Ielīgošanas un citi interesanti pasākumi Latvijas pilsētās šīs nedēļas nogalē

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Jau sākot no trešdienas vakara daudzās Latvijas pilsētās sāk svinēt Vasaras saulgriežus. Esam apkopojuši interesantākos pasākumus, uz kuriem doties šīs nedēļas izskaņā.

23.jūnijā aicina līgot kopā koncertestrādē "Pūt, vējiņi" Liepājā
Svētku koncertā pulksten 20.30 līgotājus priecēs Dailes teātra aktieris Artis Robežnieks, Liepājas teātra aktrises Everita Pjata un Agnese Jēkabsone, kā arī dziedātājs Andris Ērglis un mūziķu grupa Jāņa Strazda vadībā. No pulksten 22.00 koncertdārzā jau tradicionāli kursies Jāņuguns, ko šogad kurs Ieva Tālberga un draugi, bet Jāņu rītu varēs sagaidīt Līgo nakts ballē kopā ar grupu "Dakota".

Tradicionālās Jāņu nakts svinības Dzegužkalnā
Jau vairākus gadus līgotāji, kuriem tuvāka ir tradicionālā Jāņu svinēšana, pulcējas Rīgas augstākajā kalnā – Dzegužkalnā, kur arī šogad iedzīvotājus gaida uz Jāņu nakts svinībām, aicinot kopā ar Jāņa māti un Jāņa tēvu iepazīt latviešu tautas tradīcijas ar vainagu pīšanu, uguns iedegšanas rituālu, līgošanu, dziesmām, dančiem un rotaļām. Ieeja pasākumā ir bez maksas.
Svinības Dzegužkalnā sāksies plkst. 20.00, kad līgotājus gaidīs pasākuma vadītāji Jāņa māte Zoja Heimrāte un Jāņa tēvs Edgars Lipors, lai aicinātu svētku dalībniekus uz apdziedāšanos kopā ar Liepājas aktrišu folkloras kopu „Atštaukas" un dancošanu kopā ar Rīgas Danču klubu. Pēc Jāņuguns iedegšanas dziesmas būs iespēja dziedāt kopā ar postfolkloras grupu "Iļģi", kas līdz ar Rīgas Danču klubu vadīs arī lielo danču tūri. Īsi pēc pusnakts notiks Jāņu godināšana, bet tad varēs lustēties kopā ar muzikālo apvienību "Raxtu Raxti" un etnoroka grupu "Laimas Muzykanti".
Visas nakts garumā Dzegužkalnā skanēs dziesmas, dimdēs deju soļi, būs jautras rotaļas, varēs iegādāties arī Jāņu svinībām raksturīgos ēdienus un dzērienus, kā arī būs iespēja mieloties ar līdzatnesto cienastu pie svētkiem rotātiem galdiem.
Sabiedriskais transports Rīgā 23. un 24. jūnijā būs pieejams bez maksas.

Šamanisko deju un mūzikas festivāls
No 22. līdz 25.jūnijam jau otro reizi norisināsies šamanisko prakšu, deju un mūzikas festivāls, kas aicina dalībniekus uz Umuriem, Ķeguma novadā. Festivāla programma paredzēta gan pieaugušajiem, gan arī ģimenēm ar bērniem. Bērniem būs radošas darbnīcas un deju nodarbības.
Šī gada festivāls tiks veltīts Mātes Dabas stihijām, kurās ievadīs festivāla galvenais viesis - mūziķis un šamanis Rishi no Vācijas, Petras Dabrisius no Lietuvas, Jānis Filks, Sergejs Osipovs no Igaunijas un citi šamanisma gara atbalstītāji no Latvijas.
Ar festivāla programmu var iepazīties šeit.

Vasaras saulgrieži Turaidā
Jau vienpadsmito gadu 21. jūnija pievakarē un gada īsākajā naktī Turaidā tiek svinēti košākie latviešu gadskārtu svētki – vasaras saulgrieži, kad saule visaugstāk uzbraukusi debesu kalnā. Vasaras saulgriežos gaismas un dzīvības spēks ir vislielākais. Tie ir auglības svētki, kad tiek daudzināta saule, degta gaiša jāņuguns, aicināti pulkā Jāņa bērni no tuvām un tālākām malām, lai šogad īpaši daudzinātu dzimtas un ģimenes spēku. Pulcēšanās no pulksten 19. Vairāk informācijas šeit.

Zaļais tirgus Doma laukumā
Gaidot Līgo svētkus, arī Rīgā jau tradicionāli Doma laukumā notiks viens no iecienītākajiem ielīgošanas pasākumiem – Zāļu tirgus, kas šogad paredzēts 22. jūnijā no pulksten 9 līdz 19. Tirgū varēs iegādāties zemnieku piedāvāto produkciju, sieru, maizi, gaļu, zivis, medu, pirts lietas, kā arī Jāņu zāles, vainagus un amatnieku izstrādājumus. Līdztekus tirgum Doma laukumā būs iespēja redzēt mūziķu, deju kolektīvu, folkloras kopu un pūtēju orķestru uzstāšanos.

Siguldā līgos ar Jāņa Streiča filmu mūziku

Siguldas pilsdrupās 23.jūnijā pulksten 22 norisināsies brīvdabas koncertuzvedums "Streiča kinonakts mistērija". Caur latviešu dižā kinomeistara Jāņa Streiča dažādu laiku populārākajām kinofilmu dziesmām, dejām, fragmentiem un citātiem, kopā ar teātru un kino aktieriem, dziedātājiem un dejotājiem, varēs izdzīvot Jāņu nakts mistēriju, kura var notikt tikai gada visīsākajā naktī. Kino orķestris Jura Kristona vadībā kopā ar postfolkloras grupu "Rikši" rūpēsies par labskanību un īpašām kino melodiju apdarēm, kuras izdziedās aktieris, tenors Juris Jope, operdziedātāja un mūziklu aktrise, mecosopārns Baiba Renerte un folklorists un dziedātājs Ēriks Zeps. Uzvedumu papildinās dejotāji horeogrāfes Ievas Kemleres vadībā, bet kinonakts vadītāju lomās iejutīsies aktieri Uldis Anže un Indra Burkovska. Skatītājus priecēs arī aktieri Leons Krivāns, Ivars Kalniņš, Jānis Skanis, Baiba Indriksone, Olga Dreģe, Jānis Paukštello un, iespējams, arī pats izcilais kino meistars Jānis Streičs. Pēc koncertuzveduma – zaļumballe kopā ar Daini Skuteli. Ieeja par maksu. Vairāk informācijas šeit.

Tiem, kas vēlas īpaši aktīvi pavadīt vasaras saulgriežus, iespējams piedalīties Līgo vakara