Piektdaļa Latvijas vispārizglītojošo skolu norāda uz nepieciešamību pēc uzturmācības

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Skolu konkursam “Gardēžu klase” pieteikušās 189 klases

Apzinoties uztura paradumu nozīmi uz bērnu un pusaudžu veselību, kā arī izrādot vēlmi uzlabot skolēnu prasmes ēst gatavošanā, skolu konkursa “Gardēžu klase” otrajai sezonai pieteikušās 189 klases. Pieteikumi saņemti no vairāk nekā piektdaļas Latvijas vispārizglītojošo skolu, apliecinot nepieciešamību mācību programmās iekļaut papildu nodarbības, kas aptvertu veselīga uztura jautājumus.

“Uzsākot projektu “Gardēžu klase", šī gada pavasarī klātienē apmeklējām 10 Latvijas skolas, kurās meistarklašu laikā bērni iepazinās ar cukura un sāls daudzumu produktos, kā arī uzzināja par galvenajām uzturvielām un to nozīmi cilvēka organismā. Interesanti, ka lielākoties skolēni bija pārsteigti par to, cik daudz, ēdot iemīļotus našķus un tādus ikdienišķus produktus kā maize un jogurts, tiek uzņemts gan cukurs, gan sāls. Vērtējot jauniešu zināšanas par veselīgu uzturu kopumā, var teikt, ka vispārīgas zināšanas ir pietiekamas, taču teorētiskās zināšanas ir garlaicīgas un bērni vislabāk atceras to informāciju, kas iegūta caur dažādiem pašu veiktiem eksperimentiem un pieredzi. Tieši šo pieeju mēs izmantojam, konkursa gaitā mācot jauniešiem par veselīgu uzturu,” stāsta “Rimi Bērniem” eksperte, uztura speciāliste Olga Ļubina, atgādinot, ka arī konkursa otrajā sezonā jaunieši gatavos veselīgas maltītes gan pašu spēkiem, gan kopā ar pavārmākslas ekspertiem.

Jaunieši atzīst, ka viņu ēšanas paradumi nereti ir pretrunā ar veselīga uztura pamatprincipiem un ikdienā ne reizi vien gadās “grēkot”, baudot gan cukurotus našķus un ar sāli pārsātinātas uzkodas, gan remdējot slāpes ar saldinātiem, gāzētiem dzērieniem un dažkārt steigā pat izlaižot dienas būtiskākās maltītes. 


Konkursa “Gardēžu klase” pieteikšanās posmā klases kopīgi rada atbildes uz 20 āķīgiem jautājumiem par sabalansētu un veselīgu uzturu, ļaujot novērtēt savas zināšanas šajā jomā. Diemžēl pareizi uz visiem jautājumiem neatbildējusi neviena klase. Vislielākās grūtības skolēniem sagādāja jautājumi par ieteicamo diennaktī uzņemamo kaloriju daudzumu pusaudžiem un uzturvielu grupu proporcijām uzturā – pareizo atbildi uz šo jautājumu sniegusi mazāk kā puse dalībnieku kolektīvu.


Kā spēcīgāko motivāciju dalībai konkursā klases minējušas tieši jaunu zināšanu par sabalansētu uzturu iegūšanu. Jaunieši atzīst, ka viņu ēšanas paradumi nereti ir pretrunā ar veselīga uztura pamatprincipiem un ikdienā ne reizi vien gadās “grēkot”, baudot gan cukurotus našķus un ar sāli pārsātinātas uzkodas, gan remdējot slāpes ar saldinātiem, gāzētiem dzērieniem un dažkārt steigā pat izlaižot dienas būtiskākās maltītes. Piesakoties konkursam, skolēni arī pauduši pārliecību, ka, iesaistoties “Gardēžu klases” projektā, iegūtas tiks ne tikai jaunas zināšanas, bet ēst gatavošanas prasmes. Saliedētāks kļūs arī klases kolektīvs, kopīgi pašu spēkiem gatavojot maltītes.

