Bērniem drošas aktivitātes svaigā gaisā

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Līdz ar siltāka laika iestāšos pieaug nelaimes gadījumu riski, kas saistīti ar aktivitātēm svaigā gaisā. Traumas var gūt, braucot ar riteni, skrituļslidām vai citādi aktīvi atpūšoties, tāpēc iespēju robežās uzraugiet savus bērnus/mazbērnus un aizrādiet, ja viņi kļūst nepiesardzīgi vai pārāk aktīvi.

20220621110703-91062.jpg

Vecākiem regulāri vajadzētu atgādināt bērniem par satiksmes drošības noteikumiem un to obligātu ievērošanu. Neatkarīgi no tā, vai tiek braukts pa tuvējo piemājas ceļu, pilsētas koplietošanas ielām vai savu pagalmu. Svarīgi, lai bērns būtu iepazinies ar ceļu satiksmes noteikumiem. Vienlaikus gan mazajiem velosipēdistiem, gan skrituļotājiem un citu ierīču lietotājiem ir nepieciešams parūpēties arī par drošības elementiem: ķiveri, roku un kāju aizsargiem. Tāpat nepieciešams bērnam izskaidrot, ka skaļa mūzikas klausīšanās austiņās apdraud viņa drošību gan atrodoties uz ceļa, gan piemājas pagalmā.

Atpūta brīvā dabā ir iespēja atpūsties no ikdienas darbiem un sajust vienotību ar dabu. Kādam tā ir makšķerēšana vai medības, kādam brauciens uz mežu sēņot un ogot, bet kāds vienkārši sarīko pikniku svaigā gaisā ar sev tuviem cilvēkiem.

  • Atpūtai brīvā dabā ir jāsagatavojas. Jāpadomā, kā pasargāt sevi un bērnus no dažādu kukaiņu kodumiem, tostarp ērcēm. Tāpēc obligāti ir jāņem līdzi kukaiņu atbaidīšanai paredzētie līdzekļi. Dažādām vecuma grupām piemērotus līdzekļus var iegādāties gan aptiekās, gan citās tirdzniecības vietās. Tāpat jāatceras par pretodu svecēm, ko izvietot, piemēram, piknika vietas tuvumā. Tas pasargās bērnus no kodumiem, kas var izraisīt negaidītu alerģisku reakciju vai ērču pārnēsātajām slimībām.
  • Ja tā ir atpūta pie meža, vai pat mežā, tad ir jāatceras par to, ka Latvijas mežos mīt dažādi savvaļas dzīvnieki, un tie var būt bīstami. Tāpēc, pat ja šķiet, ka mīlīgais jenotsuns vienkārši ir atnācis panašķoties un neko ļaunu nevar nodarīt, tomēr vienmēr ir jāatceras, ka jebkurš meža dzīvnieks ir bīstams.
  • Ja piknika vietā ir paredzēts kurināt ugunskuru vai arī likt grilu, ir jāievēro visi noteikumi, lai bērni nepaliek vieni uguns tuvumā. Svarīgi arī bērnus brīdināt, ka grils ir karsts un, tam pieskaroties, bērns var gūt traumas, kas sagādās bērnam nepatīkamas sajūtas. Obligāti līdzi ir jāņem pretapdegumu putas vai gels, kas mazinās sāpes, ja tomēr bērns būs ticis līdz karstam grilam vai guvis apdegumu pie uguns.
  • Ja atpūta paredzēta ūdenstilpju tuvumā, jāievēro visi noteikumi DROŠAI atpūtai pie ūdens – noteikti neiet peldēties nepazīstamās vietās, nelēkt uz galvas ūdenī, neatstāt bērnus vienus ūdens tuvumā.

Atpūšoties brīvā dabā, nedrīkst aizmirst arī par mainīgajiem Latvijas laikapstākļiem. Ir jāsaprot, ka laiks var mainīties tik strauji, ka bērnam līdzi vajadzētu paņemt drēbes gan siltākam, gan arī aukstākam laikam. Ja pēkšņi sāk karsēt saule, tad līdzi noteikti ir jābūt aizsarglīdzekļiem pret sauli, kā arī bērnam uz galvas ir jāuzliek cepure, kas pasargās viņu no saules dūriena. Ir arī jāatceras, ka tiešā saulē labāk neuzturēties no plkst. 11.00 līdz 15.00. Šeit pastāv pārkaršanas risks un bērnam var palikt slikti. Ja no rīta spīdēja saule un vakarā paliek vēsāks, tad jābūt gatavam, ka būs vajadzīgas siltākas drēbes. Jāatceras arī par maiņas apaviem, kas var noderēt, ja pēkšņi uznāk lietus vai vakarā zāle paliek slapja.

Atpūšoties ar bērnu brīvā dabā, ir jāatceras, ka bērnam ir jābūt jūsu redzes lokā visu laiku. Jo pastāv risks, ka bērns var apmaldīties mežā vai arī gūt apdegumus no karsta grila, vai ieiet ūdenī un neprast izpeldēt ārā. Ja bērns ir kustīgs un viņam ir tieksme aizskriet kaut kur, tad, pirms doties atpūtā pie dabas, ir jāizvērtē visi riski, jāpārrunā tie ar bērnu un ģimenes lokā, kā arī pieaugušajiem jāievēro visi noteikumi, lai atpūta būtu baudāma visiem, nevis stresa pilna.