Jaunākās grāmatas augošajiem lasītājiem

Autors: Godaģimene.lv, 2022. gada 26. janvāris, 06:06:06
Jaunākās grāmatas augošajiem lasītājiem

Kamēr bērns vēl pats nemāk lasīt, tas, vai un cik vecāki lasa viņa priekšā, nosaka, kāds būs bērna vārdu krājums, cik bagāta iztēle un vai viņam veidosies lasīšanas paradums. Nelasītājiem, kā rāda arvien jauni pētījumi, skolā klājas grūtāk, nekā tiem, kuri jau paši lasa. Būtiski ir arī tas, cik ļoti vecāki iesaistās lasīšanas priekā, vai pārrunā izlasīto, paskaidro bērnam nesaprotamo, kopā ar bērnu analizē grāmatā izlasīto.

Izdevniecība “Zvaigzne ABC” iesaka grāmatas dažādu vecumu bērniem.

 

PRIEKŠĀ LASĀMĀS GRĀMATAS

Daila Ozola un Agate Lielpētere “Klik-klik!”

20220125121035-84479.jpg

Mežā kāds klikšķina! Kurš tas ir? Putni ir nobažījušies! Mēģiniet atrast klikšķinātāju – un pie reizes iepazīstiet Latvijas putnus! Šī jaukā grāmatiņa ir reizē izklaidējoša un izzinoša.

Tās autore Daila Ozola un māksliniece Agate Lielpētere aicina uzmanīgāk paraudzīties apkārt, saskatīt un atpazīt putnus, kas arī ziemā dzīvo mums līdzās. Vai tu zini, kurš ir Latvijas mazākais putniņš? Ko pusdienās ēd dzilnītis? Kāda ir žubītes balss?

 

Evija Gulbe “Zaķēns, kuram nebija vārdu”

20220125121055-49711.jpg

Apburoši sirsnīga grāmata mazuļiem, kas palīdzēs gan apgūt runātprasmi, gan iepazīties ar burtiem, dzīvniekiem un augiem, kā arī priecāties par latviešu valodas skanīgumu un mācīties izpaust to, kas dziļi sirsniņā.

Kad Zaķēns ierauga saullēktu, viņš grib izsacīt vārdos tās jūtas, kas pārplūdina mazo sirsniņu. Gribas teikt kaut ko skaistu un mīļu, taču nav vārdu! Draugi tūlīt steidz palīgā. Pūkainā bariņā visi kopā – Zaķēns, Susuriņš, Vāverīte, Vilcēns, Lācenīte un vēlāk arī Bebrēns – nododas vārdu meklēšanai. Mežs, Vējš, Saule, Upe, koki, puķes un lietus sniedz daudz skaistu un mīļu vārdu, Zaķēnam tikai jāatrod savējie.

Māksliniece Anete Bajāre-Babčuka. Grāmata izdota sadarbībā ar bērnu apģērbu, aksesuāru un rotaļlietu ražotāju SIA “Wooly World”, kopā ar grāmatu iespējams iegādāties rotaļu Zaķēnu un puzli.

 

Dāvids Sundīns “Grāmata, kas negribēja, ka to lasa”

20220125121110-65808.jpg

Šis ir īsts izaicinājums vecākiem – no jums un jūsu vēlmes iesaistīties būs atkarīgs tas, cik ļoti jautri jūsu bērnam būs, lasot šo grāmatu! Tā maina burtu lielumu un kārtību, kļūst karsta, mēģina izrauties no rokām... ai, kas par traku lasīšanu!

Neparasti dzīva, nevaldāma un pavisam maģiska bilžu grāmata, kuru sarakstījis jautrs kungs vārdā Dāvids Sundīns – zviedru komiķis, scenārists un aktieris. Tā iepriecinās ikvienu bērnu, kuram patīk, ja kāds lasa priekšā. Un arī pieaugušo, kam nav sveši bērna prieki un blēņas.

No zviedru valodas tulkojusi Dace Deniņa.

 

TIEM, KURI JAU LASA PAŠI

Ilze Meistere, Gundega Muzikante “Mammū-ū, gribu sunīti!”

20220125121129-51979.jpg

Ja esat ģimene, kurā šis lūgums skan bieži, šī ir īstā grāmata! Tā būs interesanta arī tiem, kuru mājā suņuks jau ir vai gatavojas ienākt. Šī nav pamācoša padomu grāmata, bet suņu meitenes Stellas draiskie stāsti par ienākšanu autores Ilzes Meisteres ģimenē. Starp stāstiem Ilze mudina mūs katru uzdot sev svarīgus jautājumus un, ja mums atbildes nav, viņa laipni to sniedz, un visu līdz galam saprotamu padara Gundegas Muzikantes izcilās ilustrācijas.

 

Anna Starobiņeca “Mango dievi. Zvērīgs detektīvs”

20220125121145-58230.jpg

Grāmatu sērija “Zvērīgs detektīvs” iekarojusi gan bērnu, gan pieaugušo sirdis – izcils teksts un lielisks tulkojums, kas ļauj izbaudīt vēstījuma daudzslāņainību. Šī ir grāmata, kurā pieaugušie un bērni smejas dažādās vietās... kā jau pieklājas, lasot īsteni brīnišķīgu bērnu grāmatu.

Šoreiz Tālmeža detektīvi Āpsis Vecākais un Āpškāns dodas tālā komandējumā – Āfrikas Teiksmainajām Žirafēm ir pazudis mazulis! Kopā ar Grifu Maitēdāju viņi atradīs vainīgos un atklās noziegumu, taču tas būs grūti un bīstami...

