Stāstiet bērniem stāstus! Caur stāstiem bērnam ir viegli nodot pieredzi

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Stāsts ir tas, kā cilvēks pastāsta to, kas ir noticis, kas notiek pašlaik un kas notiks nākotnē. Stāstu stāstīšana ir populāra visā pasaulē. Tik ilgi, cik pastāv cilvēce, tik ilgi pastāv stāsti. Jautājums ir par mūsu interesi par tiem.

Stāstiet bērniem stāstus! Kā stāstīšana kļūst par jauku paradumu un ko vērtīgu tas dod attiecībām ar bērniem un ģimenes dzīvei? Stāstīšana ir tikpat sena kā cilvēce, un labs stāstnieks vienmēr ir bijis īpašs cilvēks. Tas ir īpašs laiks, ko vecāki atvēl bērnam, sniedzot viņam nedalītu uzmanību. Starp bērnu un vecāku nav nekas cits - ne grāmata, ne dators, ne telefons, un tas mūsdienu saraustītajā un trauksmainajā dzīvē ir miera un patvēruma punkts. Kas ir stāstniecība un kāpēc stāstu stāstīšana ir kas būtiskāks par vienkārši jauku sarunu, ko nozīmē stāstīt stāstu tieši bērnam, izzinām Ģimenes studijā. Studijas viešņas UNESCO Latvijas Nacionālās komitejas "Stāstu bibliotēku" projekta eksperte Māra Mellēna, mamma, stāstniece Ivita Kalnozola-Kalsere un mamma Liene Brizga-Kalniņa.

Ar stāstu var daudz paveikt. Caur stāstiem bērnam ir viegli nodot pieredzi. Vienkārša pļāpāšana no stāstiem atšķiras. Ne katrs, kurš kaut ko runā ir stāstnieks, daži ir pļāpukules vai pat meļi. Stāsts ir ļoti koncentrēts, stāsts ir ar noteiktu struktūru tajā ir kāda vēsts, kura dēļ to stāsta.

Bērniem svarīgi, kas notiek stāstā un tas, ka to stāsta mamma vai tētis, nav nepieciešams nekas pārlieku sarežģīts, sižets nav nepieciešams sarežģīts. Ar stāstiem bērnam var palīdzēt pāri dzīves notikumiem, kas uztrauc.

Vēl svarīgas lietas stāstu stāstīšanas sakarā ir dzīvošana valodā un izbaudīšana. Stāstīšana ir īpaša bauda pašam stāstītājam un bauda klausītājam. Kad bērns aizmirstas stāstā, tajā brīdi tas stāsts pa īstām sāk strādāt.

Svarīgi, ka stāsts ir tik labs, ka es gribu to pastāstīt, es nevaru to paturēt pie sevis. Ja tā nav, tad ir tikai pļāpāšana.

Tāpat svarīgi ir pašas ģimenes stāsti par tiem, kas ir ar mums, par tiem, kas bija pirms mums, par to, kas ar mums visiem kopā ir noticis. Katrai lietai ir īpaša vērtība, ja tai ir savs stāsts.

LR1 "Ģimenes studijas" 15.decembra raidījums ŠEIT>>

20150223172919-37533.jpgVai jūs bērniem stāstiet stāstus?

Godaģimene.lv