Līdzīgi kā konkursa pirmajā sezonā vislielākais pieteikumu skaits – 70 – saņemts no Vidzemes reģiona 5 – 9. klasēm, kam seko Kurzemes un Latgales reģioni ar 66 pieteikumiem un Rīgas reģions ar 29. Savukārt mazliet kūtrāk pieteikumus ir iesniegušas klases no Zemgales reģiona, proti, saņemti vien 24 pieteikumi. Dalībnieku pieteikumus un zināšanu testa rezultātus vērtēja “Gardēžu klases” žūrija – Latvijā zināmi ēst gatavošanas un veselīga uztura eksperti – “Rimi Gardēži”, kā arī jauniešu vidū populārās Youtube vlogeres Laurlācis un Evelīna Pārkere.

Konkursa pusfinālam, kas norisināsies no 9. oktobra līdz 17. oktobrim, žūrija pēc klašu iegūtajiem punktiem un konkursa nolikumā izvirzītajiem kritērijiem nākamajai kārtai ir nominējusi 40 klases. Pusfināla ietvaros klases tiks izaicinātas patstāvīgi pagatavot veselīgu maltīti no pieciem “Rimi Gardēžu” sarūpētajiem veselīgajiem produktiem, iemūžinot tās tapšanas procesu video vai foto. Pusfinālistu sagatavotos konkursa mājasdarbus vērtēs žūrija, nosakot divdesmit prasmīgākās klases, kas iekļūs konkursa finālā un mērosies spēkiem “Gardēžu klases” žūrijas vadītajās meistarklasēs.

“Gardēžu klases” pusfināla dalībnieki:

Rīgas reģions
Rīgas 6. vidusskolas 7.b klase, Friča Brīvzemnieka pamatskolas 6. klase, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 7.c klase, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 8.c klase, Rīgas 34. vidusskolas 6.b klase.
Zemgale
Zālītes internātpamatskolas 6/7. klase, Lejasstrazdu sākumskolas 5. klase, Jelgavas 3. sākumskolas 6.c klase, Salas vidusskolas 7. klase, Aizupes pamatskolas 7. klase, Tukuma 2. pamatskolas 8.a klase
Latgale
Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas 8.M3 klase, Kaunatas vidusskolas 9.a klase, Rugāju novada vidusskolas 5. klase, Krāslavas pamatskolas 5.a klase, Spoģu vidusskolas 8.a klase, Daugavpils 13. vidusskolas 6.b klase, Priežmalas pamatskolas 6. klase, Bērzgales pamatskolas Nītaures vidusskolas struktūrvienības 9. c klase.
Kurzeme
Pelču speciālās internātpamatskolas – attīstības centra 7. klase, Liepājas 8. vidusskolas 9.c klase, Pūņu pamatskolas 9. klase, Saldus vidusskolas 8.a klase, Kuldīgas Centra vidusskolas 7.a. klase.
Vidzeme
Inčukalna pamatskolas 7. klase, Cesvaines vidusskolas 5. klase, Matīšu pamatskolas 9. klase, Kr. Valdemāra Ainažu pamatskolas 7. klase, Vangažu vidusskolas 7.a klase, K. Valdemāra sākumskolas 5. klase, Ķekavas vidusskolas 7.c klase, Slokas pamatskolas 9.a klase, Salaspils 1. vidusskolas 7.b klase, Cēsu Pilsētas vidusskolas 6.a klase, Lubānas vidusskolas 9.c klase, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 6.b klase, Rūjienas vidusskolas 7.b klase, Ķeguma komercnovirziena vidusskolas 6. b klase, Smiltenes vidusskolas 6.c klase, Ogres sākumskolas 5.b klase.

Par konkursu “Gardēžu klase”: Gardēžu klase ir skolu konkurss 5.-9. klašu skolēniem, kuru organizē pārtikas mazumtirdzniecības veikalu tīkls Rimi. Konkursa mērķis ir izglītot Latvijas skolu jauniešus par veselīgu un sabalansētu uzturu, kā arī motivēt ikdienā gatavot veselīgas maltītes. Konkursa pirmajā sezonā 2017. gada pavasarī dalību klašu sacensībā pieteica 269 klases no visas Latvijas, bet Gardēžu klases titulu ieguva Penkules pamatskolas 5.c klase, Zālītes speciālās internātpamatskolas 9.p klase un Pūņu pamatskolas 9. klase.