Ieskatāmies maciņā. Ģimene ar trim bērniem

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Viesojoties Ciemiņu ģimenē, satiekam arī viņu trīs bērnus: Alisi (13 gadi), Annu (10 gadi) un mazo Dāvidu (1,3 gadi). Ģimenes lielākais ieguldījums ir viņu nākotnē, proti, bērnos un ģimeniskajās vērtībās. Pašlaik viņi dzīvo labi izremontētā trīsistabu dzīvoklī, taču drīzumā būs gatava viņu sapņu māja. To ceļ par pašu līdzekļiem. Kredīts reiz tika ņemts biznesam un ir sevi atpelnījis, tāpēc par to vairs nav jādomā. Tēvs Guntis sarunā uzsvēra, ka gudra dzīvošana ir cieši saistīta ar bērniem, kuri jātur pie labas veselības, pareiziem ēšanas principiem un fiziskām aktivitātēm.

Apģērbs

Visgrūtāk ģimenei saprast, cik naudas iztērē apģērbam, jo ir mēneši, kad netērē ne centu, bet ir mēneši, kad pērk daudz. “Kad meitenes bija jāpalaiž skolā, apģērbā vien iztērējām ap 200 eiro. Vienai bikses, otrai treniņtērps, vēl kaut kādi sīkumi, kopā salasījās diezgan daudz. Kad rodas nepieciešamība pēc kaut kā konkrēta, tad ejam un pērkam,” saka mamma Indra un norāda, ka apģērbu iegādājas jaunu. “Mums mājās aug divas princeses. Ome lietoto apģērbu veikalā nopirka skaistu vesti, bet vecākā meita pateica, ka tādu nevilkšot, tikai kad ieraudzīja “H&M” zīmīti, nomierinājās.” Guntis turpina: “To, ko bērni nēsās un ko iesviedīs stūrī, nosaka skolas vide, lai cik drausmīgi tas neizklausītos. Par visiem tūkstoš procentiem. Ja draudzenēm ir tādas un šitādas drēbes, ir zvans – mamma, Dacei ir, un man arī gribas. Puņķi, skandāls un asaras, līdz vēlamais sasniegts. Mēs cenšamies noteikt robežu, līdz kādai summai tas vēl šķiet pieņemami un kad ir striktais nē!”

Vecāki atzīst, ka visas lietas, tajā skaitā labas un tādas, kas izskatīsies kā jaunas, var iegādāties lietoto apģērbu veikalā. “Es pati sev agrāk drēbes pirku “humpalās”, un izskatījās labāk, bija kvalitatīvākas nekā daža laba jauna, kas pēc vienas mazgāšanas sagriežas pa vīlēm,” saka Indra un pastāsta, ka rūpīgi seko līdzi atlaidēm un domā tālredzīgi. “Kad “Maximā” ir 40 procentu atlaide, bērniem par pāris simtiem eiro sapērkam drēbes. Arī tādas, kas derēs tikai pēc pusgada vai gada. Mūsu gadījumā nav svarīgi, lai būtu noteiktas firmas zīmīte. Uzsvaru liekam uz to, lai skaisti izskatās.”

Par apaviem Guntim ir savs viedoklis: “Ja ir “Nike” krosenītes, zinu, ka tās ir kvalitatīvas un nesaplīsīs. Mūsu gadījumā priekšrocība ir tajā, ka apģērbu un apavus vispirms nonēsā viena meita un tad manto otra. Sporta lietas cenšamies iegādāties portālā “Sportsdirect”, jo tur ir gan pieņemama cena, gan laba kvalitāte.”

Kad pavasarī tiek veikta revīzija drēbju skapjos, Indra neizmantotās mantas sakrāmē maisos un nodod Sarkanajam Krustam. Padomājot par apģērba cenām, Guntis saka: “Tagad apģērbu cenas ik kļuvušas draudzīgākas, nekā tas bija pirms desmit gadiem. Ir varianti un iespēja izvēlēties, vai drēbes pirkt “Sportsdirect”, “Maximā” vai “H&M”. Tagad pat daža laba lietota drēbe ir dārgāka, nekā veikalā jauna ar atlaidēm.”

Indra ir iemanījusies sekot līdzi interneta lapām, kurās citas mammas par pieņemamām cenām pārdod drēbes un zīdaiņu preces: “Tik mazam bērnam kā Dāvids internetā var atrast ļoti daudz. Es par dažiem eiro esmu nopirkusi jaciņas, kurpītes, bikšeles-viss ļoti labā stāvoklī, skaists un kvalitatīvs. Neatmaksājas pirkt tikai visu jaunāko, tas nav vajadzīgs.” Kad bērniem tuvojas jubilejas, radi parasti sadāvina naudu, un tad Indra ar Gunti meitas aizved uz Rīgu, uz veikalu “H&M”, un ļauj viņām izpausties: “Protams, reizēm var tikai pabrīnīties, ka kaut kāds kankars maksā 10 eiro, bet es neiejaucos, tā ir viņu nauda, un viņas pašas izdomā, kā to tērēt.”

Saimniecības preces

Dāvids pagaidām nēsā autiņbiksītes, un, kā vecāki atminas, pirms 12 gadiem, kad meitas bija mazas, pamperi maksāja krietni vairāk: “Viena pampera paka izmaksā 10 eiro, tajā ir 50 autiņbiksītes.” Saprotama lieta, ka šajā mājā veļas mazgājamā mašīna iet rūkdama, un Indra, būdama kārtības cienītāja, nežēlo naudu saimniecības precēm: “Veļas pulverim mēnesī iztērējam 24 eiro, trauku mazgājamajam līdzeklim 5 eiro, vēl veļas mīkstinātājiem un lupatiņām, švammītēm, kopā ap 70 eiro mēnesī.”

