230830154756-62245.jpg

Par izrādi:

“Trīs musketieri” balets divos cēlienos

Uz Francijas karaļa Luija XIII galmu, kur dzirkstī intrigas, kvēlo mīla un naids, aicina doties neoklasiskā baleta Trīs musketieri autori – čehu komponists Jans Kučera un kanādiešu horeogrāfs Pols Čalmers. Pēc Morāvijas-Silēzijas Nacionālā teātra pasūtījuma tapušais iestudējums, kura pasaules pirmizrāde notika 2017. gada 23. martā Ostravā, tagad arī Latvijas Nacionālā baleta interpretācijā ļauj baudīt Aleksandra Dimā literāro meistardarbu, kura pasaulslavenie varoņi bezbailīgi stājas pretī karaļa galma viltīgajiem ienaidniekiem un pierāda, ka augstsirdība, asprātība, mīlestība un draudzība ir spēcīgākie ieroči cīņā ar meliem, nodevību un varaskāri.

20230830154417-20214.jpg

Par izrādi:

“Hamlets” opera

Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves ir atgriezies viens no spožākajiem darbiem latviešu mūzikā – Jāņa Kalniņa muzikālā traģēdija Hamlets, stāsts par spēku un maigumu, kas veidots desmit ainās ar starpspēlēm. Jaunuzvedumu veido izrādes muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš, režisore Kristīna Vuss (Kristina Wuss), scenogrāfs Andris Eglītis un kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka. Iestudējuma patrons ir Latvijas Nacionālās operas ģilde ASV.

“Opera Hamlets tika pabeigta 1935. gadā, rakstīta gan Latvijā, gan Austrijā. Tas bija laiks, kad Latvijas komanda guva uzvaru 1. Eiropas čempionātā basketbolā, par tautas saziedotiem līdzekļiem tapa Brīvības piemineklis un Parīzes Trokadero muzeja Eiropas galeriju atklāja ar Baltijas valstu tautas mākslu. VEF drīz sāka ražot savu radio VEF Super Lux MD/37 ar skalu Eiropas kartes veidolā. Laiks ne gluži tādā mērogā izgāzies no eņģēm, kā tika stāstīts par karaļvalsti Dāniju viduslaikos. Pēkšņi rodas laika tunelis, kas savieno dažādo gadsimtu mirkļus: 16.gs. (drāma) – 1935. gads (opera) – 21.gs.(gleznas). 10 ainās ar ļoti dažāda garuma starpspēlēm uzmanības centrā ir sirdsapziņas tēma, kas balansē uz LNOB Lielās skatuves ripas. Šekspīrs šo tēmu personificē vismaz 20 dažādos tēlos, komponists Kalniņš iztiek ar mazāk personāžiem. Gribas to visu pastāstīt baltā krāsā, ledus atkušņa situācijā,” stāsta operas režisore Kristīna Vuss.

Jāņa Kalniņa operas Hamlets pirmiestudējums Jāņa Zariņa režijā Latvijas Nacionālajā operā notika 1936. gadā ar pašu komponistu pie diriģenta pults. Libretā operas autors saīsinājis lugā lasāmās filozofiskās sarunas un garos monologus, pēc iespējas saudzējot to, kas tik raksturīgs šai traģēdijai. Pēc pirmizrādes avīze Rīts rakstīja: “Sen mūsu staltais operas nams nav piedzīvojis tik spožu pirmizrādi, sen latviešu komponists nav sumināts tādiem aplausiem un ovācijām, sen operas pirmizrāde nav pulcinājusi tik jūsmīgus un atsaucīgus klausītājus, kā vakar, kad operā pirmo reizi paša komponēto Hamletu diriģēja jaunais latviešu komponists Jānis Kalniņš.” Atkārtoti, nu jau muzikāli pārveidotā redakcijā, iestudējums Jāņa Zariņa režijā tika īstenots 1943. gadā. Abos uzvedumos titullomu dziedāja ievērojamais latviešu tenors Mariss Vētra, bet Klaudija lomu – harizmātiskais baritons Ādolfs Kaktiņš.

Operas Hamlets iestudējums iekļuvis sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā Kilograms kultūras finālā kategorijā Mūzika

Žurnāla Opernwelt ikgadējā starptautiskajā kritiķu aptaujā par 2021./2022. gada sezonas  recenzents Jerns Florians Fuhs (Jörn Florian Fuchs) kategorijā Atradums izcēlis Jāņa Kalniņa operu Hamlets Kristīnas Vuss režijā.

20230830154443-63791.jpg

Par izrādi:

"(Ne)stāsti man pasakas. Hamlets" balets trīs cēlienos

Hamlets

Šekspīra traģēdijas “Hamlets” zemtekstu dziļuma iedvesmots, Antons Freimans savā pirmajā pilnmetrāžas baletā risina attiecības ar nāvi, izaicina uz dialogu paaudzes, pagātni un nākotni. Savukārt iestudējuma muzikālā partitūra veidota kā saruna starp vecmeistaru Sergeju Rahmaņinovu un mūsdienu komponisti Lindu Leimani. 

Izrādē izmantotā Sergeja Rahmaņinova mūzika: Svīta d moll (1. daļa), Prelūdija op. 23 No. 4, Etīde - glezna op. 39 No. 5, Prelūdija op. 3 No. 2.

(Ne)stāsti man pasakas

Jau skolas gados iemīlējusi Imanta Ziedoņa “Krāsaino pasaku” glezniecisko paradoksu un aizkustinošo absurdu, Elza Leimane ir iedvesmota ar šī meistardarba starpniecību uzlūkot baleta vēstures krāsainību savā iestudējumā “(Ne)stāsti man pasakas”. Tā mūzikas autori un izpildītāji ir Jānis Šipkēvics (Shipsea), Matīss Čudars un Kaspars Kurdeko.

Baleta svītas “(Ne)stāsti man pasakas” ierakstu var klausīties vietnēs Spotify un YouTube.

 

Biļetes pieejamas LNO kasē Aspazijas bulvārī 3, Rīgā un internetā www.opera.lv. Atlaides tiek piemērotas arī iegādājoties biļetes internetā www.opera.lv :

  1. Ievadot derīgas apliecības "Goda ģimene" (“3+ Ģimenes karte”) numuru sadaļā “Atlaides kods”,
  2. Ievietojiet biļeti grozā un tad pie sadaļas “Piedāvātās vietas” jāizvēlas “Goda Ģimenes CENA”.

Apmeklējot izrādi, jums lūgs uzrādīt apliecību "Goda ģimenes" ("3+ Ģimenes karte") biļešu kontrolierim!

Programmas dalībnieka tīmekļvietne: www.opera.lv

20230830154548-23559.jpg