Jāņu svinēšana ar ģimeni: Tradīcijas, kas satuvina
Līgo un Jāņu svētki ir viens no gaidītākajiem notikumiem Latvijā. Šie svētki ir laiks, kad daba ir pilnbriedā un ģimenēm piekopjot latviskas tradīcijas, ir iespēja stiprināt saites un kopā radīt skaistas atmiņas. Tāpēc esam apkopojuši dažas idejas un tradīcijas, kā ģimenēm pavadīt Līgo un Jāņu svētkus.
Saulgriežu tradīcijas dzimst ģimenē
Ja ģimenei vēl nav savas Līgo svētku tradīcijas, ieteicams sākt ar vienu aktivitāti, kas kļūs par ikgadēju notikumu. Svētku tradīcijas stiprina ģimenes saites un veido spēcīgu piederības sajūtu, kā arī radot atmiņas, kas paliek prātā uz mūžu.
Svētku ēdiena gatavošana
Viena no ģimeniskām tradīcijām ir kopīgi gatavot tradicionālos svētku ēdienus. Piemēram, visa ģimene var kopīgi siet Jāņu sieru vai cept rauga mīklas pīrāgus un šo aktivitāti var apvienot ar Līgo dziesmu dziedāšanu. Kopīga ēdiena gatavošana ne tikai vieno ģimeni, bet arī iemāca bērniem vērtīgas prasmes virtuvē.
Ziedu plūkšana un vainagu pīšana
Ziedu plūkšana un vainagu pīšana ir skaista tradīcija, ko var ieviest katrā ģimenē. Šī ir lieliska aktivitāte, ar kuru jaunākajiem ģimenes locekļiem mācīt, kā pīt vainagus, un pastāstīt, kuri augi ir vispiemērotākie vainagu pīšanai, lai izvairītos no indīgiem vai nepiemērotiem augiem. Jāņu vainagā tradicionāli iepin trejdeviņas zālītes, kas veido 27 augus. Piemēram, tipiska sievu zāle ir raspodiņš, bet jaunām meitām – baltais āboliņš, kas palīdz atslābināt muskuļus. Gundegas, lai arī zināmas kopš bērnības, nevajadzētu izmantot vainagos, jo tās var izraisīt ādas apdegumus. Puišu vainagiem piemēroti ir sīvi dadži un asas nātres, kas sniegs mundrumu.
Vienlaikus var ievākt arī tējas, jo tiek uzskatīts, ka vasaras Saulgriežos plūktās zāles ir ar dziedinošu un spēcinošu iedarbību. Šajā laikā zied tādi vērtīgi augi kā vīgriezes, pelašķi, rudzupuķes un rasaskrēsliņš.
Līgo dziesmu dziedāšana
Par jautru jautru tradīcija ģimenes un draugu lokā var kļūt aplīgošanas dziesmu dziedāšana un sacerēšana. Ģimenes locekļi var sacerēt dziesmas par katru svētku svētku dalībnieku un tās dziedāt pie ugunskura. Tiem, kuri Līgo svētkus svin ģimenes lokā, pantiņu sacerēšana var izvērsties par jautru nodarbi un vienīgais “nosacījums” pašiem sacerot pantiņus - piedziedājumu daļā iekļaut vārdus “līgo, līgo!”.
Iešana rotaļās
Ja pieaugušajiem šķiet, ka viņi neatceras nevienu rotaļu, aiciniet bērnus, lai tie iemāca kādu no savām mīļākajām rotaļām. Piemēram, spēle “Akmentiņ, lec laukā!” ir lielisks veids, kā iesaistīt visus svētku dalībniekus. Šī spēle nodrošina daudz jautrības, kustību un smieklu. Spēles noteikumi: spēlētāji sēž aplī, saāķējušies elkoņos un kopā salikuši plaukstas. Spēles vadītājs staigā apkārt, it kā katram dotu akmentiņu, taču tikai vienam spēlētājam plaukstās tiek ielikt akmentiņš. Pēc tam vadītājs saka: "Akmentiņ, lec laukā!" Spēlētājam, kuram plaukstās ir akmentiņš, jācenšas atbrīvoties no blakussēdētāju rokām un piecelties kājās. Šī aktivitāte veicina gan smieklus, gan kustību, un rezultātā arī pieaugušie ir noskrējušies un izsmējušies.
Izvēlieties sev tuvākās un mīļākās tradīcijas, un sviniet šos svētkus ar prieku un kopības sajūtu. Lustīgus un skanīgus Līgo svētkus!