Pavasaris uz palodzes: kā diedzēt sēklas

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Pavasarī ne tikai daba mostas pēc ilgā ziemas miega, bet arī cilvēka organisms alkst jaunas enerģijas. To var dot ne tikai laika pavadīšana ārā, svaigā gaisā, bet arī papildu vitamīnu uzņemšana. Lielisks vitamīnu avots ir pašu diedzēti zaļumi. Turklāt dažādu dīgstu diedzēšana uz palodzes var arī kalpot kā kvalitatīva un izglītojoša laika pavadīšana vecākiem kopā ar bērniem.

20220428083505-18310.jpg

Vitamīnu avots uzturā

Mājās iespējams audzēt zaļumus podiņos uz palodzes vai kādā citā siltā, saulainā vietā. Diedzētas sēklas un graudi satur veselībai vērtīgas vielas:

  • A, C, D un B grupas vitamīnus,
  • mikroelementus – kāliju, dzelzi, fosforu, cinku, magniju, kalciju, mangānu,
  • bioloģiski aktīvus savienojumus – fitoncīdus, beta karotīnu u. c.,
  • olbaltumvielas,
  • balastvielas.

Diedzētos labumus var kaisīt uz brokastu maizes, pievienot putrai, biezpienam,  salātiem, sautējumam, omletei, zupai, gatavot smūtijus u.tml.. Diedzēti kviešu graudi lieliski saderēs ar putnu gaļas ēdieniem, lucernu sēklas ir laba piedeva truša gaļas ēdieniem, sinepju sēklas var lietot zivs pildīšanai, bet redīsu sēklas iederas pie biezpiena ar krējumu un lociņiem.

Ko diedzēt?

Mājas apstākļos var diedzēt visu to pašu, ko var izaudzēt dārzā – redīsus, kressalātus, sinepes, saulespuķu sēklas, biešu, brokoļu sēklas u.c.

Vienkāršāk diedzēt būs lielākas sēklas, jo tās ne tikai ātrāk sadzīs asnus, bet arī  ir vieglāk skalojamas. Ieteicams izvēlēties kviešus, pupiņas, lēcas. Sarežģītāk ir diedzēt lucernu, redīsus un brokoļus, jo tiem ir mazas sēkliņas, no kurām jāizaudzē salīdzinoši gari asni.

Kā diedzēt sēklas?

Diedzēt sēklas var uz mitras vates, vairākkārt salocītas salvetes vai tam speciāli paredzētajos diedzēšanas traukos. Ērts risinājums ir diedzēšana burkā – būs nepieciešama burka un marle, ko ar gumiju vai aukliņu uzsiet vāciņa vietā.

1. Skalošana

  • Sēklas trīs vai pat vairāk reizes skalo vēsā ūdenī, līdz tas kļūst nevainojami dzidrs. Ja sēklas skalo un skalo, bet ūdens joprojām ir duļķains, sēklas ir bojātas un tās labāk izmest.

2. Mērcēšana

  • Kad sēklas noskalotas, tās jāizmērcē. Sēklas pārlej ar ūdeni tā, lai ūdens būtu dažus centimetrus virs tām, un atstāj mērcēties. Sīkās sēkliņas (sinepes, lucerna, rukola) jāmērcē piecas stundas, lielākās sēklas (pupiņas, graudi) – līdz pat 12 stundām.

3. Diedzēšana

  • Kad sēklas izmērcētas, tās izkāš caur marli un atstāj burkā, kuras augšpusi nosedz ar marli, lai tur būtu silts un mitrs gaiss.
  • Burku ar dīgstiem labāk glabāt ēnainā vietā, jo gaisma sēklas iekrāso dzeltenā vai zaļā krāsā, savukārt tumsā sēklas un dīgsti saglabājas balti.
  • Optimāli ir puslitra burkā iebērt 50–100 g sēklu. Nevajag iebērt traukā pārāk maz sēklu, jo tad tās ātri izkaltīs.

4. Skalošana

  • Dīgstošās sēklas nepieciešams regulāri mazgāt – vismaz divas reizes dienā burciņā jāielej vēss ūdens un caur marlīti tas jānolej. Ūdens jāmaina, līdz tas ir pilnīgi dzidrs.

5. Dīgšana

  • Parasti dīgšana notiek divu līdz sešu dienu laikā. Jo sēkliņas mazākas, jo ātrāk tās sadīgs.

Dīgstu uzglabāšana

Ja dīgstu izaudzēts par daudz, tos var sasaldēt, tomēr speciālisti neatbalsta šādu uzglabāšanas metodi, jo ledus kristāli saplēš asnu šūnu apvalkus. Sasaldēt var mēģināt pākšaugu dīgstus, piemēram, diedzētas sojas pupiņas, pirms tam tās sablendējot.

Labāks veids, kā uzglabāt dīgstus, ir tos izkaltēt. Pēc tam tos saberztus vai samaltus var pievienot ēdieniem. Piemēram, kaltējot diedzētus griķus, iegūst kraukšķīgu piedevu brokastu muslim vai salātiem, tos var arī samalt smalkos miltos un izmantot kūku pamatnēm.

Ierīkot diedzējumu mazdārziņu uz palodzes ir ļoti vienkārši, turklāt, pateicoties ātrajai augšanai, arī bērniem būs prieks ik dienu vērot progresu un priecāties par kopā paveikto!