Pašvaldību atbalsts daudzbērnu ģimenēm niecīgs

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Pašvaldību atbalsts daudzbērnu ģimenēm pašlaik lielākoties ir vērtējams kā niecīgs, šādu viedokli pauda vecāku apvienības "Māmiņu klubs" pārstāve Sandija Salaka.

Oragnizācija ir veikusi pašvaldību aptauju, kas apliecinājusi, ka būtiskas atšķirības pašvaldību politikā. Piemēram, būtiski atšķiras pašvaldību piešķirtais bērna piedzimšanas pabalsts - tas ir robežās no 50 latiem Valmierā un Cēsīs līdz 200 latiem Jūrmalā. Ikšķilē, Salaspilī, Mārupē un Stopiņos ir 100 latu bērna piedzimšanas pabalstu, bet Ķekavā - 120 lati. Nereti pašvaldības jaundzimušos izvēlas apdāvināt ar nieciņiem, piemēram, karotītēm vai monētām ar pilsētas simboliku.

Bērnudārzu rindu mazināšanā pašvaldības arvien plašāk sākušas piedāvāt līdzfinansējumu vietām privātajās pirmsskolās, kas svārstās no 50 latiem Ogrē līdz 130 latiem Mārupē, bet vidēji ir ap 90 līdz 100 latiem. Organizācijas vērtējumā, īpaši atbalstāmas ir tās pašvaldības, kas realizē līdzfinansētus aukļu dienestus kā alternatīvu, ja nav pieejamas brīvas vietas pirmsskolās.

Bērniem draudzīga vide parasti pašvaldībās tiek īstenota, veidojot rotaļu laukumus, tomēr vēl joprojām nepietiekams ir rotaļu laukumu vai aktīvās atpūtas parku, sporta laukumu klāsts, lai brīvajā laikā tiktu nodarbināti ne tikai mazuļi, bet bērni vecumā līdz 18 gadiem.

Daudzbērnu ģimenēm pagaidām ir visniecīgākais pašvaldību atbalsts, neveidojot vienotu sistēmu. Lielākoties šīm ģimenēm tiek piemērotas īpašuma nodokļu atlaides, izsniegtas "Latvenergo" dāvanu kartes, piešķirtas atlaides ēdināšanai izglītības iestādēs vai sniegts atbalsts daudzbērnu ģimeņu biedrību pasākumiem. Lielākoties speciāls atbalsts tiek piemērots tikai trūcīgām daudzbērnu ģimenēm, sniedzot gan pabalstus, gan atlaides izglītības iestādēs, gan atbalstu krīzes centros un pārtikas paku nodrošināšanā.

Organizācija atzīmē, ka pagaidām ne īpaši pašvaldībām veicies ar veselību veicinošām ģimeņu aktivitātēm un skolu iniciatīvām, lai gan bērnu veselība un profilakse ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kā veidot bērniem draudzīgu un veselību veicinošu vidi, nodrošinot gan sporta pasākumus, rotaļu laukumus ne tikai mazuļiem, bet arī lielākiem bērniem un pieejamu veselības aprūpi.

Atbildes par pašvaldību atbalstu veselības veicināšanai un aprūpei liecina, ka tikai retā pašvaldība atvēl papildu līdzekļus veselības pakalpojumu apmaksai vai finansē profilaksi bērniem. Salaspils novada pašvaldība maznodrošinātajiem no pašvaldības līdzekļiem 50% apmērā finansē profilaktiskās potes, savukārt trūcīgajiem gan potes, gan medikamentus, gan ārstēšanos apmaksā 100% apmērā.

Stopiņu novada pašvaldība piešķir 20 latu finansējumu medicīnas pakalpojumiem visiem iedzīvotājiem, tai skaitā profilaktiskajām potēm. Savukārt Mārupes pašvaldība piešķir līdzekļus sava novada bērnu vakcinācijai pret rotavīrusu jeb vēdera vīrusu, kam valsts finansējumu nodrošina tikai 50% apmērā. Tāpat Mārupes novadā apmaksā vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu arī 14 - 21 gadus vecām jaunietēm. 12 gadus vecās meitenes šo vakcīnu jau tagad saņem bez maksas no valsts, taču daudzi vecāki vēlas vakcinēt arī tās meitenes, kuras pārkāpušas šo vecuma slieksni. Rīgā šāds atbalsts ģimenēm nav, lai gan mūsu lielajās kaimiņu pilsētās tā ir jau ikdienas prakse, piemēram, Stokholmā, kur arī no 2014.gada tiek ieviesta garantēta potēšana pret rota vīrusu, pilsētas dome ir atvēlējusi vairāk nekā 16 miljonus latu, lai iepirktu vakcīnu un sāktu vakcinēt mazuļus pēc iespējas ātrāk, atzīmē "Māmiņu klubs".

Organizācija padziļināti aptaujājusi astoņas Latvijas pašvaldības: Cēsu novada pašvaldību, Jūrmalas pilsētas pašvaldību, Mārupes novada pašvaldību, Stopiņu novada pašvaldību, Ikšķiles novada pašvaldību, Ķekavas novada pašvaldību, Salaspils novada pašvaldību un Valmieras pilsētas pašvaldību.

LETA