Kad bērns saka "Es to neēdīšu!" – praktiski padomi vecākiem

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Apmierināt mazo ēdāju garšu kārpiņas var būt izaicinājums, taču ar pacietību un pareizu pieeju iespējams uzlabot bērnu ēšanas paradumus. Vecākiem jāatceras, ka bērni ir dažādi – dažiem garšo viss, ko piedāvā, savukārt citi izvēlas tikai ierastus produktus, tādēļ smelies idejas, kā rīkoties situācijās, kad bērni nav ieinteresēti ēst konkrētus produktus vai ēdienus. 

Pacietība un atkārtošana 

Jaunu produktu pieņemšana prasa laiku, un vecākiem jābūt pacietīgiem. Bērns var atteikties pagaršot kaut ko jaunu, taču tas nenozīmē, ka viņš to nekad neēdīs. Speciālisti iesaka piedāvāt jaunu produktu vairākas reizes (8–15 reižu) dažādos veidos, piemēram, ceptu, vārītu vai pievienotu citam ēdienam. 

Padoms: Neuzspiediet bērnam ēst – ļaujiet viņam pašam pieņemt lēmumu pagaršot. Uzspiešana var radīt negatīvas asociācijas, kas vēl vairāk mazinās interesi. 

Sarunas un pozitīvas asociācijas 

Sarunājieties ar bērnu par ēdiena priekšrocībām viņam saprotamā valodā. Piemēram, nevis vienkārši sakiet, ka burkāni ir veselīgi, bet gan: "Apēd burkānu – tas palīdzēs uzlabot tavu izturību spēlējot futbolu". Šādi izskaidrojumi palīdz bērnam saprast ēdiena vērtību un veicina vēlmi to izmēģināt. 

Padoms: Vecāki ir piemērs bērniem – ēdiet paši veselīgi un bērns vēlēsies jūs atdarināt. 

Iesaistīšana ēdiena gatavošanā 

Ļaujiet bērnam piedalīties ēdiena gatavošanā atbilstoši viņa vecumam un iespējām, piemēram, dārzeņu griešanā vai zupas maisīšana. Tādējādi var radīt interesi par ēdienu un vēlmi pagaršot to, ko viņš pats ir palīdzējis sagatavot. 

Padoms: Bērnus var uzrunāt vizuāli pievilcīgāks ēdiens, piemēram, burkāni sagriezti zvaigznītes formā vai kā citādāk izdekorēta maltīte. 

Sabalansēta pieeja jaunām garšām 

Ja bērns atsakās no jauna produkta, piemēram, brokoļa, piedāvājiet to citādā veidā – pievienojiet sautējumam, izcepiet kopā ar sieru vai pievienojiet biezenim. Veidojiet daudzveidīgu ēdienkarti pakāpeniski, nepārspīlējot ar jaunumiem, lai bērns nesajustos apjucis. 

Rutīnas ieviešana un našķu balansēšana 

Regulāras ēdienreizes un našķu sabalansēšana ir svarīgi priekšnoteikumi, lai bērns justos izsalcis galvenajās maltītēs. Pārmērīga gardumu lietošana uzturā var samazināt apetīti un veicināt ieradumu izvairīties no pilnvērtīgām ēdienreizēm. 

Padoms: Starp maltītēm piedāvājiet bērnam veselīgas uzkodas, piemēram, augļus vai dārzeņus, lai nodrošinātu nepieciešamās uzturvielas. Taču, lai uzturētu līdzsvaru un radītu prieku, ik pa laikam var piedāvāt arī kādu saldumu nelielā daudzumā. 

Uzticība un drošības sajūta 

Bērniem bieži patīk pieķerties noteiktiem ēdieniem, kas viņiem rada drošības sajūtu. Tas ir normāli un vecākiem nav nepieciešams šo paradumu pilnībā mainīt. Pakāpeniski iepazīstiniet bērnus ar jauniem produktiem un ēdieniem, neaizstājot pilnībā iecienītos ēdienus. 

Bērnu ēdienkartei jābūt daudzveidīgai un sabalansētai, taču vienlaikus ir svarīgi ieklausīties bērnu vēlmēs. Ēšanas paradumu veidošana ir ilgstošs process, kurā bērns mācās izzināt jaunas garšas un iepazīt jaunus produktus.