Pavasaris uz palodzes: kā diedzēt sēklas

Autors: Godaģimene.lv, 2022. gada 28. aprīlis, 08:37:36
Pavasaris uz palodzes: kā diedzēt sēklas

Pavasarī ne tikai daba mostas pēc ilgā ziemas miega, bet arī cilvēka organisms alkst jaunas enerģijas. To var dot ne tikai laika pavadīšana ārā, svaigā gaisā, bet arī papildu vitamīnu uzņemšana. Lielisks vitamīnu avots ir pašu diedzēti zaļumi. Turklāt dažādu dīgstu diedzēšana uz palodzes var arī kalpot kā kvalitatīva un izglītojoša laika pavadīšana vecākiem kopā ar bērniem.

20220428083505-18310.jpg

Vitamīnu avots uzturā

Mājās iespējams audzēt zaļumus podiņos uz palodzes vai kādā citā siltā, saulainā vietā. Diedzētas sēklas un graudi satur veselībai vērtīgas vielas:

Diedzētos labumus var kaisīt uz brokastu maizes, pievienot putrai, biezpienam,  salātiem, sautējumam, omletei, zupai, gatavot smūtijus u.tml.. Diedzēti kviešu graudi lieliski saderēs ar putnu gaļas ēdieniem, lucernu sēklas ir laba piedeva truša gaļas ēdieniem, sinepju sēklas var lietot zivs pildīšanai, bet redīsu sēklas iederas pie biezpiena ar krējumu un lociņiem.

Ko diedzēt?

Mājas apstākļos var diedzēt visu to pašu, ko var izaudzēt dārzā – redīsus, kressalātus, sinepes, saulespuķu sēklas, biešu, brokoļu sēklas u.c.

Vienkāršāk diedzēt būs lielākas sēklas, jo tās ne tikai ātrāk sadzīs asnus, bet arī  ir vieglāk skalojamas. Ieteicams izvēlēties kviešus, pupiņas, lēcas. Sarežģītāk ir diedzēt lucernu, redīsus un brokoļus, jo tiem ir mazas sēkliņas, no kurām jāizaudzē salīdzinoši gari asni.

Kā diedzēt sēklas?

Diedzēt sēklas var uz mitras vates, vairākkārt salocītas salvetes vai tam speciāli paredzētajos diedzēšanas traukos. Ērts risinājums ir diedzēšana burkā – būs nepieciešama burka un marle, ko ar gumiju vai aukliņu uzsiet vāciņa vietā.

1. Skalošana

2. Mērcēšana

3. Diedzēšana

4. Skalošana

5. Dīgšana

Dīgstu uzglabāšana

Ja dīgstu izaudzēts par daudz, tos var sasaldēt, tomēr speciālisti neatbalsta šādu uzglabāšanas metodi, jo ledus kristāli saplēš asnu šūnu apvalkus. Sasaldēt var mēģināt pākšaugu dīgstus, piemēram, diedzētas sojas pupiņas, pirms tam tās sablendējot.

Labāks veids, kā uzglabāt dīgstus, ir tos izkaltēt. Pēc tam tos saberztus vai samaltus var pievienot ēdieniem. Piemēram, kaltējot diedzētus griķus, iegūst kraukšķīgu piedevu brokastu muslim vai salātiem, tos var arī samalt smalkos miltos un izmantot kūku pamatnēm.

Ierīkot diedzējumu mazdārziņu uz palodzes ir ļoti vienkārši, turklāt, pateicoties ātrajai augšanai, arī bērniem būs prieks ik dienu vērot progresu un priecāties par kopā paveikto!