No krievu valodas tulkojusi Māra Poļakova.

 

Sandra Švarca “Suņu mamma”

20220125121156-52641.jpg

Šī ir grāmata visai ģimenei, kas stāsta par pavisam īstiem suņiem. Priecīgi un skumji mazstāstiņi rāda attiecības, kādas parasti veidojas starp mīlošu un atbildīgu saimnieku un viņa dzīvnieciņiem, parādot arī sekas, kādas rodas, ja cilvēks pret savu mīluli izturējies pavirši. Šie mazie stāstiņi raisīs emocijas un uzjundīs jautājumus, kopumā darot lasītāju sirdsgudrāku un laipnāku.

 

Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata 16. Trāpīts!”

20220125121208-18789.jpg

Šī grāmatu sērija patīk gandrīz visiem puikām – jo ir viegli lasāma, turklāt stāsta par palaidnībām un blēņām. Vecāki, nedomājiet, ka tas ir slikti, jo šīs grāmatas pat rūdītu nelasītāju pievērš lasīšanas priekiem un ir kā atslēga uz turpmāku lasīšanas ieraduma veidošanos!

No angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa.

 

Ilmars Tomusks “Datordullā skola”

20220125121224-59560.jpg

Līksms un aktuāls stāsts par kādu skolu Igaunijā, kur nolemts pilnībā “datorizēties”. Skolas vadītājs jūsmo par jaunajām mācību metodēm, un arī skolēni ir apmierināti – neviens taču nepārbauda, ko viņi patiesībā dara internetā. Un kā skolotājiem un vecākiem tikt galā ar nepatīkamajiem pārsteigumiem, ko sagādā digitālā revolūcija? Ai, ai, gaidāmas lielas nepatikšanas!

No igauņu valodas tulkojusi Daila Ozola.

 

Dzintars Tilaks “M+A. Skolas vecuma romāns”

20220125121235-25423.jpg

Tilaka skolēniem veltītās grāmatas bērniem ļoti patīk: to varoņi ir parasti Latvijas skolēni un viņu piedzīvojumi ir tādi, kas varētu gadīties ar kuru katru. Dzīvi, normāli, mazliet palaidnīgi skolasbērni un viņu ģimenes ir šo grāmatu galvenie varoņi.

Marts Meniņš mācās 6. klasē, bet tas nenozīmē, ka viņš nevar rīkoties kā pieaudzis. Iespējams, visi bruņinieki, džentlmeņi vai  godavīri zēna gados ir bijuši mazliet neprātīgi, gatavi īstenot vistrakākās idejas. Un ir arī viņa – kāda svešiniece, kurai ir jāpalīdz un, kura kļūst par savējo Marta nelielajā komandā.

Tā sākas deviņu dienu piedzīvojumi, kad ir gan jānotic, jāizseko un jānovēro, gan jāstājas pretim ļaunumam. Ar labiem nodomiem ir par maz, jābūt pārliecībai, ka iejaucoties pieaugušo pasaulē, pusaudži nebūs kļūdījušies!

 

Krista Betija “Kima – mana neveiklā dzīve”

20220125121251-66863.jpg

Jaunas latviešu rakstnieces debija – romāns par neveiklo, bet foršo Kimu. Kimas gaitas jaunā skolā sākas ar uzrāvienu. Kā jau katra četrpadsmitgadīga meitene, arī viņa vēlas sadraudzēties ar klasesbiedriem, iegūt zēna uzmanību un izpelnīties skolotāju atzinību. Kas gan varētu noiet greizi? Tomēr, ja kāds pirmajā septembrī iesēžas košļenē, nākamajā dienā ierodas skolā ar brūnu, smirdīgu ķēpu pie kurpes un drīz pēc tam peldbaseinā nejauši gandrīz noslīcina pilnīgi svešu meiteni… tā noteikti ir Kima!

 

Dž. K. Roulinga “Dziesminieka Ķestera pasakas”

20220125121307-81593.jpg

Tikko latviešu valodā no jauna iznākušas visas Harija Potera sērijas grāmatas, un nu tām pievienojušās arī solītās mazgrāmatas – gan te pieminētās pasakas, gan “Fantastiskās būtnes un kur tās meklēt”, gan “Kalambols laiku lokos”. Īsts Potera fans noteikti vēlēsies izlasīt arī tās!

 

Žanete Lazdovska “Neatskaties”

20220125121319-15089.jpg

Pavisam jauns latviešu autores romāns bērniem un pusaudžiem.

Neatskaties! Gribas cerēt, ka tā iespējams izbēgt no briesmām. Nezināsi, neredzēsi, nejutīsi, un viss beigsies labi. Bet varbūt tomēr saņemt drosmi un atskatīties? Reizēm, lai atrisinātu visbaisākās mīklas, ir nepieciešams doties bailēm tieši pretī.

Bruno un Vilis varētu mierīgi turpināt vienmuļo dzīvi bērnu namā, bet apstākļu sakritība raisa zēnos aizdomas par kādu tumšu noslēpumu. Tas noglabāts pamestā mājā, kura, izrādās, nemaz nav tik neapdzīvota, kā šķiet. Liktenis nolēmis pārbaudīt abu draugu drosmi un atjautību. Kā jau zinātkāriem puikām viņiem gribas mesties piedzīvojumos, bet, ja vien iepriekš varētu zināt, ko tas maksās...

“Neatskaties” ir stāsts par patiesu draudzību, bīstamiem atklājumiem un nervus kutinošām dēkām.