Pieci ieteikumi bērnu rotaļu namiņu izvēlei
Iestājoties siltākiem laikapstākļiem, bērni aizvien vairāk laika labprāt pavada ārā. Pastaigas un rotaļu laukumu apmeklēšana, protams, ir neatņemama bērnu ikdienas sastāvdaļa, bet, ja iespējams, ir vērts padomāt arī par īpašu rotaļu namiņu, ko uzstādīt piemājas dārzā.
Rotaļu namiņš būs vieta, kur bērniem ir pašiem sava personīgā telpa, kur tie veido savu pasauli, attīsta iztēli un mācās paši sevi izklaidēt. Tādējādi šādas rotaļas bērniem rada nepieciešamos nosacījumus, lai palīdzētu attīstīt gan savu patstāvību, gan neatkarību.
1. Piemērotas vietas izvēle
Vēl pirms lēmuma namiņu būvēt pašiem vai iegādāties jau gatavu, ir rūpīgi jāizvēlas vieta, kur tas atradīsies. No tā būs atkarīgs gan namiņa izmērs, gan arī pārējo elementu, piemēram, slidkalniņu, šūpoļu, kāpņu, terases u.tml. parametri.
Galvenais, kas jāņem vērā, šai vietai ir jābūt izvēlētai tā, lai bērnam būtu konkrēta drošā zona, kur tuvumā nav transporta satiksme, atklātas ūdenstilpnes, akas, septiskās tvertnes vai grila zonas.
2. Izmērs un forma
Izmēri un formas rotaļu namiņiem var būt ļoti dažādas – tie var būt kā māja, pils, būda, laiva utt. Internetā pieejams daudz piemēru, kur smelties iedvesmu. Tāpat pieejamas jau izstrādātas shēmas ar aprēķiniem un izmēriem, kas palīdzēs saprast, kā realizēt jebkuras fantāzijas un idejas. Tādēļ, lai atvieglotu lēmuma pieņemšanu par šāda namiņa būvniecību vai gatava namiņa iegādi, sākotnēji iesakām veltīt nedaudz laika izpētei.
Nenoliedzami – pašu rokām darināts namiņš būs vesels piedzīvojums gan vecākiem, gan bērniem. Tomēr, arī iegādājoties jau gatavu namiņu, to vienmēr iespējams uzlabot, piemēram, nokrāsojot sev vēlamajā tonī vai labiekārtojot apkārtni. Tādējādi bērniem būs gandarījums gan par namiņa personalizēšanas iespējām, gad arī ģimeniski kopā pavadīto laiku.
3. Izmantotie materiāli
Izvēloties materiālus, būtiskākais priekšnoteikums ir izmantoto būvmateriālu drošība – tie nedrīkst būt toksiski. Šis noteikums attiecas uz visiem izmantotajiem celtniecības un apdares materiāliem, tostarp krāsām un lakām vai kokmateriāla impregnācijām.
Koksne kā būvmateriāls ikvienā iedveš vislielāko uzticību – tiek uzskatīts, ka māja, kas celta, piemēram, no skujkoka, labvēlīgi ietekmēs bērnu veselību. Taču, lai šāda materiāla rotaļu namiņi būtu ilgmūžīgāki, tos nepieciešams ik gadu atbilstoši apstrādāt, atjaunojot virsmu pārklājumu.
Namiņu būvniecībai iespējams izmantot šādus materiālus:
- kokmateriāli,
- paletes,
- saplāksnis,
- kartons,
- izturīga plastmasa,
- polikarbonāts.
4. Drošība pirmajā vietā
Svarīgs parametrs, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties mājiņu veidot pašiem vai iegādājoties jau gatavu, ir ne tikai materiālu, bet arī dizaina drošība. Tāpēc jāizvērtē:
- Būves stacionaritāte, kompaktums, mobilitāte.
- Logu augstums no grīdas līmeņa un to skaits – izvēloties logu augstumu, jāpatur prātā, ka tiem jābūt gana augstiem, lai bērni nevarētu viegli izkrist. Tāpēc katrā gadījumā ieteicamais augstums būs atkarīgs no bērna auguma. Piemēram, pirmsskolas vecuma bērniem, ieteicamais augstums būtu 700 mm no grīdas līmeņa. Tādējādi vecāki bērni skatu pa logu varēs vērot tupus, bet mazākie – stāvus. Jāatceras arī, ka logi ir gaismas avots, tāpēc ieteicamais skaits būtu vismaz 2 līdz 3 logi.
- Durvju augstums – izvēloties durvju augstumu, ieteicams, lai tās ir vismaz 400 mm augstākas par bērnu augumu.
- Sienu virsmas un asi stūri – drošības apsvērumu dēļ ēkas sienām ieteicams būt īpaši gludām, lai rotaļājoties bērni nevarētu nobrāzties. Tāpat vajadzētu arī izvairīties no asiem stūriem, kur bērni, iekarstot rotaļās, varētu savainoties.
- Jumta forma – lai bērniem mazinātu vēlēšanos kāpt uz jumta, to ieteicams veidot ieslīpu, lai nav plaknes, kur rotaļāties.
5. Papildelementi
Šobrīd gandrīz ikvienā būvniecības veikalā pieejami piederumi, kas palīdzēs pārvērst rotaļu namiņu mazā pasaku pilsētiņā. Īpaši iecienītas ir sporta kāpnes, slidkalniņi un horizontālie stieņi, taču šo teritoriju lieliski papildinās arī detaļas:
- Dārza rūķi un citi šādi elementi radīs mājīgumu un palīdzēs attīstīt iztēli.
- Atbilstošs fona apgaismojums, piemēram, LED spuldzes uz mājas sienām vai gar slidkalniņa apmali, būs gan lielisks akcents, gan arī gaismas avots krēslā.
- Mazas apzaļumotas teritorijas – puķu dobītes vai puķu kastes, garšaugu dārziņš u.tml. atdzīvinās vidi un mācīs bērnu uzņemties rūpes.
- Šūpuļtīkli – arī bērniem nepieciešama vieta, kur atvilkt elpu starp rotaļām un palaiskoties savā nodabā.
Atcerieties, lai kādu namiņu jūs arī izvēlētos, vērts jau laikus padomāt par tā transformācijas iespējām nākotnē, lai ik gadu, bērniem augot, to būtu iespējams papildināt ar vecumam atbilstošākiem elementiem. Tāpēc šim uzdevumam vērts pieiet gana atbildīgi un veikt rūpīgu priekšizpēti. Lai izdodas!