Daudzbērnu ģimeņu atbalsts: Turpinām iesākto kopā

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Šajā reizē par daudzbērnu ģimeņu atbalsta sistēmu Latvijā viedokli izteikt aicinājām ne vien Mudīti Krūmiņu, projekta 3+ Ģimenes karte vadītāju, bet arī Maksimu Ivanovu - LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecāko ekspertu.

Daudzbērnu ģimenes definīcijas paplašināšana

Civillikums paredz, ka "bērns" ir cilvēks līdz 18 gadiem, tieši tāpēc arī daudzbērnu ģimenes definīcija paredz, ka daudzbērnu ģimene ir tā, kurā ir vismaz 3 bērni līdz 18 gadiem. "Bet plānots ir paplašināt šo definīciju ar to, ka bērni, kas sasnieguši 18 gadus un turpina mācīties arī ir daudzbērnu ģimenes locekļi, par kuriem vecākiem ir tiesības vēl saņemt kādas atlaides, īpašus piedāvājumus" uzsvēra Maksims Ivanovs.

"Ar katru nākamo bērnu no 2015.gada pabalsts tiek diferencēts, attiecīgi, pabalsts būs lielāks. Ģimenei ar trim bērniem tā summa dubultosies." sola eksperts.

Ir izstrādāts arī informatīvais ziņojums par sociālo pabalstu pārmaiņām, ģimenes valsts pabalstu ieskaitot, atkarībā no ienākumiem un papildu riskiem, paredzot kādu lielāku atbalstu daudzbērnu ģimenēm.

Tētim divi savi, mammai divi savi - tā ir vai nav daudzbērnu ģimene?

Viedokli šajā sakarā izsaka Maksims Ivanovs: "Katrai pašvaldībai ir savi uzskaites kritēriji attiecībā uz daudzbērnu ģimenēm. Tomēr nav loģiski, ja vienā saimniecībā dzīvojoši vecāki, kas ir precējušies un ir kopā 4 bērnu vecāki, nav daudzbērnu ģimene."

Rīgas pašvaldībā nav bezmaksas pusdienas bērniem no daudzbērnu ģimenēm

Latvijas Republikas Satversme nosaka, ka nevar noteikt pienākumus, kas attiecas uz pilnīgi visām pašvaldībām. Dažas pašvaldības iniciē vairākas atbalsta programmas, citās ir atlaides uz nekustamā īpašuma nodokli – papildus, citās ir bezmaksas ēdināšana. Varam tikai aicināt pašvaldības ieviest vairāk atbalstošus pasākumus, ieskaitot bezmaksas ēdināšanu, transporta izdevumu atmaksu vai atlaides, tieši daudzbērnu ģimenēm.

Daudzbērnu ģimene bez maznodrošinātā statusa - nav pelnījusi atbalstu?

"Pirmkārt, pašvaldības atbalsts pēc savas būtības nav universāls, bet gan uz saviem ienākumiem balstīts. Bet nupat ir atbalstīta koncepcija attiecībā uz jaunu minimālo ienākumu līmeni, līdz ar to vairāk ģimeņu tiks iekļautas sociālā atbalsta programmās. Žēl, ka ne visas ģimenes var saņemt atbalstu." nožēlu pauž Maksims Ivanovs.

Nepieciešamie atvieglojumi – mājokļa izdevumi, transports, medicīna

"3+ Ģimenes kartes" projekta vadītāja Mudīte Krūmiņa pastāstīja, ka regulāri tiek apzināti daudzbērnu vecāki, lai noskaidrotu, kādi atvieglojumi dažādos reģionos dzīvojošām daudzbērnu ģimenēm ir nepieciešami. Bieži vien vecāki iesaka vērsties arī pie lielveikalu tīklu vadītājiem, jo pārtikas izdevumi daudzbērnu ģimenēs ir salīdzinoši lieli. "Lielie uzņēmumi ir neatsaucīgi, jo ir nepieciešami grozījumi normatīvos. Ir tā, ka pašvaldības nosaka savā teritorijā atlaides un pretimnākšanu daudzbērnu ģimenēm, un valsts nosaka savas atbalsta programmas. Jāmaina Ministru Kabineta noteikumus, jāgūst papildus līdzekļi budžetā un tas nav vienas dienas darbs." Mudīte uzsver.

Kā speciāliste pastāstīja:"Mūsu komersanti vēl nav tik lojāli pret daudzbērnu ģimenēm, un tomēr, piemēram, Latvenergo palīdz daudzbērnu ģimenēm ar elektroenerģijas dāvanu karti aptuveni 86 eiro apmērā."

"Ja būs valsts dotācijas, atlaides būs paplašinātas, saprotams,  arī attiecībā uz sabiedrisko transportu."piebilst Maksims Ivanovs.

3+ Ģimenes kartes: Vai visi, kas pieteikušies, jau saņēmuši?

Uz doto brīdi ir vēl personas, kas kartes nav saņēmušas, kā mums pastāstīja Mudīte Krūmiņa. Latvijas Pastam ir līgums ar SIF, kas paredz, ka piegāde var notikt arī otro un trešo reizi, ja cilvēks pirmajā, otrajā piegādes reizē nav mājās. Tātad – piegāde ir ilgāka. Ja kāda vēstule nav sasniegusi adresātu, ir jāziņo mums uz [email protected]. Jāpievērš uzmanība arī adresei, kāda norādīta pieteikumā, gadās arī, ka cita informācija ir neprecīza. Piemēram, vecāki norāda vien ielas numuru, bet dzīvokļa numuru daudzdzīvokļu mājā pieteikumā aizmirst norādīt.

Tāpat joprojām ir novadi un pilsētas, kuros pārdevēji, pakalpojumu sniedzēji nav līdz galam informēti par to, ka pie viņiem var nākt cilvēki ar 3+ Ģimenes kartēm, lai izmantotu tās iespējas. Jābūt arī uzlīmēm pie kasēm vai uz durvīm. Ja kādā vietā gadās, ka komersanta darbinieki nezin par karšu izmantošanu, informējiet  - [email protected]!

Kas ir tās lietas, kas ir pieejamas visām daudzbērnu ģimenēm?

Neskaitot katras pašvaldības sniegto atbalstu, palīdzību, atlaides un īpašos piedāvājumus:

  • Nekustamā īpašuma nodokļa atlaide
  • Auto nodokļa atlaide
  • Par 5 gadiem ātrāks pensionēšanās vecums, ja ne mazāk kā 8 gadus ģimene audzina vismaz 5 bērnus
  • Papildus atvaļinājums, kuru jāpiešķir darba devējam

Turpmāk paredzētais atbalsts –

  • Diferencēts ģimenes valsts pabalsts, kas paredz ar katru bērnu lielāku ģimenes valsts pabalstu
  • Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums atkarībā no ģimenes bērnu skaita

Kur meklēt info par atbalstu daudzbērnu ģimenēm

Labklājības ministrijas mājaslapā ir sadaļa "Vecākiem” ar apakšsadaļu „Informācija daudzbērnu ģimenēm”, kur ir norāde tieši arī par atbalstu ģimenēm.

Godaģimene.lv

VIDEOsaruna tapusi sadarbībā ar

20141015131115-89915.jpg