Ģimene - tikai 2 vecāki + 2 bērni?

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Kādas ir tā saucamās "ģimenes atlaides" vai "ģimenes biļetes"? Izrādās, daudzās vietās par ģimenes atlaidi piešķir pēc principa 2 vecāki + 2 bērni.

Māmiņas Ketnisas pieredze:

Parasti pieņemu to kā pašu par sevi saprotamu bez liekām emocijām, pati nesaprotu, kāpēc šoreiz tā "sacepos". Regulāri pārskatu pastkastītē ievietotās lielveikalu atlaižu avīzītes. Tā bija arī pims dažām dienām, kad saņēmu veikala Prisma jaunāko avīzi, izskatīju to lapu pa lapai. Nonācu līdz pēdējai lapai, uz kuras superīgs virsraksts - "Ar ģimeni uz Disnejlendu" (tā noteikti nav veikala reklāma). Zemāk skaista bilde ar ģimeni, pilniem iepirkumu ratiņiem, fonā Disnejlenda... Lasu tālāk, kas tad būs jādara, lai arī mūsu ģimenei būtu iepēja piedalīties izlozē un arī, iespējams, aizbraukt šajā superīgajā ceļojumā (mazums paveicas, tā pat reizēm iepērkamies šajā veikalā). Izlasu īsu aprakstu, par to, kas darāms, lai piedalītos izlozē - nekas sarežģīts. Un tad tieku līdz BALVĀM! 2 Ģimenes (2 veāki + 2 bērni) ceļojumi uz Parīzes Disnejlendu. Tā kā šobrīd jau esam "Goda ģimenes" (nezinu, vai šis termins jau ir oficiāls) statusā - mēs esam 2 vecāki + 3 bērni, tad nedaudz "sacepos". 

Ko tad tas nozīmē? Kāpēc zem skaistā virsraksta neparādās piebilde - ģimenes ar 1 bērnu un daudzbērnu ģimenes akcijā lūdzam nepiedalīties? Tā skaidri pateikt laikam ir kauns. Kaut arī es labprāt laimētu arī pārējās no balvām un akcijā varētu piedalīties to dēļ, vienmēr pastāv risks laimēt galveno balvu. Un ko tad? Kuru no bērniem man vajadzēs atstāt mājās, jo vecākiem jābūt 2? Interesanti būtu dzirdēt Prismas pārstāvju versiju, ko viņi teiktu mājas paliekošajam bērnam - zini bērniņ, mēs te līdz Disnejlendai aizbrauksim, tu padzīvojies pa mājām... Ceļojums tomēr nav kino biļete par 4 Ls, kuru varētu piepirkt klāt...

Manuprāt, vienkārši nepārdomāti un necilvēcīgi, īpaši veikalam, kurš sevi dēvē par ĢIMENES hiperveikalu. Vai tiešām uzņēmums ir tik nabadzīgs, ka izņēmuma kārtā, ja šo balvu izdodas laimēt daudzbērnu ģimenei, nevarētu apmaksāt ceļojumu visiem ģimenes locekļiem? Bija doma uzrakstīt uz Prismu līdzīgu vēstuli, bet tagad, skatoties mājaslapā norādītos akcijas noteikumus, lasu - "2 ceļojumi 4 personām (2 pieaugušie un 2 bērni līdz 12 g.v.)". Tad tā arī vajadzēja rakstī avīzītes reklāmā - "4 personas uz Disnejlendu"! Tad vismaz daudzbērnu ģimenām mazāk sāp sirds.

Nu protams nav jau nekas briesmīgs noticis, un kā jau rakstīju, ka parasti nekam tādam uzmanību nepievēršu, bet šoreiz kaut kā aizķērās...

Tiesībsarga atbilde par "ģimenes biļetēm":

Tiesībsarga birojā ir saņemta Jūsu elektroniskā vēstule, kur norādāt uz daudzbērnu ģimeņu diskrimināciju, piešķirot atvieglojumus precēm, pakalpojumiem ģimenēm, piemēram ģimenes biļetes Rīgas Zooloģiskajā dārzā ir  divi pieaugušie un divi bērni vai viens pieaugušais un 3 bērni; dāvanu karte Līvu akvaparkā dāvanu karte ģimenēm 2 +1 vai 2+2, Forum Cinemas ģimenes komplekts sastāv no 2 pieaugušajiem un 2 bērniem vai viens pieaugušais un trīs bērni, tāpat Prizmas veikala loterijā laimēt ceļojumu uz Disnejlendu var saņemt ģimene 2 pieaugušie un 2 bērni.

Saprotams ir Jūsu satraukums par atbalsta trūkumu daudzbērnu ģimenēm pieejā precēm un pakalpojumiem.

No juridiskās puses normatīvie akti nereglamentē atvieglojumu piešķiršanu ģimenēm privātsektorā, atvieglojumu piešķiršana ģimenēm ir brīva uzņēmēja izvēle, ar sociālu atbildību un mērķi atbalstīt ģimenes, kā arī ekonomiskām interesēm piesaistot attiecīgu sabiedrības daļu. Līdz ar to uzņēmējiem ir tiesības arī brīvi noteikt uz cik lielām ģimenēm atvieglojumi ir attiecināmi, jo jāņem vērā, ka atvieglojumi kādam  ir finansiāli zemāki ienākumi, kā pārdodot pilnas cenas biļetes visiem, no otras puses finansiāli ieguvumi, piesaistot ar atlaidēm vēlamo auditoriju, šajā gadījumā, ģimenes ar bērniem, ko izvērtē katra uzņēmuma mārketinga speciālisti. Vienīgais, ko tiesībsargs un daudzbērnu ģimenes šajā gadījumā var darīt, ir aicināt uzņēmējus piemērot atvieglojumus arī daudzbērnu ģimenēm, ar ģimeni saprotot faktisko bērnu skaitu ģimenē. Cita lieta ir valsts pabalsti un atbalsts daudzbērnu ģimenēm, attiecīgi piešķirot finanšu līdzekļus, pa kuriem var iegādāties biļetes kultūras, izklaides pasākumiem visai ģimenei, kas šobrīd nav uzskatāms par pietiekamu un kur var rosināt priekšlikumus par lielāka atbalsta nepieciešamību.

 

 Ar cieņu,

 

Šarlote Bērziņa

Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja

Tiesiskās vienlīdzības nodaļas vadītāja


Jautājums diskusijai: kāda ir jūsu pieredze ar ģimenes biļetēm Latvijas iestādēs?