Pret piena zobu higiēnu jāizturas tik pat rūpīgi

Autors: Godaģimene.lv, 2022. gada 2. marts, 09:05:44
Pret piena zobu higiēnu jāizturas tik pat rūpīgi

Rādītāji par Latvijas bērnu zobu veselības stāvokli ir bēdīgi – statistika vēsta, ka vienam 12 gadus vecam bērnam Latvijā ir 3,4 bojāti zobi, tikmēr Skandināvijā šis rādītājs ir 0,6.

Tas skaidrojams ar arvien vēl dzīvo mītu, ka piena zobi nav tik svarīgi, tos var tik rūpīgi netīrīt un nelabot, jo tie tāpat izkritīs. Tā nav patiesība, tāpēc ļoti būtiski ir izprast pareizu zobu kopšanas nozīmi jau no pirmā mazuļa zobiņa!

Jāatceras, ka bērni paši nevar izprast, ko nozīmē zobu bojājumi un kādas sekas tie rada. Tādēļ tikai un vienīgi vecāki ir 100% atbildīgi par bērnu zobu veselību šobrīd un no tā izrietošajām iespējamām zobu veselības problēmām nākotnē. Vecāku pienākums ir līdz pat 10-12 gadu vecumam pārtīrīt bērnu zobus divas reizes dienā. Un arī vēlāk uzraudzīt, lai zobi tiktu ne tikai iztīrīti, bet iztīrīti rūpīgi!

Dr. Apines zobārstniecības klīnikas vadošā zobārste dr. Māra Valdmane skaidro galvenos priekšnoteikumus bērna mutes dobuma un zobu veselībai:

Piemērota zobu pasta

Jau no pirmā zobiņa izšķilšanās brīža ir nepieciešams uzsākt tā tīrīšanu ar zobu pastu. Izvēloties to, galvenais rādītājs, kam jāpievērš uzmanība, ir nevis ražotāja norādītie vecuma ierobežojumi uz zobu pastas iepakojuma, bet gan fluora koncentrācija zobu pastā (apzīmē ar ppm).

Ja tīrīšanas reizēs izmanto vecumam atbilstošu daudzumu zobu pastas, nav jāraizējas, ka bērns to vēl neprot izspļaut un norij, jo ražotāji to ir paredzējuši.

Patiesībā bērni jau no aptuveni četru gadu vecuma var lietot pieaugušo zobu pastu – to pašu, ko pārējā ģimene. Protams, ja vien tai nav balinošs vai medicīnisks efekts. Zobu pastu iedalījums vecuma grupās ir mārketinga triks, ko ražotāji izmanto.

Jāatceras, ka pēc tīrīšanas zobu pastu nepieciešams tikai izspļaut, un zobus pēcāk nedrīkst skalot ar ūdeni, lai fluorīdam būtu ilgstošāka iedarbība.

Elektriskā zobu birste jau no pirmā zobiņa

Mūsdienās pieejams ļoti plašs elektrisko zobu biršu klāsts. Tās pieejamas gan dažādām vecuma grupām, gan vajadzībām, gan arī rocībai.

Protams, ja vien zobi tiek rūpīgi tīrīti, var uzskatīt, ka zobu birstei nav izšķirošas nozīmes. Tomēr elektriskajām zobu birstēm ir vairākas priekšrocības:

20220302090445-90908.jpg

Zobu diegs – jau no divu gadu vecuma

Zobu tīrīšana notīra aptuveni 60% zobu. Pārējo veic zobu diegs. Tādēļ zobu tīrīšanā iekļaut arī  diegošanu rekomendēts uzsākt jau ap divu gadu vecumu.

Slikti zobi neiedzimst! Vecāku pienākums ir obligāta zobu pārtīrīšana līdz pat 10-12 gadu vecumam katrā zobu tīrīšanas reizē.

Nereti dzirdēts, ka slikti zobi iedzimst. Taču tas ir vēl viens mīts. Ja zobs ir izaudzis vesels, tas ir tāds pats kā citiem bērniem.

Piena zobi bērniem sāk šķilties aptuveni 5–7 mēnešu vecumā. Kopš tā brīža vecāki ir 100% atbildīgi par bērna zobu un mutes dobuma veselību, jo bērni nevar apjaust zobu bojājumu riskus un ar to saistītās problēmas visa mūža garumā, ja kariess ir bojājis piena un/ vai pastāvīgos zobus.

Mazuļiem sākotnēji šis process var nepatikt, taču nevajadzētu nolaist rokas un padoties. Tā vietā atcerieties, ka darāt to viņa veselības labā. Pie pirmajiem zobiņiem, kad tie tikko izšķīlušies, pietiks, ja katra zobiņa tīrīšanai tiks veltītas 10 sekundes. Tā mazulis apradīs ar jauno rutīnu.

Zobu kopšanas vadlīnijas paredz, ka vecākiem bērnu zobi jāpārtīra vismaz līdz 6–7 gadu vecumam, bet Dr. Valdmane rekomendē bērnu zobus pārtīrīt līdz pat 10–12 gadiem. Un arī pēcāk uzraudzīt vai jaunieši zobus netīra pavirši un nekvalitatīvi, jo nereti pusaudži mēdz krāpties ar zobu tīrīšanu.

Jāatceras, ka kariess ir simtprocentīgi iegūta slimība! Tāpēc zobu kopšanas kvalitātes trūkums, nepareizi uztura paradumi un sevis attaisnošana ir visbiežākie iemesli sliktam bērnu zobu stāvoklim.

Regulāras zobārstu vizītes jau no gada vecuma

Pirmā vizīte pie zobārsta bērnam jāplāno jau gada vecumā. Pēcāk, pirmkārt, lai vizītes būtu pierastas, otrkārt, lai laikus atklātu kādu bojājumu nepieciešams savlaicīgi ieplānot šādas regulārās vizītes:

Pats bērniņš ar zobārstu sāk sadarboties 2-3 gadu vecumā.

20220302090535-22937.jpg

Dr. Māra Valdmane savā Instagram profilā: https://www.instagram.com/dr.valdmane/ sagatavojusi materiālu par bērnu zobu kopšanu, kā arī ikdienā plaši skaidro šo tēmu un atbild uz jautājumiem, kas saistīti ar bērnu mutes dobuma un zobu veselību.

 

Avoti: Delfi.lv, Jauns.lv