Idejas, kā pavadīt skolēnu rudens brīvlaiku

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Šogad rudens brīvlaiks skolēniem ir no 18. līdz 22. oktobrim. Un, lai gan citus gadus ierastie atpūtas veidi, kā ceļošana, dažādu muzeju un izstāžu apmeklēšana vai dalība interešu izglītības nometnēs, šogad ir ierobežota, arī šo rudens brīvlaiku iespējams pavadīt tikpat interesanti, ja ne vēl saistošāk. Esam apkopojuši dažus ieteikumos, kā brīvlaiku padarīt aizraujošu un vienlaikus gūt arī jaunu pieredzi vai zināšanas.

Izveidojiet animācijas filmiņu

20211018123138-50681.jpg

Brīvlaiku var izmantot dažādu radošu nodarbju īstenošanai – veidojot fotostāstus, zīmējot komiksus vai radot animācijas stāstu. Labs palīgs šai nodarbei var būt bezmaksas lietotne "Stop Motion Studio", kur iespējams izveidot filmiņu ar paša izdomātu scenāriju un tēliem. Kā galvenos varoņus varat izmantot, piemēram, mīļākās rotaļlietas, kas var būt gan pašdarinātas, gan Lego cilvēciņi vai citi bērna iecienīti personāži.

Atcerieties par fiziskajām aktivitātēm

20211018123241-91404.jpg

Rosiniet bērnus ik dienu domāt par veselīgu fizisko slodzi. Lai motivētu, sagatavojiet lapu vai tāfeli ar nedēļas dienās paveicamajiem uzdevumiem. Piemēram, katru rītu jāiesāk ar kārtīgu izstaipīšanos – 15 minūšu rīta rosme palīdzēs dienu uzsākt mundri, kā arī ķermenis būs enerģijas pilns. Divas reizes nedēļā ieplānojiet bērna vecumam un spējām atbilstošu vakara krosiņu, kurā iesaistās visa ģimene. Bet brīvdienās – lielais pārgājiens uz vietu, kuru sen esat vēlējušies apmeklēt. Padariet šo par aizraujošu uzdevumu nedēļās garumā. Un varbūt vēlēsieties to turpināt arī skolas gaitām atsākoties.

Grāmatu klubiņš un galda spēļu vakari

20211018123557-22386.jpg20211018123615-60225.jpg

Foto: zmangames.com

Kaut arī vecākiem nereti šķiet, ka grāmatu lasīšana nav populāra bērnu un jauniešu vidū, tomēr aicinām padarīt šo nodarbi drīzāk par izklaidi nevis pienākumu. Pats būtiskākais, protams, ir atrast un piedāvāt literatūru, kas konkrētajā gadījumā bērnam ir pietiekami saistoša un interesanta. Piemēram, īpaši populāras grāmatas jauniešu vidū šobrīd ir Deiva Pilkija grāmatas "Supervaronis Kapteinis Apakšbiksis", kā arī "Dogmens". Lai nodarbi padarītu aizraujošāku, vienojieties katru vakaru vai ik pārvakarus pie gardas tējas tases un cepumu kārbas kopā pārrunāt izlasīto. Tas attīstīs gan atmiņas trenēšanu, gan stāstījuma iemaņas bērniem. Improvizētais “grāmatu klubiņš” būs interesanta nodarbe visai ģimenei. Protams, tas nozīmē, ka arī jums jāiesaietas lasīšanā, lai diskusija varētu izvērsties kvalitatīva.

Daudzās ģimenēs galda spēles ir tradicionāla ikvakara laika pavadīšana tumšajos gada mēnešos. Brīvlaikā varat atcerēties gan tradicionālās un visiem zināmās galda spēles, gan apgūt ko jaunu. Piemēram, pērn iznākusi šī brīža situācijai atbilstoša un interesanta stratēģijas spēle "Pandemic". Tā  caur spēles elementiem ļauj bērniem saprotamāk un vieglāk izskaidrot, kāpēc šobrīd ir tik daudz ierobežojumu.

