Kārtība bērnistabā: 3 ieteikumi, kā motivēt bērnus

Autors: Godaģimene.lv, 2020. gada 2. decembris, 15:53:39
Kārtība bērnistabā: 3 ieteikumi, kā motivēt bērnus

Tagad, kad bērni arvien vairāk laika pavada mājās, likumsakarīgi bērnistabā var veidoties lielāka nekārtība un haoss. Nereti pierunāt bērnu sakārtot savu istabu var būt ļoti izaicinoši. Dažkārt šķiet, ka ātrāk un vienkāršāk ir vecākiem pašiem visu izdarīt, tomēr šādā veidā bērns netiek radināts pie pienākuma pašam rūpēties par savu apkārtējo vidi.

Esam apkopojuši ieteikumus, lai motivētu un mudinātu bērnus iesaistīties savas istabas kārtošanā.

Kārtošana kā ikdienas rutīna

Katru dienu darot vienas un tās pašas lietas, bērns pierod pie noteiktas lietu secības un kārtības. Piemēram, katru dienu stunda tiek veltīta rotaļām, stunda – grāmatām, stunda – lai mācītos utml. Līdzīgi var ieplānot arī ikvakara manu savākšanas brīdi. Tās var būt arī tikai 15 minūtes, tomēr pie šī grafika tad ir jāturas katru dienu, kamēr bērnam izveidojas noteikts pieradums.

Turklāt sakārtojot katru dienu kaut vai nedaudz, ir lielākas iespējas, ka istaba saglabāsies kārtīgāka ilgāku laiku un lielās tīrīšanas dienas neprasīs daudz pūļu.

20201202155111-15094.jpg

Kārtošana kā ģimenes tradīcija

Arī istabas kārtošana var būt viena no ģimenes tradīcijām, piemēram, katra mēneša pirmajā nedēļas nogalē, ko ģimenē pasludina par “spodrības dienu”. Bērnam kārtošana šķitīs interesantāka un aizraujošāka, ja vecāki to darīs kopā ar bērnu. Padariet šo procesu īpašāku – klausieties visas ģimenes locekļu iecienīto mūziku, ģērbieties kārtošanas drēbēs (tās var būt smieklīgas un īpašas) un padariet “spodrības dienu” par īstu prieka dienu.

20201202155129-27608.jpg

Kārtošana kā spēle

Uzvediba.lv ir izstrādājuši “Kārtošanas spēli” bērniem un vecākiem, kas jautrā, draudzīgā veidā ved cauri istabas kārtošanai. “Kārošanas spēle” sastāv no 40 dažādiem kārtošanas algoritmiem, kas ļauj bērniem izmēģināt dažādas pieejas un atrast tieši savējo sistēmu kārtības ieviešanai un uzturēšanai istabā. Kārtošanas algoritmi ir ietērpti jautrās aktivitātēs un pielāgoti gan kārtošanai vienatnē, gan kopā ar brāļiem un māsām, kā arī kopā ar vecākiem. Turklāt spēlē ir iekļautas dažādas idejas, kā istabu uzturēt kārtībā pastāvīgi.

Uzzini vairāk par spēli šeit.

20201202155248-19964.jpg

 

Kārtošana bez draudiem

Dažādos vecumos bērns uz aicinājumu sakārtot istabu reaģē atšķirīgi. Mazāki bērni labprāt iesaistās kārtošanā, ja jūt motivāciju – iespēju vairāk laika pavadīt kopā ar vecākiem, redz pozitīvas sekas mantu novākšanai vai iespēja atbalstīt kādu no ģimenes locekļiem. Pusaudža vecumā, savukārt, istabas kārtošana var tikt pilnībā ignorēta. Tā ir vecumposma īpatnība - viņi protestē pret apkārtējo pasauli, vecākiem, pret kārtību un pastāvošo iekārtu, tāpēc šajā periodā uz istabas nekārtošanu vecāki var pievērt acis.

Lai vai kā, par nekārtību bērnistabā nevajadzētu rāties, bet gan kopīgi meklēt risinājumu – ko darīt, kā likvidēt nekārtību. Jāatceras arī, ka bērnu, īpaši jaunāku, veikums noteikti ir pozitīvi jānovērtē nevis jākritizē, kaut vai pasakot paldies par paveikto darbiņu.