Pirmais solis - iepirkšanās

ilze.lipska ilze.lipska

Uz veikalu nedrīkst iet izsalcis un bez plāna. Izsalkums neļauj kārtīgi domāt, jo šķiet, ka varētu zirgu apēst, bet plāna neesamība beigsies ar to, ka kaut ko būtisku nenopirksiet, vai arī nopirksiet kaut ko lieku, tikai tāpēc, ka ieraudzījāt, piemēram, akcijas cenu. Nē, es jau nesaku, ka nedrīkst neko pirkt uz akciju, bet jāpadomā līdzi - kāds ir derīguma termiņš, vai mēs tiešām tagad to apēdīsim.

Plānota iepirkšanās veicina trīs lietas:

1) bezjēdzīgu pirkumu samazināšanos, kas vainagojas ar veselīgāku ēšanu, jo visi tie neveselīgie našķi tacu nekad nav sarakstos, tie tikai salikti tā - rokas stiepiena attālumā, ka paši sakrīt grozā, vai ne?;

2) pirmais punkts veicina tātad arī ietaupīšanu,

3) un - mazāku pārtikas atkritumu daudzumu, kas ir ne mazāk svarīgi. Pētījumi parādot, ka tieši ģimenes ar maziem bērniem izmetot ārā visvairāk pārtikas. Bet nu šis ir atsevišķs temats, par ko parunāsim citu reizi. 

Ja vien ir laiks, veikalā papēti produktu sastāvdaļas. Dzīvē, protams, ir visādi posmi, kad jāskaita katra kapeika, un jāizvēlas vislētākais, un arī tie 20 centi būs no svara, bet papētot sastāvu bieži vien vairs to 20 centu nav žēl piemaksāt. Vai 50 centu, vai 1 eiro. Dažreiz nemaz nav jāpērk uzreiz visdārgākais produkts, un dažreiz papētot sastāvu pat nākas secināt, ka lētākais satur mazāk visādu draņķu. 

Vai es tos zinu no galvas? Nē. Kur nu. Tas saraksts ir iespaidīgs. Apskatieties paši ŠEIT, kas tik lielajiem ražotājiem nav nepieciešams, lai pagatavotu produktu, un kādēļ? Lai būtu ilgāks derīguma termiņš, kārdinošāka smarža, garša... (tas gan ir diskutabls jautājums)... Tas, ko var darīt - šo sarakstu ar e-vielām, no kurām vajadzētu izvairīties norakstīt vai izprintēt un ielikt somā. 

Somā... jums taču ir liela soma, vai ne? Man vīrs nesaprot, kāpēc sievietēm nepieciešama liela soma, un ko viņas var ikdienā nēsāt līdzi, bet jūs taču piekrisīsiet - tajā nav nekā lieka! Labi, varbūt visu nevajag uzreiz vienā brīdī, bet nekā lieka tur nav. 

Bet atgriežoties pie produktu sastāviem, jāsaka - visbiežāk jau tikai mājās ir laiks apsēsties un izlasīt etiķetes. Nesen bērni paņēma maizītes, izlasīju uz iepakojuma - svaigas un veselīgas, ar sēkliņām. Nu labi. Kāds man bija pārsteigums par sastāvu pēc tam mājās apskatot tuvāk... Laikam tiešām, ja uz maizes nav liela uzraksta NESATUR E, tad nemaz nevajag virsū skatīties, vienalga cik reizes būtu rakstīts, ka svaigi un veselīgi. Citi maizīti var izcelp, neliekot neko lieku, bet te - nez cik sastāvdaļas, kuras nemaz neiederas maizē. Tā lūk, un izrādās arī garšvielu maisījumus pērkot, apskatieties, vai tiem nav pievienoti kādi irdinātāji, pretsalipes vielas, bet kurām taču var iztikt. Par dažs labs cepamais pulveris satur vielu, kas sarakstā ir pie tām vielām, kas izraisa kuņģa un zarnu trakta slimības. Labāk ieliec iepirkumu grozā dzeramās sodas paciņu - arī sanāks labi kēksiņi. Un vēl saimniecībā noderēs - tīrīšanā. 

Vārdu sakot - jāsāk ar iepirkšanās paradumu maiņu. Tas ir to vērts. Augstāk minēto trīs iemeslu dēļ.