Izmēģiniet skaistumkopšanas procedūras mājās

20211018123800-79539.jpg

Ikvienam patīk palutināšana. Atvēliet kādu vakaru, lai izmēģinātu vienkāršas skaistumkopšanas procedūras, ar ko palutināt gan sevi, gan bērnus. Izgatavojiet roku masku, kuras pamatā ir sablendētas auzu pārslas, olīveļļa un medus. Izmantojiet mājās pieejamos dabīgos produktus, lai pabarotu sejas ādu ar barojošu masku (dažas receptes: https://ieej.lv/GXkJ4). Meitenēm noteikti patiks matu ieveidošana un manikīra, pedikīra procedūras. Izbaudiet laiku nesteidzoties un visi kopā.

Bērnu organizēts filmu vakars ar gardām uzkodām

20211018123852-80186.jpg

Filmu vakars kopā ar ģimeni vienmēr ir laba lieta. Taču šoreiz uzticiet rūpes par tā organizēšanu bērniem. Filmu izvēle, uzkodu pagatavošana, iespējams, pat biļešu sagatavošana ļaus bērniem gūt jaunas zināšanas, mācīties patstāvību, kā arī sniegs prieku, ja novērtēsiet paveikto. Iepriekš varat pačukstēt recepti, kā sagatavot gardas uzkodas, piemēram, dārzeņu čipsus: sagriež dārzeņus plānās šķēlēs, sajauc ar garšvielām, nedaudz eļļas un izkārto uz pannas. Cep cepeškrāsnī 200 grādos aptuveni 15 minūtes.

Uzdevums vecākajiem bērniem – iemāci ko jaunu, bet interesantu jaunākajai māsai vai brālim

20211018123927-92653.jpg

Vecākie bērni bieži ir aizņemti ar savām lietām, nereti piemirstot par jaunāko brāļu vai māsu vēlmi pavadīt vairāk laika kopā. Taču milzīgs ir vecāko prieks, ja tiem izdodas mazākajiem iemācīt ko tādu, ko paši jau labi apguvuši. Uzticiet iemācīt kādu spēli, piemēram, kāršu spēles – “Ēzeļus” vai “Melno Pēteri”. Tas veicinās gan bērnu savstarpējo mijiedarbību, gan matemātiskās un loģiskās domāšanas attīstību. Turklāt beigās visticamāk attapsieties, ka sēžat pie viena galda un spēlē iesaistījusies jau visa ģimene.

Izmēģiniet “zīmēšanu” neparastās tehnikās 

20211018124000-37532.jpg

Šis uzdevums var būt saistošs gan mazākiem, gan vecākiem bērniem. Galvenais ir sagādāt visu nepieciešamo, vienoties par tehniku un goda vietu, kur mākslas darbs tiks novietots. Lai padarītu uzdevumu vēl interesantāku, iesakām apdomāt iespēju to pēcāk uzdrukāt, piemēram, uz t-krekla, lai bērnam prieks un lepnums par paveikto. Plašāk par zīmējumu drukas iespējām uz apģērba un dažādām zīmēšanas tehnikām lasiet šeit: https://ieej.lv/KQyIq

Dažas no tehnikām, kas būs pa spēkam ikviena vecuma skolēnam:

  • Kolāža – apvieno krāsošanu, zīmēšanu, aplicēšanu un līmēšanu. Kolāžas var veidot par jebkuru tēmu un to veidošanai izmantojami dažādi mājās jau esoši priekšmeti –žurnāli un kartiņas, auduma gabaliņi u.tml., papildinot to arī ar visu veidu zīmēšanas tehnikām.
  • Frotāža – zem papīra lapas novietojiet priekšmetu ar nelielu reljefa zīmējumu un krāsojiet tam pāri ar mīkstu zīmuli, krītiņiem vai ogli. Šādi, apvienojot vairākus priekšmetus, varat izveidot pārsteidzošu mākslas darbu.
  • Zīmējums ar mannu, sāli vai smiltīm – uz papīra lapas vai šablonā vispirms ar līmi ievelciet līnijas. Pēc tam uzmanīgi tām pāri pārberiet mannu, sāli vai smiltis un gaidiet līdz zīmējums nožuvis. Viens, divi – gatavs!
  • Nospiedumi – šī tehnika ļauj plašu vaļu fantāzijai. Sākot no lūpu formas nospiedumiem, līdz dekoratīviem formiņu un pārgrieztu dārzeņu nospiedumiem.
  • Slepenais zīmējums – uz baltas vai tonētas lapas ar vaska sveci vai ziepēm zīmējiet zīmējumu. Pēcāk noklājiet to ar akvareļa vai guašas krāsām. Krāsa neklāsies pa virsu iepriekš uzvilktajām līnijām un zīmējums kļūs redzams.
  • Monotopija – uz celofāna maisiņa biezā krāsas kārtā zīmējiet kādu zīmējumu vai ornamentu. Pēc tam šo zīmējumu pārspiediet uz papīra. Jāatceras, ka krāsas kārtai jābūt biezai, lai tā neplūstu nost no celofāna. Izžuvušam zīmējumam pēcāk varat vilkt kontūras, akcentējot detaļas un paspilgtinot to.
  • Ziepju burbuļu zīmējumi – glāzē samaisiet ūdeni ar krāsu un nedaudz šampūna. Ielieciet salmiņu sagatavotajā šķidrumā, pūšot līdz šķidrums saputojas un putas paceļas glāzes virspusē. Pēc tam lieciet lapu vai izdrukāto šablonu pie putām un vērojiet, kas sanācis!

Veselīgas vakariņas visai ģimenei

Ļaujiet bērniem kādu dienu iejusties pavāra ādā un izmēģināt savus spēkus virtuvē, pārsteidzot ar gardām, bet vienkārši pagatavojamām vakariņām. Sagādājiet nepieciešamos produktus un aiciniet bērnu ķerties klāt!

Vienkārša recepte: vistas nūdeļu zupa (4 personām, pagatavošanas laiks: 30 min)

20211018124043-10839.jpg

Foto: rimi.lv

Nepieciešams:
3 vistas šķiņķi (atkauloti, bez ādas);
1 vārīta kukurūzas vālīte;
1 burkāns;
10 sēnes (šitaki vai šampinjoni);
150 g olu nūdeļu;
sauja zaļo zirnīšu (saldētu vai svaigu);
buntīte loku;
1 vistas buljona kubiņš;
3 litri ūdens

Pagatavošana:
Katlā lej ūdeni, pievieno buljona kubiņu un veselus vistas šķiņķus. Vāra 10 minūtes. Kamēr buljons vārās, sagriež burkānus, lokus, sēnes un no kukurūzas vālītes noņem kukurūzas graudiņus (var izmantot arī konservētu kukurūzu bundžiņā). No gatavā buljona izņem vistas šķiņķus un sagriež tos mazākos gabaliņos. Gaļu un sagrieztos dārzeņus liek atpakaļ katlā, pievieno zaļos zirnīšus un vāra 15 minūtes. Zupu noņem no uguns, pievieno nūdeles, uzliek vāku un ļaut visam ievilkties vēl 5 minūtes. Zupa ir gatava pasniegšanai!

Atpūta brīvā dabā

20211018124149-50090.jpg

Foto: gulbene.lv

Apvienojiet rudens baudīšanu ar dažādu Latvijas novadu iepazīšanu. Dažas interesantas idejas:

 

Raksta tapšanā izmantoti materiāli no:

https://www.rimi.lv/padomi/svetki/idejas-ka-pavadit-skolenu-rudens-brivlaiku
https://happydress.eu/lv/zimesanas-tehnikas/
https://www.visitogre.lv/lv/jaunumi/4109/septinas-idejas-skolenu-brivlaikam-svaiga-gaisa
https://www.visitgulbene.lv/ko-darit-skolenu-brivdienas/
https://www.delfi.lv/turismagids/latvija/rudens-rezekne-cetras-idejas-oktobra-izbaudisanai.d?id=53648059