Pūpolsvētdiena – gatavojamies laicīgi!

Autors: Godaģimene.lv, 2022. gada 9. aprīlis, 10:39:29
Pūpolsvētdiena – gatavojamies laicīgi!

20220407163314-73403.jpg

Kā ierasts, nedēļu pirms Lieldienām tiek svinēta Pūpolsvētdiena. Šogad tā būs šajā svētdienā, 10. aprīlī.

Tradicionāli tie tiek uzskatīti par kristiešu svētkiem, aizsākot Kluso nedēļu, kas simbolizē Jēzus dzīves pēdējās septiņas dienas. Tomēr Pūpolsvētdiena ir gana sena, tādēļ pie mums tajā mijas gan kristiešu, gan latviešu sentēvu tradīcijas.

Pūpolsvētdienas simbols ir pūpols. Pūpols ir apaļš, savukārt aplis ir simbols veselībai un pārticībai. Tādēļ daudzās ģimenēs jau paaudzēm ilgi Pūpolsvētdienu rīti aizsākas ar saucieniem “Apaļš kā pūpols, slimība ārā, veselība iekšā!”. Ticējums vēsta, ka “pēriens” ar pūpolzariem nāk par labu nopērtajam. Tādējādi nopērtais visu nākamo gadu būs veselīgs, jo slimība ies ar līkumu. Tomēr latviešiem ir daudz ticējumu, kas vēl darāms šajā dienā:

Dažādās Latvijas vietās pēršana tiek saukta arī par kulšanu, pūpološanu, pūpūlāšanu un vērbošanu. Tāpat tiek izmantoti arī dažādi skaitāmpanti:

Pūpolsvētdienā kādreiz galdā lika pūpolu putru – ēdienu, kas gatavots no cūkas galvas un zirņiem vai pupām. Šie pākšaugi tāpat kā miežu putra ar sviestu vidū vai apaļa maize tiek uzskatīti par tradicionāliem Pūpolsvētdienas ēdieniem.

Interesanti, ka sendienās tika izmantoti ne tikai pūpolzari, bet pēršanai gatavoja arī speciālas slotiņas. Lai slotiņai būtu maģisks spēks, tās veidoja no deviņiem kokiem: priedes, egles, paegļa, trejādiem kārkliem un trejādiem citiem lapu kokiem.

Avoti: santa.lv; delfi.lv; lsm.lv; travelnews.lv