Darbs un bērna aprūpe slimības periodā - noderīgi padomi vecākiem

Autors: Godaģimene.lv, 2024. gada 19. janvāris, 17:33:15
Darbs un bērna aprūpe slimības periodā - noderīgi padomi vecākiem

Ziemas mēnešos, kad mazi bērni biežāk slimo, vecākiem saskaņot darba pienākumus ar bērna aprūpi ir izaicinoši. Tāpēc dalāmies ar padomiem vecākiem, kā efektīvāk apvienot darbu ar rūpēm par slimu bērnu.

20240119174329-23202.jpg

Galvenā atslēga -  rūpīga dienas izplānošana jau iepriekš

Jo mazāks ir bērns, jo vairāk uzmanības viņam slimošanas laikā būs nepieciešams veltīt. Tāpēc, lai efektīvāk saplānotu laiku, vecākiem būtu ieteicams mosties agrāk nekā bērnam un veikt svarīgākos darbus. Pēc bērna pamodināšanas būtiski saplānot dienu tā, lai bērnam konkrētus brīžus būtu iespēja saņemt gan vecāka nedalītu uzmanību, gan arī spēlēties patstāvīgi, kamēr turpināt darbu.

Piemēram, ja jūsu trīsgadnieks lielākoties mostas ap 7 no rīta, jums būtu vēlams piecelties jau plkst. 6. Šo stundu varat izmantot, lai atbildētu uz e-pastiem, sagatavotu dienas darba plānu un veiktu citas darba prioritātes. Tas palīdzēs nodrošināt, ka brīdī, kad bērns pamostas, varat viņam veltīt nedalītu uzmanību, piedāvājot brokastis, pavadot laiku kopā un spēlējoties.

Pēc kopīgi pavadītas aptuveni stundas, varat piedāvāt bērnam nodarbi, kurā viņš var patstāvīgi spēlēties, zīmēt u.tml. Tas jums ļaus atgriezties pie darba, bet būt tuvumā, lai uzraudzītu un stiprinātu bērna drošības sajūtu. Pēc aptuveni 30-45 minūtēm būtu ieteicams, ka atkal pievēršaties bērnam, piemēram, piedāvājot viņam uzkodas, vai piedaloties kopīgās aktivitātēs.

Šāda savlaicīga dienas izplānošana ļaus efektīvāk saskaņot darbu un bērna aprūpi, vienlaikus nodrošinot, ka bērns jūtas mīlēts un aprūpēts. Tas arī var palīdzēt samazināt stresu un vainas izjūtu gan pret darbu, gan bērnu, šajā sarežģītajā laikā, kamēr bērns atveseļojas.

Sadalīta atbildība

Bērna slimošanas laikā vecākiem ir būtiski vienoties par savstarpējo atbildības sadalījumu. Piemēram, ja viens vecāks paliek mājās ar bērnu, otram vecākam, atgriežoties mājās, būtu jāpārņem rūpes par bērnu, dodot iespēju otram vecākam atpūsties vai veikt iekavētos darba pienākumus. Ja iespējams, var meklēt arī papildu palīdzību no draugiem vai radiem.

Komunikācija ar bērnu

Slimošanas laikā, kad mazā atvase vēlas vecāku uzmanību, vecākiem būtu vēlams izvairīties no tādām frāzēm kā “uzgaidi”, “tagad nevaru”, jo tās var radīt bērnā vainas izjūtu. Tā vietā ieteicams labāk skaidri pateikt, cik ilgi vecākam nepieciešams strādāt, pirms atkal var pievērsties bērnam. Ja bērns vēl nepazīst pulksteni, var izmantot telefona taimeri. Tas palīdzēs bērnam saprast, ka viņa vajadzības netiek ignorētas.

Bērna ekrāna laiks

Slimošanas laikā, kad bērnam var būt palielināts ekrāna laiks, vecākiem tomēr jācenšas to kontrolēt. Ir svarīgi atrast balansu starp bērna laiku pie ekrāna un alternatīvām, izdomājot,  kā citādi saistoši nodarbināt bērnu. Piemēram, ieplānojot kopīgas spēles vai pastaigas, ja veselības stāvoklis to atļauj.

Strādājot no mājām ar slimu bērnu, vecāki nereti izjūt vainas sajūtu par nepietiekamu uzmanību bērnam vai nepietiekamu laika veltīšanu darbam. Tomēr šāda izjūta tikai rada papildus stresu, kas var negatīvi ietekmē gan bērna, gan vecāku labsajūtu. Ir svarīgi atcerēties, ka darba un bērna aprūpes saskaņošana prasa laiku un arī pielāgošanos.