Padomi ģimenēm, kurās aug bērns ar invaliditāti

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Kad ģimenē piesakās mazulis ir daudz jautājumu, neziņas, kāda būs ikdiena, kā arī prieks. Bērna ienākšana ģimenē ir ne vien laimīgs notikums, bet arī izaicinājumu pilns laiks. Protams, mēs vēlamies, lai bērns ir vesels un dzīvotu savu pilnvērtīgāko dzīvi un cenšamies, lai bērniņš justos labi un mīlēts. Taču dzīvē ir pavērsieni, kas no vecākiem prasa daudz vairāk rūpes, mīlestības un sapratnes – audzināt bērnu ar invaliditāti.

Ģimenes, kuras audzina bērnu ar invaliditāti ikdienā sastopas ar dažādām situācijām un vēlas sniegt visu labāko savam bērnam. Esam sagatavojuši dažus padomus tiem vecākiem, kuri audzina bērniņus ar invaliditāti, lai atvieglotu savu ikdienu, kas var būt ne vien ar prieku piepildīta, bet arī ar lielām rūpēm un raizēm.

Katrā ģimenē situācija ir atšķirīga, un ir svarīgi meklēt un pielāgot tos padomus un risinājumus, kas vislabāk atbilst jūsu ģimenes un bērna vajadzībām. Iesaistiet citus ģimenes locekļus, draugus un profesionāļus atbalstā, lai palīdzētu jūsu bērnam augt un attīstīties saskaņā ar viņa iespējām.


1. Izprotiet sava bērna invaliditāti

Iedziļinieties un izprotiet bērna invaliditātes veidu un izpausmes. Konsultējieties ar speciālistiem, lasiet un komunicējiet ar citu bērniņu vecākiem, kas saskārušies ar līdzīgiem izaicinājumiem. Tas palīdzēs jums izstrādāt piemērotu rīcības plānu un sniegt nepieciešamo atbalstu. Ir svarīgi apzināties, ko sagaidīt un izstrādāt savu ikdienas ritmu tā, lai palīdzētu bērniņam attīstīties iespēju robežās.

2. Sadarbojieties ar speciālistiem

Mūsdienu medicīniskās iespējas un speciālistu zināšanas ir plašas. Konsultējieties ar ārstiem, terapeitiem un citiem speciālistiem, lai izstrādātu ārstēšanas un aprūpes režīmu, kas atbilst bērna vajadzībām. Galvenais jautājiet un meklējiet atbildes no profesionāļiem.

3. Atbalstiet savu bērnu

Ļoti svarīgi ir radīt emocionālu un psiholoģisku atbalstu bērnam. Izprotiet bērna spējas, intereses un veiciniet pašapziņu. Katrs vecākas vēlas savam bērnam dot pēc iespējas vairāk, taču svarīgi ir apzināties bērna spējas, nodrošinot ikdienas aktivitātes, kas nesagādā bērnam diskomfortu, kā arī neprasa no jums pilnīgu enerģijas iztrūkumu.

4. Rūpējieties par sevi un sev tuvākajiem

Izpētiet informāciju par resursiem un organizācijām, kas piedāvā atbalstu ģimenēm, kuras audzina bērnus ar invaliditāti. Šīs organizācijas var piedāvāt gan praktisku, gan emocionālu atbalstu. Atbalstu var meklēt gan nevalstiskās organizācijās, kā arī pašvaldībās. Atbalsta pasākumu izzināšana ir svarīga arī, ja šobrīd liekas, ka tas nav nepieciešams.

Svarīgi ir nodrošināt, lai arī jūs kā vecāki būtu veseli un emocionāli stabili. Pieņemiet palīdzību, lai atvieglotu savu ikdienu, atjaunotos un atgūtu spēku. Bērniņa audzināšana ir izaicinājums arī savstarpējām attiecībām, tādēļ ļoti svarīgi ir apzināties, ka veselīga savstarpēja komunikācija ir veids, kā atvieglot savu ikdienu un rūpes par bērniņu. Pavadiet kopā laiku divatā, dalieties savās sajūtās un uzklausiet partneri, atstājiet bērnu labās rokās un dodieties pastaigās, kopīgās sportiskās nodarbēs vai apmeklējiet kādu kultūras pasākumu.

5. Uzdevumu dalīšana

Sadaliet uzdevumus un atbildību starp ģimenes locekļiem, lai katrs varētu ieguldīt laiku bērna aprūpē un atbalstā. Šāda uzdevumu sadale ir nepieciešama, lai abi bērna vecāki un citi ģimenes locekļi neizdegtu, kā arī varētu nodoties arī savām interesēm un atpūtai. Ja nepieciešams, ieviesiet mājās aktivitāšu grafiku, kurā skaidri norādiet uzdevumus un to veicēju, lai katrs var rēķināties ar laiku, kas jāatvēl bērniņa aprūpei vai ikdienas darbiem mājās.

Centieties iekļaut bērnu ikdienas aktivitātēs, kur viņš var piedalīties, lai attīstītu savas prasmes un interešu jomas. Varbūt šim būs vajadzīgs ilgāks laiks, taču darbs ar bērnu savu vēlmju apmierināšanā vai ikdienas darbiņos mājās atvieglos arī jūsu ikdienu.

Ja jūsu ģimenē aug arī citi bērni, iesaistiet viņus ikdienas aktivitātēs. Galvenais atcerēties katra bērna spējas un varēšanu, kā arī uzdot tādus uzdevumus, kurus bērns uztvers ar atbildību un ieinteresētību.

6. Nevainojiet sevi

Neaizmirstiet, ka jūs darāt visu, kas ir jūsu spēkos, lai nodrošinātu bērnam vislabāko dzīvi. Nevainojiet sevi par bērna invaliditāti vai šķietamām nepilnībām bērniņa aprūpē. Ja vainas apziņa par ikdienu tomēr nomāc, runājiet ar sev tuvajiem cilvēkiem un uzklausiet viņu redzējumu par situāciju. Skats un domas no malas nereti palīdz apzināties sevi un savas spējas un ieguldījumu bērniņa aprūpē un audzināšanā.