Svinam Ziemas saulgriežus

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

21. decembrī iestājas astronomiskā ziema un tiek svinēti Ziemas saulgrieži. Tas ir laiks, kad diena ir visīsākā un nakts – visgarākā. Tradicionāli Ziemas saulgrieži tiek svinēti, ievērojot dažādas tradīcijas. Viena no populārākajām ir bluķa vilkšana un kopīga svētku svinēšana, taču šogad no tā ir jāatsakās. Tomēr var Ziemas saulgriežus svinēt ģimenes lokā.

Mājas rotāšana

Ziemas saulgriežiem raksturīgi tādi  rotājumi kā puzuri, salmu virtenes, kartupeļu saulītes, kurus var gatavot visa ģimene kopā.

Puzuriem ir ļoti daudzveidīga nozīme un tajos atspoguļojas pasaules modelis, seno latviešu izpratne par Visumu. Puzuri simboliski attīra māju, ļauj atbrīvoties no sliktām domām, ienes mieru. Tradicionāli puzurī ir 12 mazie lukturīši, kas simbolizē gada 12 mēnešus. Tā kā telpā ir gaisa plūsmas, puzuris nemanāmi griežas un gaismu spēlēs veido interesantus rakstus. Ienest siltumu un gaismu mājā var arī ar sveču palīdzību.

Pagatavo puzuru kopā ar bērniem!

20201221165733-59948.jpg

Foto: diena.lv

Galda klāšana

Seno latviešu ziemas saulgriežu svinībās neiztika arī bez bagātīgi klāta galda. Nekas nerada lielāku svētku sajūtu kā kopīga pīrāgu cepšana un kāpostu sautēšana. Mazie var vingrināt pirkstus, veļot zirņu pikas.

Tad, kad paši bija paēduši, senie latvieši galdu nenovāca, lai arī gariņi jeb veļi pa nakti mielojas. Tādēļ atstāj kādā šķīvītī piparkūkas arī savas mājas gariņam – lai nākamgad mājās netrūktu ēdamā.

Visi kopā uzcepiet gardas piparkūkas!

20201221165756-49230.jpg

Foto: Shutterstock

Atbrīvoties no negatīvā

Ziemassvētku vakara norises mūsu senčiem parasti sākās ar bluķa vilkšanu. Bluķis simbolizēja visas tā gada nelaimes, grūtumus, slimības, ko, izvelkot pa sētu un pēc tam sadedzinot, no visa ļaunuma varēja atbrīvoties.

Šogad bluķa vilkšanu var īstenot savas mājas pagalmā vai aizstāt to ar simboliskāku rituālu – uzrakstīt uz lapiņas visu negatīvo, no kā vēlies atbrīvoties, un to pēc tam sadedzināt.

20201221165844-42855.jpg

Foto: lsm.lv

Lai skaists un mierpilns Ziemassvētku gaidīšanas laiks!