Miķeļdienas tradīcijas

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Saskaņā ar senām latviešu tradīcijām 29. septembrī tiek svinēta Miķeļdiena. Miķeļdiena ir latviešu rudens saulgrieži. Ierasti šajā dienā arī beidzas visi ražas novākšanas darbi. Ar Miķeļiem arī sākas veļu laiks, kas beidzas Mārtiņos.

Tradīcijas

Vairākas Miķeļdienas tradīcijas bija saistītas ar Jumi – druvu dievība, auglības un ražas aizgādnis. No Jumja labvēlības bija atkarīga nākamā gada druvas auglība, tādēļ Miķeļos tika veikti vairāki maģiski rituāli, kas palīdzēja pielabināt un noturēt Jumi savos laukos.

Piemēram, lai pielabinātu Jumi, tīrumā vienmēr tika atstāts labības kūlītis, uzskatot to par sava veida mājokli, kur Jumim pārziemot. Pretējā gadījumā Jumis palika sirdīgs un nekad vairs šajā laukā neatgriezās.

Neatņemama Miķeļu tradīcija bija arī gaiļa upurēšana un staļļa durvju smērēšana ar tā asinīm, lai stallī nestaigātu ļaunie gari, bet gan svētais Miķelītis vien. Gailis, visticamāk, tiek upurēts tādēļ, ka Miķelis, kā vēsta dainas, pats kauj cāļus.

Mielasts

Miķeļi iekrīt gada visražīgākajā un dabas veltēm bagātākajā laikā, tādēļ ierasts galdā celt bagātīgu mielastu. Uz galda noteikti vajadzēja būt gaļai, skābētiem kāpostiem, ceptiem plāceņiem. Ierasti mielasta pirmos kumosus ziedoja Mājas kungam, tādējādi pasakoties viņam un izpelnoties svētību.

Ticējumi

Senie latvieši, kā jau pagānu tauta, pēc dažādām dabas parādībām noteica nākotni. Miķeļdienā ierasti tika vēroti laikapstākļi un daba. Daži no Miķeļdienas ticējumiem vēsta, ka:

  • Ja Miķeļa diena un nakts ir miglaina, tad nākamā vasara būs laba, savukārt, ja ir sausa un auksta – būs slikta vasara.
  • Ja Miķeļos zosis lido augstu, tad pavasarī būs lieli pali; ja zemu - plūdu nebūs.
  • Jo siltāka un sausāka Miķeļdiena, jo vēlāk iestāsies ziema un stipra sala nav ko baidīties.
  • Ja Miķeļos līst, būšot silta ziema.
  • Ja koku lapas nobirst pirms Miķeļiem, būšot agrs un silts pavasaris. Bet ja lapas nobirst pēc Miķeļiem, pavasarī ilgi turēšoties sniegs.

Miķeļdiena ar bērniem

Mūsdienas ierasta tradīcija gan bērnu dārzos, gan skolās ir Miķeļdienas kompozīciju veidošana no rudens veltēm izstādēm, gadatirdziņi, kuros bērni piedalās ar pašdarinātiem gardumiem vai citām lietām.

Šī ir lieliska iespēja, kā bērnam ne tikai attīstīt sīko motoriku, veidojot, piemēram rotas, mazas rotaļlietas, dažādas sīklietas, bet arī attīstīt savu talantu, piemēram, kulinārijā. Pīrādziņi, cepumi, pašu gatavoti saldumi un citi gardumi, par kuriem bērns nopelna naudiņu, palīdz apgūt arī uzņēmējdarbības pamatus.