Pārtika

Vecāki atzīst, ka zīdaiņa pārtika ir dārga. Indra saka: “Kopumā ņemot, zīdainim aiziet tikpat daudz naudas pārtikā kā vienam pieaugušajam, taču viņš apēd maz. Pieaugušais ēd lētāk, bet toties vairāk. Es negatavoju kulinārijas brīnumus, tam neatliek laika. Mēs ēdam vienkārši – gatavojam zupas, kartupeļus, mērcīti, kotletes. Turklāt es cenšos gatavot visu bez īpašām piedevām, lai arī Dāvids var ēst.”

Indra neplāno ēdienreizes nedēļai uz priekšu, bet iepērkas katru dienu: “Reizēm dienā trīs reizes braucam iepirkties. Dažkārt virsroku ņem spontānie pirkumi, gribas to, šo, vēl kaut ko, tad vienā reizē 30 eiro kaut kur pazūd. Citreiz vakaros gribas kādu alu vai šampanieti izbaudīt, tas, kā zināms, ir dārgs prieks. Nedēļā alkoholam tērējam vismaz 20 eiro.” Ģimenē visi labprāt ēd zivis. “Mēs regulāri “Maximā”, ja ir atlaides, pērkam lasi vai foreli, turklāt mums kaimiņos ir cilvēks, kurš palīdz sagādāt zivis tieši no zvejniekiem. Viņš tās prot labi pagatavot, tad mēs ik pa divām nedēļām reizi piepildām ledusskapi ar zivīm. Tāpat esam pasākuši ik pa divām nedēļām pirkt gaļu no vienas saimniecības, kurā audzē liellopus. Tur mēs sapērkam cīsiņus, sardeles, desas un steikus,” pastāsta Indra.

Skaistumkopšana

Guntis daudz strādā un tāpēc uzskata, ka arī ir pelnījis sev atļauties masāžu un nelielas skaistumkopšanas procedūras. Tās viņam mēnesī izmaksā 30 eiro, bet Indra skaistumkopšanā mēnesī iztērē ap 40 eiro.

Transports

Lai Indra varētu neatkarīgi pārvietoties un tikt galā ar visām ikdienas vajadzībām un bērnu aizvešanu uz pulciņu nodarbībām, bet Guntis pilnvērtīgi strādāt, vecākiem ir katram sava mašīna. “Ja neskaita izmaksas par tehniskajām skatēm, eļļas maiņām, apdrošināšanām un riepu maiņām, kas Indras mašīnai izmaksā ap 428 eiro, bet manai ap 328 eiro gadā, tad degvielā mēs vidēji mēnesī iztērējam 100 eiro kā minimumu,” parēķina Guntis.

Mājas būvniecība

Par to visvairāk rūpējas namatēvs, jo ar trim bērniem trīsistabu dzīvoklī ir par šauru, turklāt Guntis savu bērnību pavadījis laukos pie dabas un vēlas dzīvot meža ielokā, kur visu nosaka dabas ritmi: “Esmu padsmit gadus strādājis savā biznesā, un beidzot ir pienācis brīdis, kad varu piepildīt savu sapni, neskaitot un neekonomējot uz kvalitatīviem būvmateriāliem. Rit trešais gads, kopš uzsākām mājas celšanu, un, grozies kā gribi, ja vēlies uzcelt māju ģimenei piecu gadu laikā, tad gadā jārēķina ap 20 000 eiro. Es tiešām veicu ļoti stingru uzskaiti un redzu, kur nauda aizgājusi, par ko maksāts. Ģimenes māja mums izmaksās 70 līdz 100 tūkstošus eiro.”

Izklaides pasākumi

“Pagaidām visi ceļojumi atlikti, jo Dāvidam jāpaaugas, bet cenšamies apmeklēt visus tautisko deju pasākumus, kuros kāds no mums uzstājas,” saka Indra. Guntis gan ir citās domās: “Ceļojumi ir tā lieta, kurai man žēl tērēt naudu. Es tepat Latvijā uz katra stūra varu saskatīt skaistumu, mani nevelk nekur prom. Es labāk par to naudu nopērku jaunu cepeškrāsni vai ieguldu mājas būvniecībā. Es nesaskatu atšķirību starp Vidusjūras un Laņģezera ūdeni, ” saka Guntis.

Vecākā meita Alise nodarbojas ar jāšanas sportu. Jāšanas stundām mēnesī ģimene atvēl 120 eiro, bet tautisko deju pulciņš meitenēm izmaksā 20 eiro mēnesī, tautiskās dejas Indrai – 3 eiro.

Zobārsts

“Pagājušajā ziemā iekodos aukstā šokolādē un nolauzu priekšējo zobu. Tā kā gaidīju bērniņu, nevarēju lietot anestēziju, nācās likt pagaidu zobu. Kad piedzima Dāvids, sāku savest kārtībā savus zobus. Viena zoba labošana man izmaksāja 60 eiro, bet tiltiņš un jaunais priekšzobs apmēram 2 000 eiro,” saka Indra.

Veselībai mēnesī ģimene vidēji iztērē ap 30 eiro, jo, kad bērni neslimo, tad profilaktiskos nolūkos Indra pērk vitamīnus, taču, ja gadījies apaukstēties, apmēram tikpat iztērē zālēm: “Par laimi, meitenes slimo maz, bet puika, kamēr viņam izveidosies un nostabilizēsies imūnsistēma, ik pa laiciņam saslimst.”

e-druva.lv

Kāda ir jūsu pieredze?

Godaģimene.lv