Pret rotavīrusu vakcinēti jau 78% jaundzimušo

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Vakcinācijas aptvere pret rotavīrusa infekciju šā gada pirmajos septiņos mēnešos sasniegusi 78%, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

„Jaunai vakcīnai pirmajā ieviešanas gadā tas ir ļoti labs rādītājs. Šie rezultāti apliecina, ka vecāki un ārsti ir atzinīgi novērtējuši valsts doto iespēju pasargāt savus bērnus no lipīgā vēdera vīrusa ar vakcinācijas palīdzību,” uzsver Ilze Grope, Latvijas Pediatru asociācijas un Bērnu infektologu biedrības prezidente, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore.

Kā zināms, no šā gada 1.janvāra vakcinācijas kalendārs Latvijā ir papildināts ar valsts apmaksātu vakcīnu pret rotavīrusa infekciju, kas ietver divas vakcīnas devas zīdaiņiem no sešu nedēļu līdz sešu mēnešu vecumam.

Vakcinācijas rezultātā šā gada pirmajos astoņos mēnešos par vairākiem simtiem samazinājies arī reģistrēto rotavīrusa gadījumu skaits, kā arī pacientu skaits, kas ar šo vīrusu ārstēti slimnīcā.

Pēc SPKC datiem, šogad laikā no janvāra līdz augustam reģistrēti 2646 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusu infekciju, t.sk. no tiem 2313 pacienti hospitalizēti. Savukārt 2014.gadā attiecīgajā laika posmā tika reģistrēti 3006 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusu infekciju, t.sk. 2660 no tiem hospitalizēti. Jāuzsver, ka faktiskais ar rotavīrusu inficēto cilvēku skaits valstī ir ievērojami lielāks, jo ne visi saslimušie vēršas pie ārsta un tiek veiktas analīzes, kas apstiprina vīrusa klātbūtni organismā.

Kā uzsver profesore Grope, rotavīrusa ierobežošana ir ļoti liels ieguvums visai sabiedrībai - bērniem, kuriem nav jācieš slimības izraisītās vemšanas un caurejas, viņu vecākiem, kuriem nav jāmaina ikdienas plāni bērna slimības dēļ. Tāpat tiek atslogota veselības aprūpes sistēma – ģimenes ārsti, slimnīcas, kā arī ietaupīti gan iedzīvotāju, gan valsts, gan sociālās aprūpes budžeta līdzekļi.

Vakcināciju pret rotavīrusu bērnu imunizācijas kalendāros iekļāvušas vairāk kā 70 pasaules valstis, tai skaitā arī Lielbritānija, Norvēģija, ASV, Austrālija, Luksemburga, Grieķija, Beļģija u.c., būtiski ierobežojot rotavīrusa izplatību. Piemēram, Somijā, kur vakcinācija pret rotavīrusu tika uzsākta 2009. gadā, vakcinācijas aptvere pārsniedz 90%. Bērnu skaits, kuri nonāk slimnīcās ar rotavīrusu pirmajā dzīves gadā, valstī samazinājies par 87%. Savukārt ambulatoro apmeklējumu skaits sarucis pat par 80%, stāsta Grope.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, rotavīrusa infekcija ir galvenais smaga gastroenterīta cēlonis bērniem līdz piecu gadu vecumam, turklāt lielākā daļa saslimšanas gadījumu tiek reģistrēti zīdaiņiem līdz gada vecumam. Arī Latvijā, pēc SPKC datiem, rotavīruss ir biežākais (līdz pat 72%) vīrusu ierosinātu zarnu infekcijas slimību cēlonis bērniem līdz viena gada vecumam. Vakcinācija ir vienīgais efektīvais līdzeklis, lai novērstu zīdaiņu un mazu bērnu saslimšanu ar rotavīrusa infekciju.

Latvijas vakcinācijas kalendārs ir viens no efektīvākajiem imunizācijas kalendāriem Eiropā. Pēc Veselības ministrijas ierosinājuma papildinot to ar vakcīnu arī pret rotavīrusa infekciju atbilstoši attīstīto pasaules valstu praksei, Latvija spērusi vēl vienu būtisku soli sabiedrības veselības uzlabošanā, uzsver daktere Grope.

lsm.lv