Gailenes ziemas krājumiem

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Pateicoties laikapstākļiem, šogad gaileņu sezona sākusies samērā agri un par sēņu trūkumu mežos nevaram sūdzēties. Taču, kad grozi pilni, tīrīšanas process var aizņemt ilgu laiku. Turklāt arī gaileņu uzglabāšana ziemai nereti var radīt galvassāpes, jo pēc sasaldēšanas ne vienam vien gadījies piedzīvot nepatīkamo pārsteigumu, ka gailenes kļuvušas rūgtas un tās nākas izmest.

20220804150733-85625.jpg

Lai gaileņu tīrīšana un uzglabāšana nesagādātu vilšanos, esam apkopojuši dažus pavisam vienkāršus knifiņus:

Tīrīšanas process:

Lai piņķerīgo gaileņu tīrīšanas darbu padarītu raitāku, Sarmīte Pīka sociālajos tīklos dalījusies ar padomu, kas viņu nekad neesot pievīlis. Slepenais ierocis esot milti!

  • Pārnesot gailenes mājās, no tām sākotnēji jānolasa visi lielie gruži – skujas, sūnas, lapas u.tml..
  • Kad tas paveikts, gailenes liek lielā bļodā un pārkaisa ar miltiem – uz 1 kg gaileņu aptuveni 2 ēdamkarotes miltu.
  • Tad aplej ar aukstu ūdeni. Ūdens nepieciešams tik daudz, lai sēnes brīvi peldētu.
  • Ar rokām sēnes vairākkārt apmaisa līdz tās paliek košāk dzeltenas un visi gruži kopā ar miltiem nosēžas trauka apakšā.
  • Sēnes izceļ no netīrā ūdens, notecina un pagatavo, kā paredzēts.

Gaileņu sasaldēšana:

Gailenēm raksturīgo rūgtumu rada to sastāvā esošais polisaharīds hinomannoze, kam pateicoties sēnes praktiski nekad nav tārpainas, jo vaboles un kāpuri to necieš. Savukārt pati šī viela nepanes karstumu un pie termiskas sēņu apstrādes noārdās. Tādēļ, vārot gailenes pat pāris minūtes vai apcepot pannā, rūgtums pazūd. Tas arī ir iemesls, kādēļ daudzās mājās gailenes ziemai tiek saldētas pēc tam, kad tās jau tikušas termiski apstrādātas. Tā, protams, ir drošāk, ka izvairīsimies no rūgtās garšas, taču, ko darīt, ja ir vēlme sasaldēt svaigas sēnes, lai pēc atlaidināšanas tās būtu gandrīz kā tikko lasītas mežā? Atslēga – sālsūdens!

  • Jāņem vērā, ka parasti rūgtākas ir tieši lielās sēnes. Tādēļ sasaldēšanai labāk izvēlēties mazās gailenes.
  • Pirms saldēšanas notīrītās gailenes ieteicams vismaz stundu noturēt sālsūdenī – uz 1 l ūdens aptuveni 1 – 1,5 ēdamkarote sāls. Sāls palīdz noārdīt  hinomannozi, tādēļ būtiski ievērot rekomendēto mērcēšanas ilgumu.
  • Pēc mērcēšanas sēnes ieteicams kārtīgi nosusināt un izklāt uz sausas drānas, lai tās apžūtu un saldēšanas procesā neveidotos ledus “garoza”.
  • Sēnes ieteicams sasaldēt, sākotnēji izvietojot tās uz kādas plātnes, lai tās būtu vienā slānī un atstatu viena no otras, nesasalstot kopā.
  • Pēc sasalšanas – apmēram 16 līdz 18 stundām – tās var sadalīt porcijās, saliekot aizvākojamos traukos vai zip-lock maisiņos, un ievietot atpakaļ saldētavā.
  • 3 līdz 4 mēneši ir laiks, kurā ieteicams izlietot sasaldētās gailenes.

Svarīgi zināt, ka gailenes tāpat kā gaļas produktus ieteicams atlaidināt pakāpeniski. To vislabāk darīt jau laicīgi – vismaz dienu iepriekš –, pārvietojot saldētās sēnes uz ledusskapi, nevis uzreiz pēc saldētavas atstāt istabas temperatūrā.

Lai ražīga sēņošana!

 

Avoti: Delfi.lv; TvNet.lv