Bērni un saule – nepieciešamā aizsardzība

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Visi, tostarp bērni, esam sailgojušies pēc vasaras. Sagaidot saulaināku laiku, lielāko dienas daļu iespēju robežās vēlamies pavadīt laukā. Tomēr ir arī jāatceras, ka visam vēlams būt ar mēru. Protams, saule nāk par labu bērnam, jo tas ir lielisks D vitamīna avots. Bet saules starojums var arī kaitēt veselībai, ja bērna ādai nav nepieciešamā aizsardzība.

Ieteikumi bērna aizsardzībai atrodoties saulē:

  • Bērna aizsargkrēma iedarbības spektram jābūt pēc iespējas plašākam ar augstu aizsardzības līmeni (SPF) – 50 un vairāk. Turklāt tam vēlams būt  rezistentam pret ūdeni.
  • Saules aizsarglīdzeklis ir jāuzklāj pirms došanās ārpus telpām, jo ir nepieciešamas aptuveni 15 minūtes, lai āda krēmu absorbētu un tas nodrošinātu aizsardzību. Aizsargkrēms ir jālieto pietiekamā daudzumā, uzklājot to arī uz kakla, ausīm, pēdu virspusēm, kājām.
  • Atrodoties saulē, saules aizsargkrēms jāuzklāj atkārtoti pēc peldes (arī, ja līdzeklis ir rezistents pret ūdeni) vai pastiprinātas svīšanas, kā arī jāatjauno katras 2 stundas. Īpaša piesardzība nepieciešama pie ūdens tilpnēm un smilšu pludmalēs, jo saules stari tiek atstaroti, paaugstinot risku saules apdeguma iegūšanai.
  • Ārkārtīgi svarīgi ir nēsāt saules cepures. Jo spēcīgāka ir saules aktivitāte, jo svarīgāk ir uzvilkt cepuri, kas pasargās bērnu no saules dūriena. Izvēloties cepuri, jāvērtē vai tā pietiekami nosegs arī seju un ausis.
  • Nedrīkstētu aizmirst par saulesbrillēm bērniem. Arī bērnu actiņas nepieciešams aizsargāt tāpat kā pieaugušo. Veikalos šobrīd pieejams ļoti plašs dažādu krāsu, modeļu un funkcionalitātes saulesbriļļu klāsts, kas īpaši pielāgotas bērnu vajadzībām. Izdarot izvēli, galvenais priekšnoteikums ir raudzīties vai tās nodrošina 100% UV-A un UV-B staru aizsardzību (parasti šo indikatoru var atrast kājiņu iekšpusē).
  • Atrodoties saulē ir svarīgi atcerēties dzert vairāk ūdens. Tas palīdzēs izvairīties no dehidrācijas un pastiprināta ūdens zuduma organismā.
  • Īpaši karstās dienās bērniem nav ieteicams atrasties saulē no 11.00 līdz 15.00.  Ja tomēr tāda nepieciešamība ir, tad aizsardzībai pret sauli obligāti jālieto pilns saules aizsarglīdzekļu komplekts – saules aizsargkrēms, cepure, saulesbrilles un ūdens pudele.

Ja tomēr ir gadījies apdegt saulē, tad diskomforta mazināšanai ādas kopšanai pēc saules var lietot alveju saturošus līdzekļus. Kā arī ieteicams vilkt brīvu, vieglu apģērbu, kas izgatavots no mīksta, elpojoša materiāla. Noteikti jāizvairās no turpmākas ādas pakļaušanas saules stariem.