Lieldienu aktivitātes maziem un lieliem

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Lieldienas ir pavasara saulgriežu dienas, kad dienas kļūst garākas par vakariem. Daudziem Lieldienas ir gaidītākie svētki, jo ir iemesls krāsot olas un gaidīt Lieldienu zaķi. Ņemot vērā to, ka Lieldienas ir jau šonedēļ, esam apkopojuši pāris idejas, kā pavadīt Lieldienu brīvdienas kopā ar bērniem! 

Nemainīgā tradīcija – olu krāsošana 

Katru pavasari, sagaidot Lieldienas, olu krāsošana mājās kļūst par mīļu ģimenes tradīciju, kurā ik gadu atklājas jaunas radošas pieejas, kā krāsot olas mājās.  Aizvadītajā gadā viena no populārākajām metodēm bija olu krāsošana vīnā - gan baltajā, gan sarkanajā, kas tām piešķīra brīnišķīgi mirdzošu izskatu. Taču šogad varat izmēģināt ko jaunu un aizraujošu, aicinot palīgā tēti, krusttēvu – olu krāsošanu ar skūšanās putām vai mammai un krustmātei jautājot padomu kā olas krāsot ar pārtikas krāsvielām. Šī metode ne tikai atklāj plašas eksperimentēšanas iespējas, bet arī ļauj olām iegūt unikālu krāsainu toni. 

 A bowl of colorful eggs

Description automatically generated 

Krāsošanas pamācība soli pa solim: 

  1. Novāri baltas olas 

  1. Ievieto traukā skūšanās putas 

  1. Pievieno putām pēc savas izvēles ēdiena krāsvielas (var arī pievienot tikai vienu) 

  1. Samaisi traukā iepilinātās krāsas ar koka kociņu 

  1. Ievieto olas traukā, ar cimdu apmaisi tās, lai tiktu pārklāta visa ola 

  1. Izņem olas no trauka un ļauj tām pastāvēt apmēram 20 min uz sausas salvetes 

  1. Noņem putas no olām, iemērcot tās traukā ar ūdeni, taču stipri neberzē 

  1. Visbeidzot, iesmērē olas ar augu eļļu, lai tās iegūtu dabisku mirdzumu 

Šogad šāda olu krāsošanas metode varētu būt ļoti aizraujoša pieredze pieaugušajiem darboties kopā ar bērniem. Vienīgais, kas būtu jāatceras, ja plānojat šīs krāsotās olas arī ēst, svarīgi ir pārliecināties, ka tās nav ieplaisājušas. Plaisas var radīt risku, ka skūšanās putas iekļūst olas ēdamajā daļā un tad gan par olu var tikai priecāties, bet nedrīkst ēst. Ja šaubāties, tad drošāk būtu šīs olas izmantot izklaidējošiem mērķiem kā dekoratīvus objektus, nevis pārtikā. Dekoratīvās olas šajā kontekstā var kļūt par lielisku alternatīvu. 

Ja šaubas rada  skūšanās putas, tad var izmēģināt parasto putukrējumu. Krāsošanas process paliek nemainīgs, vienīgi skūšanās putu vietā izmantojat putukrējumu sajauktu ar krāsvielām. Šādi eksperimenti ļauj jums un jūsu ģimenei izbaudīt krāsošanas prieku, vienlaikus atklājot jaunas metodes un pieejas. 

Neskatoties uz piedāvāto krāsošanas metodi, varat izmantot jebkuru radošu pieeju un eksperimentēt ar dažādām krāsām un tehnikām, lai katru gadu Lieldienu olu krāsošana kļūtu par unikālu un aizraujošu ģimenes tradīciju. Izpētiet dažādas iespējas, neaizmirstot arī tradicionālo olu krāsošanu vai, piemēram, dabīgo krāsvielu izmantošanu no pārtikas produktiem vai pat tekstūru veidošanu ar audumiem un ziedu lapām. 

Lieldienu rotaļas 

Lai padarītu Lieldienu svinēšanu ģimenes lokā vēl jautrāku, varat organizēt dažādas izklaides un spēles.  

Olu stafete 

Šī aizraujošā aktivitāte prasīs pāris karotes, dažādus šķēršļus un, protams, olas. Organizējiet sevi komandās, un, turēdami olu uz karotes, dodieties pārvarēt uzstādītos šķēršļus, cenšoties to izdarīt ātrāk nekā pretējā komanda. Pēc veiksmīgas šķēršļu pārvarēšanas, pasniedziet karoti un olu nākamajam komandas biedram. Uzvar tā komanda, kuras ola nav nokritusi un saplīsusi, kā arī tā, kas ir pabeigusi stafeti visātrāk. Šo atrakciju ir iespējams arī veikt individuāli, sacenšoties ar pārējiem ģimenes locekļiem. 

Olu kaujas 

Olu kaujas ir būtiska Lieldienu svinību daļa, kur priekšplānā izvirzās ne tikai olu krāsošanas māksla, bet arī aizraujoša konkurence par spēcīgākās olas titulu. Lieldienu duelis notiek pēc ļoti vienkāršiem noteikumiem: divi dalībnieki sacenšas, viens pret otru izmantojot olu abus galus. Uzvarētājs tiek izaicināts nākamajās kaujās, savukārt zaudētājs var izbaudīt savu olu. Šī ir jautra aktivitāte visai ģimeni, it īpaši bērniem. 

Olu ripināšana 

Lieldienu rītā varat radīt neaizmirstamu mirkli, iesaistot bērnus vēl vienā jautrā aktivitātē. Starp visām iespējamām izklaides formām olu ripināšana izceļas kā īpaši iemīļota nodarbe. Priekš aktivitātes jums būs nepieciešama slīpa virsma – tas var būt noliekts dēlis, izveidota rieva vai pat neliels kalniņš. Dalībnieki viens pēc otra ripina savas olas lejup pa šo virsmu ar mērķi trāpīt jau noripinātajām olām. Ja kādam izdodas to izdarīt, viņš var pievienot izkustināto olu savai kolekcijai. Ja olai pieskarties neizdodas, tad ripinātā ola paliek savā vietā, un nākamais dalībnieks mēģina savu veiksmi, ar iespēju savākt jau vairākas olas vienā gājienā. Spēlē uzvar tas, kurš beigās ir savācis lielāko olu skaitu. 

Neskatoties uz piedāvātajām aktivitātēm, katrs var izdomāt arī pats savu aktivitāti, kas var interesēt bērnus un pārējos ģimenes locekļus. Pats galvenais ir pavadīt lielisku laiku kopā ar saviem tuvajiem. 

Priecīgas Lieldienas!