TV, multfilmas, izglītojošas pārraides bērniem: Kāda ir jūsu pieredze?

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Lieta patiesībā ir nopietna – kā lai organizē mājās kino skatīšanos, lai tai nebūtu negatīvu seku bērna veselībai un attīstībai? Laikam mūsdienās nav neviena bērna, kam no rīta pirms skolas vai dārziņa negribētos noskatīties kādu multfilmu. Tāpat arī brīvdienās vai iespējams, pat darbadienu vakaros. Ko skatās jūsu bērni, un ko iesakāt noskatīties arī citiem?

Pirms ļaujat bērniem nosēsties pie TV vai datora, atcerieties, ka multfilmu skatīšanās tomēr būtu jāierobežo!

Ne vairāk kā 1 multfilma dienā. Nemānīsim sevi – daudzās ģimenēs TV strādā daudz stundu pēc kārtas, tas ietekmē tomēr arī bērna redzi. Starp citu pirmajos dzīves gados bērniem ir tieši tā aktīvākā redzes sistēmas attīstība, un televizoram ir spēcīga ietekme uz šo procesu.

Svarīgi, lai bērnam būtu ērti sēdēt un viņš labi redzētu. Radiet pareizus TV skatīšanās nosacījumus! Nevajadzētu skatīties TV pilnībā tumšā telpā, jo no spilgtajiem TV ekrānā redzamajiem, mirgojošajiem attēliem, bērna actiņas ļoti ātri nogurst. Ja ir iespēja, multfilmas skatieties pa dienu, vai vakarā  - labi apgaismotā telpā. Svarīgi ir bērnu apsēdināt tieši pretī TV ekrānam, ievērojot attālumu no TV ekrāna apmēram 2,5 – 3m. Sēdvietai jābūt ar atzveltni. Neradiniet bērnu ēst pie TV, un pacentieties noteikti arī paši izvairīties no ēšanas pie TV ekrāna!

Sekojiet attēla kvalitātei! Normālās devās multfilmu skatīšanās, noteikti, ietekmē arī pozitīvi bērna veselību. Ja bērnam trūkst vizuālo izjūtu atšķirību, viņu var piemeklēt ambliopija, kas ir redzes analizatora aizture. Ir svarīgi, lai attēls ekrānā būtu skaidrs, bez defektiem. Nevar pieļaut, ka bērns skatās TV, kura attēls ir bāls, vai vēl ļaunāk – pilnīgi melnbalts, ar izplūdušiem siluetiem. Bērnam savus iemīļotos varoņus, dzīvnieciņus ir jāredz košus, dzīvus, tādus, kas nes prieku un labestību. Nekvalitatīvs attēls negatīvi ietekmē redzes sistēmu, un tas var būt viens no iemesliem, kāpēc redze tiek traumēta.

Izvēlieties labestīgas multfilmas! Multfilmas ar pozitīvu darbību tajās, ietekmē iztēles, fantāzijas un bērna emocionālās pasaules attīstību. Ļoti svarīgi ir sekot tam, kādas multfilmas skatās Jūsu bērns; personāžiem ir jābūt dažādiem (gan neparedzamiem, gan mierīgiem), bet tiem nav jābūt agresīviem, ir gan jāļauj pārdzīvot ne tikai pozitīvās, bet arī negatīvās emocijas, kas palīdz bērnam redzēt, kas ir draudzība, savstarpējās attiecības, pareiza rīcība.

Skatieties multfilmas kopā, Jums būs par ko runāt! Nekas tā nevieno, kā kopīga laika pavadīšana! Tā kā bērni vairāk aktīvi reaģē uz multfilmu skatīšanos, nekā pieaugušie, ir svarīgi līdzi just bērnam, nevis pasīvi vienkārši vērot. Bērnam noteikti ir jābūt iespējai ar kādu parunāties par redzēto. Pēc multfilmas noskatīšanās, parunājiet par redzētajiem personāžiem, varbūt pat kopā kādu personāžu uzzīmējiet, izkrāsojiet, izdomājiet stāsta turpinājumu, izspēlējiet redzēto. Bez tam, kopīga multfilmas skatīšanās dos iespēju bērnam paskaidrot, ‘kas ir labs, un, kas ir slikts”.

Māmiņas Ingas pieredze

Mūsu mājās multfilmu skatīšanās ir visai ierobežota. Nevarētu teikt, ka esmu šausmīgi stingra, bet kārtībai tomēr ir jābūt, es vairāk esmu par citiem laika pavadīšanas veidiem, lai gan reizēm tiešām paskatāmies arī kādu multfilmu kopā.

Bērni skatās multfilmas apmēram pusstundu no rītiem pirms dārziņa/skolas. Brīvdienās viņu datorā ļauju noskatīties 1-2 garās multfilmas. Tāpat dažreiz mazais portatīvais dators, kurā ir tikai multfilmas, noder, ja ir kaut kur tālāk jābrauc. Tad bērni var pa ceļam noskatīties multfilmu kādu. 

Visbiežāk tās ir jaunās multfilmas, bet skatāmies arī ģimenes multfilmas kā "Šreks", "Madagaskara", "Leduslaikmets" un jaunākas - "Croods", "Frozen" u.c.

Bet patīk laiku pa laikam paskatīties arī latviešu multfilmas, kuras var atrast iekš pasakas.net portāla. Ja būtu iespējams lejupielādēt, izveidotu noteikti latviešu multfilmu krātuvi, lai katru reizi nebūtu jāpieslēdzas pie interneta.

Te, piemēram, feina multenīte ir Ness un Nesija>>

Ļoti nepatīk multfilmas, kuru varoņi ir nezināmas izcelsmes - cilvēks-švamme, runājošs pirksta gals vai visi tie transformerveidīgie briesmoņi un BenTen-veidīgie. Protams, bērni dzīvo laikam līdzi, un viņus nevaram audzināt kā alā, bet tikai un vienīgi mūsu rokās ir ierobežot šo visu.

Tāpat feins ir mūzikls "Kaķi". No TV kanāliem ieteiktu laikam LoLoTV un Kidzone atrodamās vecās multenītes.

Vai jūsu bērni skatās multfilmas katru dienu? Kādi ir jūsu uzskati, pieredze šajā sakarā?

Godaģimene.lv