Vai daudzbērnu ģimene vispār var dabūt mājokļa kredītu?

INGA_DZĒRVE INGA_DZĒRVE

Vakar, LTV1 raidījumā "Aizliegtais paņēmiens" tikās vairāki, it kā labi izglītoti vīri, lai tā jauki aprunātos par to, cik grūti Latvijā mājokļu iegādei kredītu ir dabūt ģimenēm, kam ir vismaz 3 bērni. Bēdīgi, bet Arco Real pārstāvis izskatījās aptuveni tā, it kā viņam būtu pirmā dzirdēšana, ka te tiešām ir ģimenes, kas pelna zem 1000 eiro mēnesī, un tomēr īrē arī par 300 un pat 500 eiro dzīvokļus, jo vienkārši ir spiesti to darīt - ģimenei kaut kur ir jādzīvo, un pilsētā kādas ir īres cenas? Vai var trīsbērnu (nerunājot jau par piecbērnu) ģimene dabūt dzīvokli īrei par 100 eiro mēnesī? Nevar..

Man patika, kā tika atrādīts dzīvokļu meklēšanas jautājums ar vēlmi īrēt, jo tieši tāda, velns parāvis, ir REĀLĀ situācija, bērni daudziem riebjas - viņi taču skrien, lec, rada troksni, nedod Dievs - saslimst un raud un mājās atrodas arī pa dienu... Kad Tukumā meklējām īrēšanai vēl ar 2 bērniem dzīvokli, kauns bija vispār teikt, ka puncītī ir vēl kāds (tobrīd par dvīņiem nezinājām), jo jau divi bērni ne visus apmierināja.. Protams, tādi nav visi gadījumi, bet daļa tomēr ir. Un te nevajag uzsvērt, ka IR ARĪ POZITĪVIE PIEREDZES stāsti, vajag domāt par to, kā likvidēt sabiedrībā negatīvo attieksmi, kuras rezultātā rodas negatīvie pieredzes stāsti.

Banka kredītu mums nedeva, dabūjām dzīvokli īrei, uzzinājām, ka būs dvīnīši un paņēmām pie sevis dzīvot arī vīra vecāko puiku. Lūk, kļuvām par milzīgu ģimeni, bez izredzēm atrast lielāku īrējamo platību, un bez izredzēm tikt arī pie kredīta. Attiecīgi - izīrētājs var izrīkoties ar mums, kā vien vēlas - paaugstinot nemitīgi īres maksu (jo, ja nu kas - būs taču citi īrēt gribētāji, un mēs varam iet un gulēt kaut uz ielas), un arī bankai būs pie vienas vietas, ka varam samaksāt šo ikmēneša maksājumu, kas būtu kredītam, nevis ĪREI.

Man vakar palika tikai vēl bēdīgāk, kad sarunas beigās apjautu - studijā esošajiem, izņemot Imantu Parādnieku, kas akcentēja arī šādas un tādas problēmas, uzsverot, ka tieši ģimenes, kas gadiem īrē, varētu atļauties tieši to pašu maksāt bankai, izņemot viņu tātad - neviens nesaprata, kāda tad ir reālā ģimeņu situācija mājokļu tirgū..

Un nobeigumā vēlos atkārtot raidījumā sacīto - Protams, man arī var pārmest un var teikt, ka bērnus vajadzēja radīt pēc tam, kad tev jau bija, kur viņus izmitināt, bet, pirmkārt, mēs nekad nevaram saplānot, cik tieši bērni  mums būs, mēs jau varam iegādāties vienistabas vai divistabu dzīvokli, bet, ja mums laika gaitā rodas vairāk bērnu, tad mums vienalga vajag  citu mājokli. Otrs ir tas, cik ilgi mums būtu jākrāj, lai mēs varētu pirms bērniem iegādāties mājokli, un tad attiecīgi trešais – kādā vecumā mums būtu pirmie bērni?

Latvijā daudz tiek runāts par bērnu skaita nepieciešamību, bet apstākļi.. Nē, nevajag domāt, ka es vainoju pie kaut kā valsti. Paši radam mazos cilvēkus, paši audzinam, atbildam par viņiem un nodrošinām viņiem visu. Es nesaku, ka mums šajā jomā kas trūkst. Bet vai izdosies piepildīt sapni par savu personīgo dzīvesvietu? Diezvai..

Kā jums šķiet, cik lielas izredzes vidējai daudzbērnu ģimenei ir vispār veidot uzkrājumu pirmajai iemaksai bankai?

Un cik lielas izredzes ir tikt pie hipotekārā kredīta, lai piepildītu sapni par mājokli?

Inga