Atgādinājumi par drošību, atpūšoties dabā un pie ugunskura

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Tuvākajās brīvdienās Latvijas sētās un pļavās svinēsim Līgo vakaru un Jāņus. Kā parūpēties par sevi un mīļajiem, lai brīvdienas nebeigtos ar palīdzības meklēšanu pie ārsta?


Grils un ugunskurs
Ja plāno kurināt grilu, atceries, ka grils jānovieto drošā attālumā no ēkas, tā, lai, uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles nevar izraisīt ugunsgrēku. Jāpārliecinās, ka grils novietots uz stabilas virsmas, lai, garām ejot, tas netiktu apgāzts.

Grila iededzināšanu nevajadzētu uzticēt bērniem, jo pat pieaugušo klātbūtnē viņiem to darīt var būt bīstami. Jāizmanto tie degšķidrumi, kas ir paredzēti tieši grila iekurināšanai. Ar degšķidrumu jāaplej kurināmais un jāpagaida, kamēr tas sasūksies un tad uzmanīgi jāaizdedzina. Nedrīkst pieliet degšķidrumu jau degošam grilam un nedrīkst aizdedzināt ugunskurus un grilus ar viegli uzliesmojošiem šķidrumiem, piemēram, benzīnu, acetonu utt., jo tas var izraisīt uzliesmojumu un cilvēks var gūt smagus apdegumus.

Pirms iekurināt ugunskuru, pārliecinies, vai tavas pašvaldības saistošie noteikumi atļauj kurināt ugunskuru, vai arī tas ir aizliegts un par to pienākas bargs sods. Vietās, kur atļauts kurināt ugunskurus, jāizvēlas tāda vieta, kur tuvumā nav sausa zāle vai koki un viegli uzliesmojoši priekšmeti, kas var aizdegties.

Ugunskura vietu sagatavo, aprokot apkārt zemi vai apliekot akmeņus, lai tā būtu ierobežota. Pirms došanās prom jāatceras, ka ugunskurs ir jānodzēš, lai uzpūšot stiprākam vējam tas neuzliesmotu no jauna. Visērtāk ir paņemt līdzi pudeli ar ūdeni, ko uzliet uz ugunskura pirms došanās prom. Nededzini plastmasas izstrādājumus un riepas, jo tie sadegot rada indīgus dūmus un apkārtējie var saindēties ar degšanas produktiem.

Ūdens vilinājums un bērni
Brīvdienās atpūšoties vai strādājot piemājas dārzā, vienmēr atceries par bērnu drošību. Īpaši bīstamas ir piemājas ūdenskrātuves, kas rada daudz vilinājumu, un pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, viņš var iekrist ūdenī un sekas tam var būt traģiskas. Ja atpūties pie ūdens krātuvēm, kurini ugunskurus vai grilus, jāatceras, ka mazie atpūtnieki vienmēr jāpatur redzes lokā, uzmanot vai nav izdomājuši kādu bīstamu nodarbošanos.

Tiem, kuri brīvdienās ieplānojuši braucienus ar laivām, VUGD atgādina, ka pirms nodarbošanās ar kādu no ūdens sporta veidiem, braukšanas ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, neaizmirsti uzvilkt glābšanas vesti! Ja bērns dodas līdzi izbraukumā ar laivu vai plostu, obligāti jāvelk drošības veste, jo tā vislabāk pasargā, ja mazais iekrīt ūdenī.

Ja tomēr notikusi nelaime un nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, zvani uz 112. Nepaļaujies uz to, ka kāds noteikti jau ir izsaucis glābējus, piezvani arī pats, jo diemžēl VUGD pieredzē ir gadījumi, kad izmisīgi tiek gaidīta glābēju palīdzība, bet tas ir veltīgi, jo neviens no aculieciniekiem nav piezvanījis uz 112.

Parūpēties par aptieciņu
Svinēt Jāņus un Līgo svētkus pie dabas vai lauku mājas nav nekas neparasts. Tomēr ķermeņa reakcija uz dažādiem vides faktoriem mēdz būt neparedzama, tāpēc obligāti jānodrošinās ar mazo aptieciņu. Visbiežākie alergēni ir ziedputekšņi, kukaiņu inde, dažādi dzīvnieku izcelsmes alergēni, saules ultravioletais starojums, pārtika, putekļu ērcītes un pelējuma sēnīšu sporas, tādēļ līdzi ieteicams ņemt līdzekļus alerģijas novēršanai. Ja nu svinības bijušas īpaši grandiozas un nākamais rīts pienāk ar galvassāpēm, noderēs pretsāpju līdzekļi. Odu, knišļu vai citu insektu atvairīšanā palīdzēs jau zināmie odu atbaidīšanas līdzekļi, savukārt lielu vai mazu ugunskuru gadījumā aptieciņā jānodrošina vieta arī pantenolu saturošām ziedēm.

Ēst ar mēru
Gards ēdiens Līgo svētkos ir gandrīz tikpat svarīgi, cik pārējās svētku tradīcijas. Grilētas vai ceptas desiņas, alus, Jāņu siers un citi labumi ir jau tradicionāls svinētāju cienāšanas veids. Visam treknajam un nebūt ne veselīgākajam ēdienam tieši alus tiek izmantots kā galvenais uzdzeramais, kas visdrīzāk novedīs pie tā, ka vēders sāks protestēt. Pārēšanās gadījumā kuņģis ar savām gremošanas fermentu rezervēm nespēj sašķelt pārtiku. Šādā situācijā papildu fermentu devu var iedzert tablešu veidā. Savukārt saindēšanās vai citu vēdera problēmu gadījumā noderēs visiem pazīstamais absorbents – aktīvā ogle.

Novēlam pavadīt mierīgas un skaistas svētku brīvdienas!